Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osocze ozdrowieńców potrzebne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje do ozdrowieńców

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia
Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2! Taki apel wystosowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia, oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych, była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Niestety osocza ozdrowieńców wciąż brakuje, dlatego rogionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wystosowały apel do ozdrowieńców.

- Kierujemy nasz apel do wszystkich osób, które przechorowały i które były zakażone (osoby bezobjawowe) SARS COV-2, o oddawanie osocza. Jedna osoba może oddać osocze nawet 5 razy. Wszystko zależy od ilości przeciwciał, których poziom sprawdzamy w centrum krwiodawstwa na miejscu. Jednorazowo jedna osoba może oddać ok. 600 ml osocza. Z takiej ilości jesteśmy wstanie wyodrębnić trzy dawki terapeutyczne - mówi dr Anna Cendrzak-Basista, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W Katowicach do tej pory osocze oddało 205 osób.

Obowiązują nowe, uproszczone procedury. Do tej pory wymagaliśmy od ozdrowieńców jednego wyniku pozytywnego i dwóch wyników ujemnych. Na chwilę obecną, wyniki ujemny nie jest wymagany.

Kto może oddać osocze?
Ozdrowieńcy, którzy przechorowali COVID-19 i chcą oddać osocze, muszą spełnić takie same wymagania, co dawcy krwi.

Ponadto osoby takie muszą spełniać dodatkowe kryteria:

  • po przechorowaniu COVID-19 minęło co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli) lub (jeśli badania NAT nie były wykonane);
  • po zakażeniu SARS-CoV-2 minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub (jeśli nie było rozpoznane zakażenie SARS-CoV-2);
  • po stwierdzeniu obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2 i braku objawów COVID-19 upłynęło co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

By oddać osocze, należy zadzwonić pod numery telefonu: 726 227 229 lub 32 20 87 419.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Zmieniły się także zasady dotyczące osób po transfuzji krwi, a także kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży. Te osoby podlegają odrębnej procedurze. Od takich osób pobierana jest próbka krwi i oznaczane są przeciwciała HLA. Jeśli wynik na przeciwciała jest ujemny, osoby te mogą oddać osocze.

Jak pobierane jest osocze ?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane.
W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Osocze ozdrowieńców jest wykorzystywane między innymi w leczeniu pacjentów chorych na covid w Szpitalu Miejskim
nr 4 w Gliwicach przy ulicy Zygmunta Starego 20.

Placówka od maja do września pełniła funkcję szpitala zakaźnego jednoimiennego, a obecnie znajduje się na tzw. II poziomie
zabezpieczenia. Najstarsza pacjentka, która pomyślnie zakończyła leczenie i została wypisana w stanie dobrym miała 94 lata, najmłodsza - 26.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera