Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy „Katowice w drodze do niepodległości”. Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Otwarcie wystawy „Katowice w drodze do niepodległości”.
Otwarcie wystawy „Katowice w drodze do niepodległości”. Tomasz Kawka
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na Placu Wolności w Katowicach odbyło się otwarcie wystawy „Katowice w drodze do niepodległości”. Zobacz zdjęcia

13 grudnia mija 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji na Placu Wolności w Katowicach nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Katowice w drodze do niepodległości”.

Katowice w drodze do niepodległości

Na wystawę w Katowicach składa się 12 ogromnych, wielkoformatowych plansz, wielkości trzy na pięć metrów. Każda z nich jest wypełniona archiwalnymi zdjęciami z czasów powstawania śląsko-dąbrowskiej Solidarności, stanu wojennego, działalności w podziemiu oraz strajków, które doprowadziły do upadku komuny. Można również było znaleźć biogramy postaci ze zdjęć, wymienionych w tekstach.

Była to już czwarta ekspozycja z cyklu. Pierwsza dotyczyła napaści Rosji na Ukrainę, druga upamiętniała 40. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na lotnisku w Katowicach-Muchowcu, trzecia – 30. rocznicę wycofania wojsk sowieckich z Polski, a zarazem 83. ich wejścia do naszego kraju.

Zobacz zdjęcia

Katowice a niepodległość

W 1978 roku Kazimierz Świtoń założył tutaj pierwsze Wolne Związki Zawodowe Górnego Śląska, na które potem powoływały się Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, a następnie Solidarność. W Katowicach pracowali najbardziej radykalni działacze Solidarności w skali Polski, na czele z Andrzejem Rozpłochowskim.

O 13 grudnia wiemy bardzo dużo. Jednak zadziwiająco mało wiemy o tej dacie w kontekście Katowic. Tytuł wystawy to „Katowice w drodze do niepodległości”. Tytuł ten chodził mi po głowie od 10 lat. Wreszcie udało się ją zrobić razem z Łukaszem Kobielą oraz pomocy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności — mówił Przemysław Miśkiewicz, organizator wystawy.

Stan wojenny w Polsce

42 lata temu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W czasie jego trwania internowano łącznie około 10 tysięcy działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. W tym czasie życie straciło również 40 osób, w tym 9 górników Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, ale zniesiono go dopiero w 22 lipca 1983 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera