Ostatnia szansa wioślarzy na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej! Przed nami zawody w Lucernie!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Od niedzieli do wtorku w Lucernie odbędą się finałowe regaty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich. Będzie to ostatnia szansa wioślarzy na zdobycie przepustki do Paryża. Polskę reprezentować będzie osiem osad. W każdej z konkurencji awans uzyskają po dwie załogi.

Dwie kwalifikacje dla Polski

Biało-Czerwoni pewni są na razie tylko dwóch kwalifikacji olimpijskich: czwórka podwójna mężczyzn zdobyła ją już w ubiegłym roku, zajmując trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Belgradzie, natomiast dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet wywalczyła awans triumfując w kwietniu w europejskich regatach kwalifikacyjnych w Szegedzie na Węgrzech.

W czwórce podwójnej w Serbii popłynęli Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup, ale skład tej osady teoretycznie może się jeszcze zmienić. Kwalifikacja zdobyta przez Martynę Radosz i Katarzynę Wełnę jest już imienna.

W Lucernie Polska mogła przynajmniej teoretycznie powalczyć jeszcze o przepustki do Paryża w 12 pozostałych konkurencjach olimpijskich. Nie ma jednak w kraju dostatecznie silnych ósemek kobiet i mężczyzn, a ponadto Polski Związek Towarzystw Wioślarskich nie zdecydował się na zgłoszenie reprezentacji w dwójce bez sterniczki oraz dwójce bez sternika.

Osiem osad powalczy w Lucernie

Do Szwajcarii pojedzie zatem osiem polskich łodzi. W czwórce podwójnej kobiet zasiądzie m.in. Marta Wieliczko, członkini jednej z najlepszych polskich osad kobiecych w historii. Wraz z Katarzyną Zillmann, Agnieszką Kobus-Zawojską oraz Marią Sajdak wywalczyła m.in. złote medale mistrzostw świata i Europy (oba w 2018 roku), a przed trzema laty zdobyła olimpijskie srebro w Tokio.

Jednak tamtych jej partnerek w kadrze już nie ma, a w obecnym składzie - tj. z Dominiką Baranowską, Anną Khlibenko i Barbarą Jęchorek - Polki wystartują w międzynarodowych zawodach dopiero po raz drugi. Nie napawa większym optymizmem dziewiąte miejsce w mistrzostwach Europy, które także odbyły się w kwietniu w Szegedzie. W tej konkurencji w Szwajcarii wystartuje sześć osad, zatem Polki nie muszą martwić się o awans do finału, który odbędzie się we wtorek około południa. W niedzielę powalczą o rozstawienie.

Z kolei w męskiej czwórce bez sternika popłyną Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski i Michał Szpakowski, którzy wspólnie triumfowali w tej konkurencji w mistrzostwach świata w 2019 roku, a do tego wywalczyli brąz w ósemce pięć lat wcześniej. Skład tej osady uzupełni Tomasz Lewicki, który zadebiutuje w seniorskich regatach międzynarodowych, a w ubiegłym roku został młodzieżowym wicemistrzem świata.

Szansa na szóste igrzyska w karierze

Najbardziej doświadczony z nich Burda, który w lipcu skończy 42 lata, w olimpijskiej rywalizacji zadebiutował w 2004 roku w Atenach. Jeśli wraz z kolegami zajmie w Szwajcarii co najmniej drugie miejsce wśród 11 zgłoszonych do startu osad, pojedzie na swoje szóste igrzyska.

Wszystkie finały zaplanowane są na wtorek. Trzy dni później w tym samym miejscu rozpocznie się drugi etap Pucharu Świata. W pierwszym, który odbył się 12-14 kwietnia we włoskim Varese, Polacy nie startowali.

Skład reprezentacji Polski na finałowe międzynarodowe regaty kwalifikacyjne w Lucernie:

  • Jedynka kobiet: Wiktoria Kalinowska (AZS AWF Warszawa)
  • Dwójka podwójna kobiet: Jessika Sobocińska (KS Posnania RBW Poznań), Zuzanna Jasińska (Pegaz Wrocław)
  • Czwórka bez sterniczki: Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak (obie AZS AWF Gorzów Wlkp.), Kinga Stałęga (AZS UMK Toruń),
  • Anna Potrzuska (AZS AWFiS Gdańsk)
  • Czwórka podwójna kobiet: Dominika Baranowska (BKW Bydgoszcz), Anna Khlibenko (AZS AWFiS Gdańsk), Marta Wieliczko
  • (Wisła Grudziądz), Barbara Jęchorek (KS Posnania RBW Poznań)
  • Jedynka mężczyzn: Piotr Płomiński (WTW Warszawa)
  • Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn: Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica), Daniel Gałęza (Drakkar Gdańsk)
  • Dwójka podwójna mężczyzn: Krzysztof Kasparek (KS Posnania RBW Poznań), Jakub Woźniak (KW04 Poznań)
  • Czwórka bez sternika: Tomasz Lewicki, Mikołaj Burda (obaj RTW Bydgostia Bydgoszcz), Mateusz Wilangowski
  • (Wisła Grudziądz), Michał Szpakowski (KS Posnania RBW Poznań)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24