Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowiem ci o zbrodni: Nowy serial na CI Polsat. Znani pisarze opowiedzą o najgłośniejszych morderstwach w Polsce

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Fot. telewizja CI Polsat/Artur Wyrzykowski
Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Wojciech Chmielarz oraz Igor Brejdygant, czyli najlepsi i najpopularniejsi polscy autorzy kryminałów opowiedzą wkrótce o prawdziwych zbrodniach. Pisarze wystąpią w serialu dokumentalnym „Opowiem ci o zbrodni”. Każdy z nich w jednym z odcinków stanie się narratorem i opowie wybraną przez siebie historię prawdziwej zbrodni. Serial pokaże telewizja kryminalna Crime+Investigation Polsat (CI Polsat). Premiera pierwszego odcinka będzie 17 października, o godz. 22. Każdy kolejny odcinek będzie w środy, zawsze o godz. 22. W sumie zaplanowano sześć odcinków tego dokumentu.

Autorzy opowiedzą o prawdziwych zbrodniach, które wstrząsnęły opinią publiczną. Mieli dostęp do akt sądowych spraw, rozmawiali także z ekspertami, którzy wystąpią w serialu.

O jakich sprawach opowiedzą pisarze? W premierowym odcinku zobaczymy królową polskiego kryminału. Katarzyna Bonda przybliży mord sprzed 21 lat. Brutalnym zabójstwem maturzysty Tomka Jaworskiego żyła w 1997 roku cała Polska. Tomek Jaworski z klasą maturalną świętował zdanie egzaminu maturalnego w lasku na Młocinach w Warszawie. Zabawa nagle się skończyła, gdy grupa bawiących się nieopodal nieznajomych rzuciła się na nastolatków z kijami bejsbolowymi i pałkami.

Katarzyna Bonda opowie o morderstwie Tomka Jaworskiego
Katarzyna Bonda nie ukrywa, że powrót do sprawy Tomka Jaworskiego po latach był dla niej trudny. Autorka pisała o niej, gdy była dziennikarką. A z Moniką Szymańską, która zdecydowała o zamordowaniu skatowanego Tomka, rozmawiała wielokrotnie (występuje ona w książce autorki „Polskie morderczynie”), zna też rodziców Tomka.

- Gdy spojrzy się z lotu ptaka na tę sprawę, okazuje się, że jest ona tak dopasowana, że prawdopodobnie żaden pisarz nie wymyśliłaby takiej historii. Jest tak przerażająca. Tutaj wszystko idealnie się „zgrało” - to, jak losy tych ludzi (sprawców i ofiary – red.) się połączyły na polanie, jak Tomek został porwany i jak ta historia się potoczyła – mówi DZ Katarzyna Bonda. - Moment, kiedy sprawcy – wtedy jeszcze sprawcy porwania – uświadamiają sobie, że uwięziony w bagażniku Tomek może ich rozpoznać, to moment, który katalizuje całą sprawę. Katują go, bo nie są w stanie podjąć decyzji, co dalej – opowiada Katarzyna Bonda. - Starałam się pokazać, że spirala zbrodni zaczęła się nakręcać. W tej sprawie ofiara jest odważnym, uczciwym, prawym człowiekiem, a sprawcy są jak archetyp diabła. Niegodziwość tego świata w kontekście tej zbrodni jest niewyobrażalna – opowiada poruszona autorka.

Jak mówi królowa polskiego kryminału, w serialu postara się pokazać konsekwencje tej niewyobrażalnej zbrodni.

- Kiedyś ciekawiły mnie elementy kryminalistyczne. Teraz, po latach pracy jako dziennikarz relacjonujący takie zbrodnie, po napisaniu kilku książek, także dokumentalnych, jestem nasycona tą wiedzą. Dlatego interesują mnie konsekwencje zbrodni, moment, kiedy sprawy doszły do punktu krytycznego i ktoś zdecydował o zamordowaniu Tomka Jaworskiego. Tą osobą była Monika Szymańska, ale nie była tam wtedy sama, sprawców było kilku – podkreśla Bonda.

Wojciech Chmielarz opowie o morderstwie z chciwości
W drugim odcinku, 24 października, zobaczymy Wojciecha Chmielarza. Pisarz opowie historię kobiety, która z chciwości zamordowała swojego konkubenta, a zwłoki rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie. Zbrodnia miała miejsce na Śląsku w lipcu 2003 roku.

Jak mówi Chmielarz, o prawdziwych zbrodniach pisał dawniej jako dziennikarz. - Ale dla telewizji, w tej formie, nigdy tego nie robiłem. W przypadku „Opowiem Ci o zbrodni” ważne jest również to, że producentom zależało na tym, żebyśmy o danej sprawie opowiedzieli trochę z własnego punktu widzenia, patrząc na nią z pisarskiej, unikalnej perspektywy – zaznacza i dodaje, że każda zbrodnia jest inna.

WIĘCEJ O SERIALU "OPOWIEM CI O ZBRODNI" PRZECZYTASZ TUTAJ

- W każdej coś innego jest interesujące. W sprawie, którą ja się zajmowałem, zaintrygowała mnie jej pewna niejednoznaczność, wątpliwości, które wywołała we mnie, a także skomplikowane relacje pomiędzy jej „bohaterami” - mówi DZ Wojciech Chmielarz.

Katarzyna Puzyńska opowie o morderstwie 22-letniej studentki Joanny
Autorka powieści kryminalnych Katarzyna Puzyńska przypomni 31 października o zbrodni rozwiązanej po ponad 20 latach przez policyjne Archiwum X – morderstwie 22-letniej studentki z Bydgoszczy w 1994 roku, ofiary nieodwzajemnionej miłości. W sierpniu 1994 roku na dziesiątym piętrze bydgoskiego wieżowca zginęła 22-letnia Joanna, studentka szkoły muzycznej. Ciało wysokiej i szczupłej blondynki znalazł jej narzeczony. Mordercę schwytano dopiero 20 lat później.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy opowiedzą o okrutnej potrójnej zbrodni na Podhalu
Wstrząsający mord z lat 70. XX wieku przypomną Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Opowiedzą w programie o okrutnej potrójnej zbrodni, o nienawiści ze zmową milczenia w tle. Tragedia wydarzyła się we wsi Zrębin w Boże Narodzenie 1976 roku. We wsi Zrębin (obecnie w województwie świętokrzyskim) zginęły trzy osoby – kobieta w 5. miesiącu ciąży, jej 10-letni brat i 25-letni mąż. Świadkami morderstwa było kilkadziesiąt osób ze wsi. Oprawcy po zabójstwie wrócili na pasterkę do kościoła, a pozostali uczestnicy mszy dali im alibi.

Kuźmińscy nie bez powodu wybrali tę sprawę. - W naszych książkach interesuje nas przede wszystkim wymiar ludzki - nasza bohaterka jest w końcu antropologiem. To, co zbrodnia robi z człowiekiem, z rodziną, ze społecznością. To, jak wyrasta z konkretnego kontekstu, miejsca, kultury, tożsamości, lokalności i jak na nie oddziałuje. Dlatego wybierając sprawę dla nas, nie zastanawialiśmy się długo – mówią autorzy.

Te zbrodnie wstrząsnęły całym regionem. Oto największe zbrodnie w Śląskiem w latach 2010-2018.Morderstwa, które w ostatnich latach wstrząsnęły mieszkańcami województwa śląskiego. Zbrodnie, które doczekały się już sądowego finału albo do tej pory nie zostały wyjaśnione, a ich sprawcy są na wolności. Śledztwa, które odkrywały przed opinią publiczną makabryczne szczegóły. Wybraliśmy 20 najgłośniejszych morderstw, o których było głośno w naszym regionie w latach 2010 - 2018. ZOBACZ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>

Najgłośniejsze morderstwa w województwie śląskim 2010 - 2018...

Zgodnie podkreślają, że swoje książki starają się osadzać jak najgłębiej w realiach, dlatego przygotowując się do pisania, sięgają często do spraw prawdziwych, czerpiąc z nich inspirację dla opowieści.

- Niemniej to zawsze jest fikcja. Tym razem musieliśmy zmierzyć się z prawdziwymi ofiarami, prawdziwymi sprawcami, prawdziwymi motywami i emocjami. I było to doświadczenie przejmujące. Kryminał to zawsze opowieść o śmierci, a tym razem to była bardzo konkretna śmierć, brutalna i na pierwszy rzut oka niezrozumiała – mówią Małgorzata i Michał Kuźmińscy.
Odcinek z ich udziałem zobaczymy 7 listopada.

Marta Guzowska opowie o morderstwie w Dąbrowie Górniczej
W piątym odcinku (emisja 14 listopada) Marta Guzowska, z wykształcenia archeolog, opowie historię wyjątkowo okrutnego zabójstwa w Dąbrowie Górniczej w lipcu 2000 roku. W domku nad Pogorią w Dąbrowie Górniczej zginęli 37-letni mężczyzna i 21-letnia kobieta.

- Opowiadanie o prawdziwych zbrodniach to dla mnie nowe doświadczenie. Nowe i trudne – mówi Marta Guzowska. - Kiedy piszę powieści, zmyślam i zawsze mogę sobie powiedzieć: to nie dzieje się naprawdę. W tym przypadku miałam do czynienia z prawdziwą zbrodnią, prawdziwym morderstwem, prawdziwym ludzkim nieszczęściem. To wydarzyło się naprawdę. Poraziło mnie okrucieństwo tej sprawy – podkreśla pisarka.

Igor Brejdygant opowie o wstrząsającej zbrodni na Podhalu
W ostatnim odcinku wystąpi Igor Brejdygant. Autor opowie o zbrodni, która wydarzyła się w miejscowości Ząb na Podhalu w 2014 roku. Zabójca inspirował się czynami seryjnego mordercy Teda Bundy’ego i teledyskiem rapera Ice Cube’a. Zginął 16-letni Marcin. Morderca pozbył się ciała ofiary, wyrzucając je na leśną drogę. W sądzie oskarżony tłumaczył, że chciał sprawdzić, jak to jest kogoś zabić.

Dodajmy, że wszyscy autorzy napisali także opowiadanie o prawdziwej zbrodni. Antologia opowiadań kryminalnych ukaże się jako książka. - Moje opowiadanie jest krótkie, co może być pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę objętość moich książek. Postawiłam na lakoniczność, nie chciałam tej historii rozrzedzać nadmiarem słów. Jest tak mocna, że nie potrzebuje opisów – kończy Bonda.

Katarzyna Bonda w studiu DZ. Rozmowa po premierze „Czerwonego Pająka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo