Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto 30 kobiet ze Śląska wartych zapamiętania. Od 19 lutego w Instytucie Korfantego w Katowicach wystawa Marty Frej "60 na 100. Sąsiadki"

MCH
Oto 30 kobiet ze Śląska wartych zapamiętaniaPrzejrzyj kolejne zdjęcia>>>
Oto 30 kobiet ze Śląska wartych zapamiętaniaPrzejrzyj kolejne zdjęcia>>>Arek Gola
Od środy, 19 lutego, w siedzibie Instytutu Korfantego w Katowicach oglądać można wystawę grafik Marty Frej "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie". Prace oddają hołd kobietom i ich nieoczywistemu wkładowi w pracę plebiscytową czy udział w powstaniach śląskich.

Wystawa „60 na 100. Sąsiadki. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” to projekt edukacyjny Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Został zrealizowany z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich i skupia się na historii kobiet regionu. Kobiet, które zasłużyły się m.in. biorąc udział w powstaniach śląskich, organizując pomoc dla powstańców, czy działając na rzecz lokalnej społeczności. Wystawa ma ocalić sylwetki tych kobiet od zapomnienia. Składa się na nią 30 grafik wydrukowanych w dużym formacie, niemalże naturalnych rozmiarów.

Autorką grafik jest Marta Frej, malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, która z memów stworzyła sztukę. Często ostro i z poczuciem humoru komentuje w swoich pracach krajową rzeczywistość. W środę, 19 lutego, była gościem wernisażu w Katowicach.

Nie przegap

Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz filmu „5 kobiet Sejmu Śląskiego”, fabularyzowanego dokumentu autorstwa Macieja Marmoli i Kamili Niesłonego według pomysłu dr Małgorzaty Tkacz-Janik. Film przypomniał historię posłanek na Sejm Śląski w okresie II RP - Janiny Omańkowskiej, Bronisławy Szymkowiakówny, Marii Gruchlikowej, Elżbiety Korfantównej i Marii Kujawskiej.

Wystawa gościć będzie w siedzibie Instytutu Korfantego przy Teatralnej 4 w Katowicach do 6 marca 2020 roku. Wstęp jest wolny w godzinach pracy instytucji.

Zobacz w galerii zdjęcia

Pracownicy zachęcają jednak, aby wziąć udział w oprowadzaniach po wystawie, które może przeprowadzić dr Małgorzata Tkacz-Janik, pomysłodawczyni wystawy i koordynatorka projektu. Można zgłaszać się pojedynczo, jak i grupami. Zainteresowani proszeni są o wcześniejsze ustalenie terminu wizyty pod adresem mejlowym: [email protected]

Terminy zwiedzania:

  • 24.02.2020 (poniedziałek) 11.00-16.00
  • 26.02.2020 (środa) 11.00-16.00
  • 28.02.2020 (czwartek) 11.00-16.00
  • 5.03.2020 (czwartek) 10.00-13.00

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera