Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach „Wydarzeniem Historycznym Roku”

DRAPA, mat. prasowe
Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich z nagrodą za Wydarzenie Historyczne Roku 2014
Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich z nagrodą za Wydarzenie Historyczne Roku 2014 M. Głowacka
Poznaliśmy tegorocznych zwycięzców plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”. Gala wręczenia nagród odbyła się 26 maja w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy internautów.

Tegoroczni zwycięzcy to „Krakowscy Wyklęci”, „Projekt: Pilecki” oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił podczas uroczystości, że „historia wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją. Kim oni są? Bardzo często przedstawiciele polskich instytucji kultury, fundacji, organizacji, którzy zajmują się popularyzowaniem, promowaniem i uczeniu historii polski nowych generacji” – podkreślał Robert Kostro.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wystawa przedstawiała historię 14 osób-bohaterów związanych z antykomunistycznym podziemiem w latach 1944–1956, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w szeregach antykomunistycznej konspiracji. Byli wśród nich żołnierze – weterani walk z lat 1914–1920, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckiej z lat 1939–1945, żołnierze zawodowi, osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych, poglądów politycznych i pokoleń.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2014 roku uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Muzeum mieści się w zrewitalizowanym obiekcie według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A.D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd można podziwiać posiedzenia sztabu. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskał „Projekt: Pilecki” realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Celem projektu była organizacja różnych wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. W ramach projektu powstał między innymi portal internetowy (projektpilecki.pl) oraz fabularyzowany dokument o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Jury obradowało w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!