Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Tyskiej Galerii Sportu. Milik, Dudek, Czerkawski przekazali pamiątki

Tomasz Kuczyński
Kajakarka Karolina Naja jest jedną z bohaterek wystawy
Kajakarka Karolina Naja jest jedną z bohaterek wystawy Radosław Kaźmierczak
Nieco ponad rok po oddaniu do użytku stadionu przy ulicy Edukacji kibice będą mogli zwiedzić muzeum poświęcone tyskiemu sportowi. Tyska Galeria Sportu otwarta już od 30 lipca.

Od 30 lipca będzie można oglądać ekspozycję stałą Tyskiej Galerii Sportu, czyli nowego oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, który powstał w pomieszczeniach stadionu przy Edukacji 7. W sobotę, w dniu otwarcia, zwiedzanie będzie możliwe od godz. 10 do 15.

- To będzie wyjątkowe miejsce dla wszystkich fanów sportu w naszym mieście, nie tylko kibiców piłki nożnej czy hokeja na lodzie - zachęca prezydent Tychów Andrzej Dziuba, pomysłodawca powstania Tyskiej Galerii Sportu.

Jaka jest idea tego miejsca? „Chodziło o to, aby zaprezentować - w atrakcyjnej formie - dokonania sportowców związanych z Tychami” - czytamy na internetowej stronie galerii.

Przed wejściem do TGS w sobotę nie zabraknie dodatkowych atrakcji, m.in. pokazów judo i aikido z Gwardią Tychy, treningu futbolu amerykańskiego z Falcons Tychy, zabaw i konkursów piłkarskich z Polonią Tychy, Małej Olimpiady ze Stowarzyszeniem Sportowe Tychy, zabawy na boisku mobilnym i dmuchańcu APN GKS Tychy, przymierzania strojów sportowych, sportowych tatuaży, radiowego studia komentatorskiego i... lodów od koszykarzy GKS-u Tychy.

- To bardzo cenna inicjatywa dla miasta i całego środowiska sportowego - podkreśla były trener reprezentacji w piłce nożnej Antoni Piechniczek, który gościł w Tyskiej Galerii Sportu.

„Jeśli myślicie, że sport w Tychach to tylko hokej i piłka nożna, to jesteście w grubym błędzie. Z miastem związanych jest wielu - i to wybitnych! - sportowców. Poznacie ich w Tyskiej Galerii Sportu” - czytamy na profilu TGS na Facebooku.

W Tyskiej Galerii Sportu poznamy sportowe historie m.in. medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji. Wyjątkowe miejsce zajmuje temat piłki nożnej i hokeja, w których to dyscyplinach tyscy sportowcy wielokrotnie odnosili wielkie sukcesy.

Na wystawie znajdziemy nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych.

Sportowe pamiątki do TGS-u przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest koszulka firmy “Puma”, w której piłkarze GKS-u Tychy rozgrywali w 1976 roku słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

Tyska Galeria Sportu nie jest typową przestrzenią muzealną. Nowoczesny wystrój wnętrz dynamizuje komunikację z odwiedzającymi, a technologie zachęcają do interakcji z treściami prezentowanymi w ramach ekspozycji. - To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie i jedno z nielicznych w Polsce. - podkreśla Piotr Zawadzki, kierownik TGS, dziennikarz i entuzjasta sportu.

Idea przypadła do gustu także sportowcom. - Tyska Galeria Mistrzów to świetny pomysł. Podczas gry w GKS-ie Tychy miałem wokół siebie wielu świetnych zawodników. Jest mi niezmiernie miło, że teraz mogę się znaleźć w tak znakomitym towarzystwie. Dobrze, że w mieście szanuje się nasze osiągnięcia - mówi Henryk Gruth, słynny hokeista, czterokrotny olimpijczyk.

Z powstania nowego miejsca cieszy się także Karolina Naja, medalistka olimpijska i mistrzyni świata w kajakarstwie: - Tychy to moje rodzinne miasto. Tu zaczynałam treningi, w barwach tyskiego klubu odnosiłam pierwsze sukcesy. Cieszę się, że dzięki Tyskiej Galerii Sportu tyszanie dowiedzą się więcej o mojej dyscyplinie sportu.

Choć prezentacja ekspozycji stałej rusza wraz z końcem lipca, to działania edukacyjne i popularyzatorskie Tyska Galeria Sportu prowadzi już od ponad roku. - Dotychczas zorganizowaliśmy spotkania z tyskimi sportowymi sławami, pokazy filmów, warsztaty fotografii sportowej czy zajęcia dla dzieci. Gościliśmy m.in. słynnego trenera Antoniego Piechniczka i Sportowego Dziennikarza Roku 2015 Stefana Szczepłka - mówi Piotr Zawadzki

- Ogromnym zainteresowaniem wśród tyszan cieszył się także Wielki Test Wiedzy o Sporcie. Na uwagę zasługują też nasze filmy - wywiady ze sportowcami sprzed lat i znawcami sportu - dodaje.

Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycje także w dni meczowe - od 2 godzin przed meczem do jego zakończenia. Wraz z początkiem września Tyska Galeria Sportu zainicjuje stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

Zespół realizujący projekt wystawy stałej:

Piotr Zawadzki, Michał Wysocki – pomysł, scenariusz i kształt merytoryczny wystawy

Agata Adamus – projekt scenograficzno-aranżacyjny

Dariusz Kunowski – wstępne założenia plastyczno-wizualne i współpraca w przygotowaniu koncepcji wykonawczej

Marcin Kasperek – infografika

Mikołaj Kowalski MK Projekt - projekt techniczny budowlano–wykonawczy

Marta Jakubczyk – koordynacja techniczna projektu i produkcja

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!