Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za śmieci wzrosły, a bałagan na osiedlach coraz większy. Segregacja śmieci od 1 stycznia 2020. Mieszkańcy Rybnika alarmują. Jest źle

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Tak wyglądają przepełnione pojemniki na śmieci na Osiedlu Południe w Rybniku Boguszowicach.
Tak wyglądają przepełnione pojemniki na śmieci na Osiedlu Południe w Rybniku Boguszowicach. arc. mat. Internauty
Miało być ekologicznie, a jest wielki bałagan - alarmują mieszkańcy Rybnika. Na osiedlach straszą przepełnione kontenery i altany śmietnikowe. - Opłaty za wywóz śmieci podrożały 100 proc., tymczasem jakość usług drastycznie spadła - skarży się Rafał Gąsiorek z Boguszowic w Rybniku.

Segregacja śmieci. Są nowe zasady

Od stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami i odtąd segregować śmieci powinien już każdy. Wzrosły też opłaty za wywóz nieczystości. W większości miast o 100 i więcej procent.

Nowy, pięciofrakcyjny sposób segregacji śmieci w założeniu miał być bardziej ekologiczny. Tymczasem wiele śmietników wręcz tonie w odpadach, bo firmy nie nadążają z ich wywożeniem. - Czy tak ma to wyglądać? Przez większość tygodnia mamy oglądać takie składowiska odpadów? - pyta poirytowany Rafał Gąsiorek, mieszkaniec Boguszowic w Rybniku. Na potwierdzenie swoich słów wysłał do redakcji zdjęcie bałaganu przy wiacie śmietnikowej na Osiedlu Południe, które zrobił 15 stycznia.

"Te śmieci nie powstały przez jeden dzień, już w sobotę 11.01.2020 r. wieczorem (a może i wcześniej) śmietniki wyglądały bardzo podobnie - pojemniki na segregowane frakcje pełne, stosy śmieci pod pojemnikami zaczynały rosnąć" - czytamy w liście od naszego Internauty.

Jak twierdzi pan Rafał takich miejsc w dzielnicy jest więcej. "Wystarczy krótki spacer, 3 wiaty śmietnikowe i każda tak samo wygląda, a podejrzewam, że całe osiedle tak wygląda. Przed podwyżkami czasem podobnie wyglądał pojemnik z papierem, rzadziej szkłem, a teraz praktycznie non stop i to wszystkie frakcje (za wyjątkiem zmieszanych)" - ubolewa.

Większe opłaty i większy bałagan

Rybniczanin podejrzewa, że ma to związek z wejściem w życie nowych opłat za wywóz odpadów komunalnych. Od nowego roku stawka za odpady segregowane w Rybniku wzrosła do 22, a za niesegregowane - do 66 zł.

"Przez podwyżki opłat wiele rodzin zdecydowało się jednak segregować śmieci, aby nie być narażonym na opłaty za śmieci niesegregowane, a miasto w ogóle nie jest na to przygotowane" - pisze Internauta.

.

"Pomału widać, że ludzie mają dość tych stert śmieci i posortowane frakcje wyrzucają do zmieszanych. Czy tak ma to wyglądać?" - ciągnie dalej pan Rafał.

Nie przegapcie

Podkreśla też, że o ile samą wysokość podwyżki za śmieci może zaakceptować, "o tyle równoległe obniżenie jakości usługi - sterty śmieci przy wiatach śmietnikowych, smród z wysypiska już nie może być akceptowana" - kończy swój list do redakcji.

Segregacja śmieci od 1 stycznia 2020. Firmy nie nadążają z wywozem odpadów
Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Rybniku podkreśla, że od nowego roku obowiązuje nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych i jednocześnie nowe zasady rejestrowania wywozu odpadów w ogólnokrajowej bazie.

Segregowanie śmieci to twój obowiązek, ale czy wypełniasz go prawidłowo? Niektóre odpady potrafią być mocno problematyczne. Sprawdź, gdzie powinny trafić!

Segregujesz śmieci? Upewnij się, że nie popełniasz tych błęd...

Baza to narzędzie elektroniczne, z którego mamy ustawowy obowiązek korzystać. Niestety nie działa tak, jak byśmy chcieli. Zawiesza się, a to powoduje, że samochód wywożący odpady spędza na RIPOK-u (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) czasami do 3 godzin i czeka na rejestrację - wyjaśnia rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Urzędniczka przyznaje też, że w ostatnim czasie do magistratu napływa bardzo wiele zgłoszeń o nieodebranych odpadach.
- Firma wywożąca ma dwa dni na reakcję po zgłoszeniu o nieodebranych odpadach. Jeżeli nie realizuje zgłoszenia w terminie, będzie miała naliczone kary, zgodnie z zawartą umową - zapewnia. - Przepraszamy wszystkich mieszkańców za tą sytuację i jednocześnie prosimy zgłaszać takie sytuacje do wydziału gospodarki komunalnej - dodaje Skupień.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera