Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia deska ratunku dla Krupińskiego? [GŁOSY STRON SPORU]

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Ostatnia deska ratunku dla Krupińskiego? To zależy od wyników analizy
Ostatnia deska ratunku dla Krupińskiego? To zależy od wyników analizy Arc. Polskapress
Kopalnia Krupiński do likwidacji? Powołano zespół, który ma sprawdzić, czy kopalnia Krupiński powinna zostać zlikwidowana. Eksperci przedstawią wnioski do 23 listopada, a dwa dni później zapadnie ostateczna decyzja w sprawie „Krupińskiego”. To ostatnia deska ratunku? Głosy przedstawicieli sporu - strony społecznej, Związkowców, prezesa JSW i ministra Tchórzewskiego - są podzielone.

Jeszcze we wrześniu Jastrzębska Spółka Węglowa była pewna, że kopalnia Krupiński trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Jesteśmy przekonani o słuszności podjętej decyzji - mówił Tomasz Gawlik, prezes JSW.

Jak wyliczali w spółce, łączna suma strat KWK Krupiński w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Teraz jednak zdecydowano sprawę „Krupińskiego” odsunąć w czasie, a to wszystko po naciskach strony społecznej i Związkowców. To ostatnia deska ratunku dla kopalni? - Mamy nadzieję, że decyzja zostanie porządnie przemyślana - mówią przedstawiciele Związków.

Na początku października pisaliśmy na łamach „Dziennika Zachodniego” o specjalnym piśmie, w którym Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wytykali błędy w podjętej decyzji o likwidacji „Krupińskiego”. Pismo wysłano wówczas m.in. do premier Beaty Szydło i ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego. Ich zdaniem do likwidacji kopalni doprowadziły błędne założenia. - To decyzja przedwczesna i całkowicie nieuzasadniona - grzmią Związkowcy.

Częściowo to pismo, a częściowo także sprzeciw strony społecznej, który okazano podczas ostatniego spotkania m.in. z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim, doprowadziło do tego, że decyzję postanowiono przemyśleć. Zdecydowano o powołaniu specjalnej komisji, w skład której wejdą także związkowcy i samorządowcy. Jej przedstawiciele do 23 listopada mają sporządzić wnioski powstałe po głębokiej analizie. Dwa dni później ma zapaść decyzja o dalszym losie Krupińskiego.

- Ta analiza może pokazać, że kopalnia jednak będzie rentowna. Węgiel wciąż będzie potrzebny, może nie w takiej ilości, ale jednak. W górnictwie narosły patologie, bo na tę branżę nikt nie ma pomysłu od lat, a teraz zrobi się jeszcze większe „dziadostwo”, podejmując tak szybko decyzję o likwidacji kopalni. To jest praktycznie zarządzanie kryzysowe, a ta decyzja musi być przemyślana. Mam nadzieję, że ta analiza zmieni obrót spraw - mówi Marian Pawlas, wójt gminy Suszec, na terenie której znajduje się kopalnia Krupiński.
Przypomnijmy, że zarząd JSW na początku sierpnia zdecydował, że w 2017 roku Krupiński miałby zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzja w tej sprawie została również wpisana do planu naprawczego dla spółki, który był podstawą do zawarcia porozumienia z obligatariuszami JSW. 29 sierpnia banki zgodziły się bowiem, aby wydłużyć spółce termin spłaty zobowiązań oraz zrezygnowały z tzw. opcji put, która umożliwiałaby im zażądanie wcześniejszego wykupu obligacji. Dodajmy, że zadłużenie JSW opiewa w tej kwestii na łączną kwotę 1,3 mld złotych. Decyzja, którą wówczas podjęto, teraz została na chwilę zawieszona.

A cieszy to związkowców, którzy podkreślają, że kopalnia Krupiński była projektowana do wydobywania węgla gazowo-koksowego, a plan ten zweryfikowano, gdy wzrastały ceny węgla energetycznego. Strona społeczna podkreślała z kolei, że kopalnia dysponuje wysokojakościowymi pokładami węgla koksującego, ale żeby go wydobywać, konieczne są inwestycje. Ich zdaniem, likwidacja kopalni nie jest więc konieczna.

- Decyzja w sprawie przyszłości KWK Krupiński może zostać podjęta dopiero po przeprowadzeniu nowych analiz sytuacji na rynkach węgla i kształtowania się przyszłej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa w aktualnych realiach rynkowych. Ostateczna decyzja co do dalszego funkcjonowania tej kopalni powinna zapaść po dokonaniu pełnej analizy sytuacji ekonomicznej JSW i KWK Krupiński po pierwszym półroczu 2017 r. - wnioskują Związkowcy.

Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii

Pozostanie Krupińskiego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej może zaważyć na całym programie ratunkowym dla tej spółki, a negocjacje wróciłyby wówczas do punktu wyjścia. Wszystkie dotychczasowe wskaźniki ekonomiczne pokazują, że aby ta kopalnia mogła przetrwać kilka lat, trzeba do niej dołożyć około 300 milionów złotych. Z drugiej strony całe JSW potrzebuje środków i planowane jest dokapitalizowanie spółki, które powinno wynieść około 600 milionów złotych.

Tomasz Gawlik, prezes JSW

Łączna suma strat KWK Krupiński w ciągu minionych 10 lat sięga około 900 milionów złotych. Jesteśmy przekonani o słuszności podjętej decyzji. Kopalnia Krupiński musi zostać wyprowadzona ze struktur Jastrzębskiej Spółki Węglowej i przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ta kopalnia nie ma przyszłości i żaden z przeanalizowanych przez nas wariantów nie daje szans na trwałe odzyskanie przez nią rentowności. To bolesne, ale najlepsze rozwiązanie dla całej naszej firmy.

Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności

Panowie ministrowie, odnoszę wrażenie, że stawiacie stronę społeczną pod taką samą ścianą, pod jaką postawiono ją we wrześniu 2015 r. Mówiąc w skrócie: jak nie podpiszecie porozumienia obcinającego wynagrodzenia pracownika Jastrzębskiej Spółki Węglowej o 30 proc., to spółka upadnie. Teraz słyszymy to trochę w bardziej zawoalowany sposób, że jak nie zgodzicie się na likwidację kopalni Krupiński, to nie wynegocjujemy z bankami porozumienia końcowego.

Marian Pawlas, wójt gminy Suszec

Konsekwencje takiej decyzji oznacza dla gminy wzrost bezrobocia, czyli ryzyko wzrostu patologii, ale nie tylko. Całe zaplecze górnicze będzie zagrożone, a to bardzo dużo ludzi. Szereg usług na pewno się skurczy, a to uderzy nie tylko w Suszec, a w Jastrzębie przede wszystkim. Mentalność i kultura górnicza wytworzyła u ludzi pewne zachowania, utrzymanie tradycji, rodziny, to nie jest tak, że oni nagle staną się ludźmi-przedsiębiorcami. Nie zgadzamy się z likwidacją. Ta decyzja została podjęta zbyt szybko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty