Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opole buduje wały nad Odrą, Raciborszczyzna bezpieczniejsza

Aleksander Król
Tak wylewa Odra w Grzegorzowicach
Tak wylewa Odra w Grzegorzowicach Aleksander Król
W ubiegłym roku we wrześniu nie bez dumy w głosie władze Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach mówiły o doprowadzeniu wału przeciwpowodziowego na lewym brzegu Odry do granicy województwa z Opolszczyzną. Ale w domach we wsiach Lasaki i Grzegorzowice pod Raciborzem, które zalała powódź w 2010 roku, nie otwierano szampana.

Mimo że usypany wał Odry ludzie obserwowali z okien swoich domów, wciąż obawiali się tzw. cofki, czyli powrotnej fali, która mogłaby nadejść z niezabezpieczonej przed powodzią Opolszczyzny. Ale w końcu także mieszkańcy, którzy dotąd liczyli na łaskę rzeki, będą mogli odetchnąć z ulgą.

- Po stronie opolskiej zaczęli usypywać wał! W końcu będziemy bezpieczni - mówi Helga Sekuła, sołtys Lasaków. Dodaje, że prace na odcinku od miejsca, gdzie w ubiegłym roku zakończono budowę śląskiego obwałowania, aż do tzw. Wzgórza Odrzańskiego w województwie opolskim idą pełną parą. - Wysyłaliśmy setki pism i w końcu się udało - cieszy się Helga Sekuła.

Zadowolenia nie kryją też w Śląskiem Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, a szczególnie w raci-borskim jego oddziale. - W Opolu mieli inne priorytety. Chcieli najpierw budować wały przy Kędzierzynie, ale udało nam się przekonać ich do połączenia się z naszym wałem. Przygotowaliśmy całą dokumentację i przekazaliśmy ją do Opola - mówi Waldemar Niemiec, kierownik raciborskiego oddziału ŚZMiUW.

W Opolu obiecują, że 1350 metrów wału, biegnącego od granicy z województwem śląskim do tzw. wzgórza w miejscowości Miejsce Odrzańskie, będzie gotowe do 30 listopada. - Ten fragment kosztuje 3,5 mln złotych - mówi Zbigniew Bahryj, dyrektor opolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, przyznając, że inwestycję wyprosiły Katowice.

Tymczasem o ile kolejne kilometry wału budowane są na lewym brzegu Odry, na prawym wciąż niewiele się dzieje. Inwestycję zablokowali tu gospodarze, którzy nie godzą się na budowę zabezpieczeń na swojej ojcowiźnie. - Ale wkrótce nie będą mieli wyjścia, bo jeszcze w tym roku wystąpimy do wojewody śląskiego o wydanie decyzji na realizację inwestycji w oparciu o specustawę - mówi Niemiec. Dodaje, że chcą jak najszybciej rozpisać przetarg, by prace ruszyły w przyszłym roku.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!