Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony wieżowiec w Tychach. Miał zostać wyburzony w 2016, a stoi do dziś?! Zapomniany, odrapany, zdewastowany. Przykry widok!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Dziś we wnętrzach opuszczonego wieżowca w Tychach hula wiatr...
Dziś we wnętrzach opuszczonego wieżowca w Tychach hula wiatr... Krystian Zacny, grupa FB: fotoURBEXowi
Stoi i straszy. Tak podsumować można aktualną sytuację wieżowca w Tychach. Budynek stoi obok innego, wyburzonego blisko dekadę temu, wieżowca Zakładu Elektroniki Górniczej. Budowla niszczeje z każdym rokiem coraz bardziej i przyciąga uwagę już tylko wielbicieli urbexu. Ostatnio zajrzał tam Krystian Zacny, który podzielił się z nami zdjęciami z eksploracji.

Opuszczony wieżowiec w centrum Tychów. Miał zostać wyburzony w 2016 roku?

Tyszanie z pewnością to miejsce doskonale znają. Niegdyś, obok siebie, stały tu trzy wieżowce. W jednym z nich mieściła się siedziba Zakładu Elektroniki Górniczej, placówka Orange, a gmach parteru zdobiła wyjątkowa, zachwycająca mozaika.

Blisko dekadę temu zdecydowano jednak o wyburzeniu wieżowca. Wytypowano firmę, odpowiedzialną za prace wyburzeniowe, która ściągnęła na Śląsk sprzęt imponującego kalibru - samo ramię koparki Hitachi mierzyło 51 metrów!

Całość przedsięwzięcia miała zakończyć się w październiku 2016 roku. Tak się jednak nie stało...

Opuszczony wieżowiec w Tychach. Strach zaglądać? Zobaczcie:

Okazało się bowiem, że ciężki sprzęt nie może stanąć na placu nim nie zniknie z niego wspomniana wcześniej mozaika.

- W 1969 roku oddano do użytku Zakład Elektroniki Górniczej zbudowany pomiędzy osiedlami A i B. Parter wieżowca zdobi kompozycja przedstawiająca układ scalony, jakie przez lata produkował ZEG. Jest trójwymiarowa, z wystającymi punktami. Dzieło Franciszka Wyleżucha jest unikatowe z uwagi na koncept - inspirację technologią - czytamy na stronie UM Tychy.

- Mozaika jest integralną częścią budynku, dlatego też musi zostać usunięta wraz z pokaźnym fragmentem niestabilnej elewacji, podzielona na kilka mniejszych części, a następnie obudowana metalową konstrukcją. Prac nie ułatwia niskiej jakości podłoże, na którym została wykonana: pokaźny fragment mozaiki powstał na betonowej podstawie, zaś pozostała część na pustakach PGS. A koszt rozbiórki tego dzieła o powierzchni 12 m kw., szacuje się na około 100 tys. zł - mówił nam w 2016 roku kierownik Jacek Głuch.

Finalnie mozaikę udało się przenieść. Po wyburzeniu ZEGu w 2017 roku, dzieło zdobi budynek Zespołu Szkół nr 4 w Tychach.

ZEG wyburzono w 2017 roku, co z pozostałymi wieżowcami w Tychach?

Tyski wieżowiec runął w kwietniu, ale tuż obok niego zostały jeszcze dwa - niemal identyczne, które stoją po dziś dzień.

Już w 2016 roku na jednej z budowli zawisły transparenty, zachęcające do wynajmu i kupna powierzchni użytkowej. Można było na przykład urządzić tu biura lub siedziby firm. Niestety, mimo zachęty, oferta przeszła bez echa. Wieżowiec stał więc opustoszały i stopniowo niszczał.

Dziś, jak widać na zdjęciach w naszej galerii, wysoka na 12 pięter budowla przypomina już tylko betonowy moloch. Na przestrzeni lat skutecznie wyniszczały go grupki młodzieży, dewastując wnętrza - wybijając szyby na piętrach, rozbijając kafle na ścianach, demolując elewacje.

Co ciekawe, ostatniego z trzech wieżowców nie spotkał tak drastyczny los. Tu wciąż toczy się życie.

Tak dziś wygląda opuszczony wieżowiec w Tychach. Po wnętrzach hula wiatr. Zobaczcie zdjęcia

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera