Prof. Śpiewak: PiS zapada na syndrom oblężonej twierdzy....

  Prof. Śpiewak: PiS zapada na syndrom oblężonej twierdzy. Powtarza błędy z lat 2005-2007

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  prof. Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Był posłem Platformy Obywatelskiej

  prof. Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Był posłem Platformy Obywatelskiej w latach 2005-2007 ©Bartek Syta

  - Widać słabości PiS, partia powtarza te same błędy co w latach 2005-2007, to jest pewnie ograniczenie w nią wpisane. Ale bardziej niepokoi mnie, co się dzieje z PO - mówi prof. Paweł Śpiewak w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  prof. Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Był posłem Platformy Obywatelskiej

  prof. Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Był posłem Platformy Obywatelskiej w latach 2005-2007 ©Bartek Syta

  PiS miał dobry okres rządów, ale od pewnego czasu wpadka goni wpadkę, najpierw „misiewicze”, teraz ustawa antyaborcyjna spychają tę partię do defensywy. Partia rządząca zdoła się z tego wykaraskać?
  Wie pan, patrzę na to szerzej - i przyglądając się, odnoszę wrażenie, że Jarosław Kaczyński nas nie lubi.

  Nas? Pana i mnie?
  Nie, nas Polaków.

  Po czym Pan to wnioskuje?

  Po tym, że Kaczyński non stop nas dzieli. Ciągle próbuje nas przeciwstawić sobie, antagonizować, wprowadzać złe emocje, oparte trochę na szantażach moralnych, pomówieniach, a także kłamstwach. To rzutuje na klimat polityczny w Polsce.

  Głęboki podział utrzymuje się od dawna.
  Ale to zaczyna osiągać poziom nierealności.

  Ostatnia demonstracja KOD-u odbywała się pod hasłami jedności, ale jednocześnie ostro uderzała w PiS.
  Nie widzę tutaj ani śladu analogii, to jak porównywanie mrówki ze słoniem. KOD okazał się instytucją - póki co przynajmniej - efemeryczną, natomiast PiS będzie rządził do 2019 r., przynajmniej teraz wszystko na to wskazuje. Ta partia ma po swojej stronie władzę, a także media, przede wszystkim telewizję publiczną, która wzoruje się na tej z czasów Jerzego Urbana.

  PiS ma pełnię władzy, ale jego poparcie sondażowe stoi w miejscu, albo nawet spada. Ta władza się sypie?
  Sondażami nie mierzy się polityki, co najwyżej chwilową popularność. Platforma miała w pewnym momencie ponad 50 proc. poparcia. Gdy SLD dochodziło do władzy, miał większe poparcie niż PiS w 2015 r., a skończyło jak skończyło. Pozycji poszczególnych partii nie warto więc mierzyć sondażami. Należy stosować inne punkty odniesienia.

  CZYTAJ TAKŻE: Paweł Śpiewak: Hasło "dobra zmiana" nic nie znaczy. Przez PiS zmierzamy ku katastrofie

  Tym, czy partia potrafi przejąć inicjatywę? PiS po sprawie „misiewiczów” i czarnym marszu ją stracił - choć wcześniej panował nad sytuacją, grillując PO sprawą dzikiej reprywatyzacji.
  Dzika reprywatyzacja to nie był ich pomysł. Proszę zwrócić uwagę, że oni w ogóle tego tematu nie podjęli, boją się tego tematu dotykać. Faktem jest, że PiS co jakiś czas przejmuje inicjatywę - ale ich działania polegają przede wszystkim na dzieleniu, budowaniu czarnych alternatyw wobec poprzedniego układu. Widać to po sprawie „misiewiczów”. PiS zmienia ustawy i statuty spółek państwowych, by wcisnąć tam jeszcze więcej ludzi, a jednocześnie atakuje poprzedników zarzucając im, że robili to samo.

  Ta taktyka PiS okaże się dla nich skuteczna?
  Może dać tylko jeden skutek - doprowadzi do nieprawdopodobnej polaryzacji społecznej. I sprawi, że obóz PiS, który jest wewnętrznie mocno podzielony, zacznie odczuwać syndrom oblężonej twierdzy. To z kolei doprowadzi do tego, że poszczególni członkowie tego obozu zaczną radykalizować swój język - w miarę jak radykalizować się będzie jego lider.

  Rozumiem, że to komentarz do słów Witolda Waszczykowskiego po czarnym marszu?
  To jeden z przykładów - ale można ich podać dużo więcej. Słowa Waszczykowskiego traktuję jak występ w konkursie piękności, w którym jurorem jest Kaczyński. Problem tylko w tym, że pewnie polscy dyplomaci na placówkach traktuję te oficjalne głupstwa jako wyznaczniki linii politycznej i próbują się do nich dostosować. To jest w tym wszystkim najbardziej przerażające.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic 2 razy się nie zdarza

   Zeus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Prof. Rzepliński został sędzią TK 18 grudnia 2007 r. Od tego czasu obserwujemy walkę J.Kaczyńskiego z TK, czy z lepiej uczącym się kolegą ze studiów.?
   Prof. Rzepliński wytrwałością,...rozwiń całość

   Prof. Rzepliński został sędzią TK 18 grudnia 2007 r. Od tego czasu obserwujemy walkę J.Kaczyńskiego z TK, czy z lepiej uczącym się kolegą ze studiów.?
   Prof. Rzepliński wytrwałością, pracowitością i mądrością osiągnął doświadczenie, umiejętności oraz tytuły naukowe i wiele wyróżnień.
   Czy J.K. atakuje TK z ZAZDROŚCI ? Złość i zazdrość do profesora - Prezesa TK minie w grudniu 2016 r.?
   Obecnie jest XXI wiek, a nie Średniowiecze ! PiS był na pierwszej kartce broszury w wyborach ? ... wiele osób zgłaszało pomyłki w skreśleniach.... nic dwa (2) razy się nie zdarza... Raczej należy spodziewać się referendum o wcześniejszych wyborach (parlament ani Prezydent PiS nie wystąpi z inicjatywą, bo się boją )...
   Łamią praworządność,, atakują sądy i TK.Budżet jest zagrożony. Wiele ustaw niekonstytucyjnych, "korupcja polityczna i nepotyzm" w obsadach stanowisk państwowych. Cynizm i arogancja polityków P{S . Zagrożenie dla Polski stwarzają osoby nieodpowiedzialne, nieprofesjonalne, agresywne...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy nie setka bzdur i chorobliwych dewiacji antypisowskich?

   miss37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Natomiast nie zrozumie nawet omnibus. PiS ma sie mocno i poparcie milionow, plus rodziny z programu 500+. Dojdzie program 200+ dla emeryta, przybeda PiSowi kolejne setki tysiecy wyborcow, itd., itd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Śpiewak, pana mało kto czyta i słucha. Bo z tego żadnej przyjemności ani żadnego profit

   Bay90 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Jegomość Kaczyński nie dzieli, i raczej nigdy tego nie czynił. Lecz ten systematycznie i od ćwierćwiecza rozdziela złodziei od nie złodziei. Panu, panie Śpiewak, działanie i filozofia Kaczyńskiego...rozwiń całość

   Jegomość Kaczyński nie dzieli, i raczej nigdy tego nie czynił. Lecz ten systematycznie i od ćwierćwiecza rozdziela złodziei od nie złodziei. Panu, panie Śpiewak, działanie i filozofia Kaczyńskiego nie pasuje? Mnie i mojemu otoczeniu, a dość sporemu, wybitnie i naprawdę to pasuje. Pasuje, że człowiek uczciwy nie stoi w konfrontacji z hordami złodzieji i ulicznych cwaniaczków, czy jakiś samozwańczych i wyimaginowanych autorytetów.
   Walenie głupot, i wprost odpłatne, które jest niezgodne i nie podyktowane żadną rzeczywistością ani też przyszłością, jest również formą złodziejstwa. Jednak opartego o jakiś nimb boski czy jak tam biznes „autorytatywności” inaczej zwać. Malarz maluje jak każe mu płatnik. Kto jest pańskim płatnikiem, panie Śpiewak? Jest nim pana morale? Jest nim pana obiektywność? Zejdź człowieku z kosmosu na Ziemię, a znajdziesz prawdę i ukojenie! PiS jest na Ziemi, PiS daje milionom ukojenie. Czołem PiS-owi, choć nie wszystkim, czołem PiS-skiej ideologii, ideologii wartości i normalności!
   To czy PiS popełnia błędy czy nie... czy na coś „zapada”... Ot, nie pański interes, dopóki sam nie znajdzie się w PiS!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W swiecie za partyjny PR, nawet ten negatywny, placi sie miliony, vide wybory w USA

   miss37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PiS nie placi grosza, a wszyscy go reklamuja. O czym to swiadczy? Swiadczy o rzeczywistej potendze PiS, a z drugiej strony, o glupocie reklamodawcow ktorzy miliony wyrzucaja w bloto.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu

   Koij (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Po czym Pan to wnioskuje?"
   A to po jakim języku?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest i publikacja godna rzeczywistego polecenia

   I która, wprawdzie nie bezpośrednio wprost do Śpiewaka, ale odnośnie „Caracal” (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Krótki wypis, autor Stanisław Janecki: (...) „Tresura i "polityka paciorków" zrobiły swoje: broni się interesów Francji i Airbus Helicopters, a nie Polski”... Skądinąd kontrakt na Caracale...rozwiń całość

   Krótki wypis, autor Stanisław Janecki: (...) „Tresura i "polityka paciorków" zrobiły swoje: broni się interesów Francji i Airbus Helicopters, a nie Polski”... Skądinąd kontrakt na Caracale przypomina uratowanie na początku lat 70. przez Edwarda Gierka francuskiej firmy Berliet (produkującej m.in. autobusy, na które sprzedano Polsce licencję)... Kontrakt Gierka uratował Berlieta na jakieś 10 lat, bo potem firma zniknęła z rynku... Histeria polskich mediów, komentatorów, opozycyjnych polityków oraz przeróżnych „użytecznych” i agentury wpływu w sprawie Caracala i przełożonej wizyty prezydenta Hollande’a to ewidentny dowód skutków tresury... Można ją nazwać tresurą w kolonialnym czy też imperialnym stylu, co w nagranej rozmowie z Jackiem Rostowskim ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski nazwał „murzyńskością”... Ta tresura to też inna strona tego, co rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz uważały za swoje największe osiągnięcie, czyli potulności, często przechodzącej w służalstwo, polskich władz wobec możnych, skutkująca poklepywaniem po plecach i pozytywnymi recenzjami w mediach na Zachodzie... Poklepywanie i pozytywne opinie to chyba najniższa cena w historii współczesnego świata za rezygnację z walki czy dbałości o narodowe, polskie interesy... To taki współczesny odpowiednik paciorków dawanych „dzikusom” przez białych konkwistadorów i kolonizatorów. I te paciorki stały się symbolem naszej europejskości, choć są twardym dowodem nowoczesnego niewolnictwa, a przynajmniej kolonialnego podporządkowania i uginania grzbietu. Te paciorki mają zresztą swoją szlachetniejszą odmianę dla „elity” w postaci nagród, stypendiów, zaproszeń na wykłady, grantów czy odznaczeń... Francja jako uszlachetnionego paciorka najczęściej używa swojego orderu Legii Honorowej, rozdawanego cudzoziemcom, a Polakom w szczególności (chyba z powodu dobrej znajomości natury niewolnika), już niemal seryjnie... Te szlachetniejsze paciorki bardzo skutecznie zamykają usta i konformizują tych, którym są przekazywane. (...) Całość publikacji w sieci!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak pan widzi, panie Janecki, nie ceni sie inteligencji autora

   miss37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Innym razem pan napisz, ze PO ma intelekt z aglomeracji, szczegolnie tej stolecznej. Po godzinie bedzie pan mial od warszawskich prowincjuszy kilkanascie plusow. Tekst czytalam w calosci, rzutkie i...rozwiń całość

   Innym razem pan napisz, ze PO ma intelekt z aglomeracji, szczegolnie tej stolecznej. Po godzinie bedzie pan mial od warszawskich prowincjuszy kilkanascie plusow. Tekst czytalam w calosci, rzutkie i dziennikarskie dzielo, brawo!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Oj, śpiewak, nie pijcie tyle

   31 węzłowy Burke

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   a już to choć koszerną...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Towarzysz Spiewak

   dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i polityk chwilowo bezpartyjny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   już niech się nie wymundrza, bo NIE MA NIC DO POWIEDZENIA.
   Jest dyrektorem państwowej instytucji utrzymywanej z kasy polskiego podatnika.
   Pan Koziński nie wie, z kim robi polityczne wywiady?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że nie poszedłeś spać jak miałeś okazję

   Szkoda że nie poszedłeś spać jak miałeś okazję (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Szkoda że nie poszedłeś spać jak miałeś okazję


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty śpisz

   a przegapiłes okazję nauki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   w żadnym cywilizowanym państwie NIE JEST DOPUSZCZONE aby osoba piastująca kierowniczą państwową posadę wypowiadała się nienawistnie o rządzie.
   To, że to tylko polskojęzyczny portal własności...rozwiń całość

   w żadnym cywilizowanym państwie NIE JEST DOPUSZCZONE aby osoba piastująca kierowniczą państwową posadę wypowiadała się nienawistnie o rządzie.
   To, że to tylko polskojęzyczny portal własności niemieckiej, nie zmienia tego faktu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na razie jest OK

   Sten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Żeby tylko nie majstrowali przy podatkach... Bo na razie to wiadomo, że jeśli ich pomysły przejdą, ciężkie czasy czekają drobnych przedsiębiorców. Dziś płacą 1200 złotych ZUS i niewielki podatek...rozwiń całość

   Żeby tylko nie majstrowali przy podatkach... Bo na razie to wiadomo, że jeśli ich pomysły przejdą, ciężkie czasy czekają drobnych przedsiębiorców. Dziś płacą 1200 złotych ZUS i niewielki podatek np. w formie karty podatkowej (100 złotych po odliczeniu składki zdrowotnej), od 2018 zapłacą być może nawet 30-40% od dochodu! Nawet przy dochodzie = średniej krajowej (ok 4400) da to już 1400-1700...
   To olbrzymia podwyżka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki ze Śpiewaka socjolog? To tylko były poseł i działaczPO

   Śpiewaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   Jaki ze Śpiewaka socjolog? To tylko były działacz i poseł PO. I to wyjaśnia wszystko.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja mysle nieco inaczej

   miss37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie daje sie czytac tekstow, ktore taki Spiewak pisze z pytaniami i odpowiedziami. A dwa, ilez to lat mozna czytac to samo ze zmiana ukladu slow i interpunkcji. Tutaj nalezy wspolczuc tylko...rozwiń całość

   Nie daje sie czytac tekstow, ktore taki Spiewak pisze z pytaniami i odpowiedziami. A dwa, ilez to lat mozna czytac to samo ze zmiana ukladu slow i interpunkcji. Tutaj nalezy wspolczuc tylko studentom, jesli ten Spiewak takich ma, ze musza stac w pozycji klakierow, azeby zaliczyc kolokwia. A trzy, okropna nachalnosc tego faceta z wyimaginowanymi problemami ad. PiS. O czym zaswiadcza? Nie o niczym innym, jak o tym, ze Kaczynski to polityczny Einstein obecnych czasow. Nawiasem, za osoba Kaczynskiego nie przepadam, bo mowca monotonny i nudny, co nie oznacza ze taki polityk. I stad, dlaczego mam czytac piec okienek z jakims Spiewakiem, kiedy w pierwszym akapicie widoczny jest ostatni: "PiS nie jest cacy cacy tylko za madry, aby przyznac tego racje". Ot, typowy wewnetrzny problem intelektualnych marud i z okresu PRL.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja myślę, że to krytycy PiS się powtarzają.

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Lipy, która dobrze się sprzedawała w latach 2005 - 2007, nikt już dzisiaj nie kupi. Lewactwo = ciemniactwo. Ta prawda została odkryta, jesteście teraz nadzy niczym król ze słynnej bajki. Nawet...rozwiń całość

   Lipy, która dobrze się sprzedawała w latach 2005 - 2007, nikt już dzisiaj nie kupi. Lewactwo = ciemniactwo. Ta prawda została odkryta, jesteście teraz nadzy niczym król ze słynnej bajki. Nawet gawiedź nie da się już nabrać na "nowe szaty" króla.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewactwo = ciemniactwo. Nie wierzysz? Poczytaj więcej na "henryk dabrowski pl"

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   ..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   twierdza

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

   to może być oblężona twierdza,bo całe polskie lewactwo z GW,tvn24,nowoczesną,razem,kodem i nie wiadomo jaką PO,wali w rząd jak bęben.szczeg,ólnie GW i tvn24,mistrzowie propagandy,rodem z ochrany i...rozwiń całość

   to może być oblężona twierdza,bo całe polskie lewactwo z GW,tvn24,nowoczesną,razem,kodem i nie wiadomo jaką PO,wali w rząd jak bęben.szczeg,ólnie GW i tvn24,mistrzowie propagandy,rodem z ochrany i UB.w końcu to potomkowie UB-stalinowskiego aparatu repreji politycznych....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama