Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj, jak często masz smartfona przy uchu [WYWIAD]

Marcin Darda
Marcin Darda
Dr Jerzy Gremba z Instytutu Badań Elektromagnetycznych
Dr Jerzy Gremba z Instytutu Badań Elektromagnetycznych archiwum prywatne
Z doktorem Jerzym Grembą, prezesem Instytutu Badań Elektromagnetycznych, o walce z elektrosmogiem, rozmawia Marcin Darda

Co to jest w ogóle elektrosmog?

Pojęcie elektrosmogu utożsamiane jest z polem elektromagnetycznym pochodzenia sztucznego, czyli wytwarzanego wskutek działalności człowieka. Źródłami są wszelkie urządzenia elektryczne promieniujące do otoczenia energię w postaci fali elektromagnetycznej. A zatem to nie tylko urządzenia typu radiowego, które kojarzą nam się z tymi do przesyłania informacji w szerokim paśmie radiowym sięgającym częstotliwości 300 GHz, czyli wszelkimi nadajnikami systemów bezprzewodowych. Są to również urządzenia o niższej częstotliwości, jak te energetyczne powszechnie nas otaczające zarówno w naszych mieszkaniach, jak i poza nimi, czyli linie czy transformatory energetyczne. Oczywiście dochodzą do tego inne źródła, jak suszarki do włosów, czajniki elektryczne itp., czyli wszystkie urządzenia zasilane w warunkach sieci domowej. One również wydzielają promieniowanie, jak komputery i wszelkie urządzenia współczesnej technologii informacyjnej.

Co nam grozi, jeśli zbyt często nie odrywamy smartfona od ucha?

Niestety, to jest przykład zagrożeń dla człowieka przez współczesną cywilizację techniczną, która powoduje, że korzystając długotrwale z wynalazków typu telefon komórkowy, narażamy organizm na silne, ciągłe promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach od 800 MHz do 2600 MHz z wykorzystaniem technik cyfrowych modulacji impulsowych. Jest to promieniowanie o natężeniu wielokrotnie przekraczającym natężenia pochodzenia naturalnego. Do wytwarzanych obecnie pól elektromagnetycznych organizm człowieka nigdy nie był przystosowany. On oczywiście w ciągu ostatnich 20-25 lat przystosowuje się do tych warunków, ale z dużymi problemami adaptacyjnymi, które są niestety ograniczone i dla indywidualnych przypadków zróżnicowane. Zagrożenie jest, potwierdzono to wieloma badaniami klinicznymi i poprzez obserwację własnych zachowań organizmu. Niestety istnieje ryzyko, że opromieniowanie organizmu przez wiele lat takimi urządzeniami może doprowadzić do stanów chorobowych, a nawet do stanu zagrożenia życia.

Jak walczyć z elektrosmogiem?

Pierwszy kierunek to edukacja już od przedszkola, w jaki sposób posługiwać się głównie urządzeniami mobilnymi. To jest świadomość i wiedza, która winna być rozwijana i stosowana przez całe życie. Trzeba też w dobrym tempie wdrażać technologie bardziej przyjazne człowiekowi, niż te wdrażane do tej pory. Do tych przyjaznych należą technologie przewodowe i bezprzewodowe oparte na systemach optycznych. Sprzyjać temu powinny rozwiązania prawne mające na celu ochronę ludności przed nadmiernym opromieniowaniem pochodzącym od niekontrolowanego i niezrównoważonego rozwoju technologii przesyłu informacji.

Życzenia noworoczne 2016. Wierszyki na Nowy Rok. Śmieszne ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Życzenia SMS na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Najlepsze życzenia świąteczne

Nowy Rok 2016. Życzenia noworoczne. Wierszyki na Nowy Rok. ŻYCZENIA NOWOROCZNE SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uważaj, jak często masz smartfona przy uchu [WYWIAD] - Dziennik Łódzki