Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OZE wciąż nie działa, ale inwestycje prosumenckie idą naprzód!

art. spons.
Termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wciąż się przesuwa. Początkowo mówiono o 1 stycznia 2016 r. Teraz za realny podaje się początek lipca. Stałe odwlekanie terminu wprowadzenia przepisów jest sporym utrudnieniem dla najmniejszych producentów energii elektrycznej, którzy już przygotowali swoje inwestycje. Problem, jak łatwo się domyślić, leży w finansach. Pomocny w zarządzaniu energią ze źródeł odnawialnych, (tak, by płacić mniej) może okazać się innowacyjny projekt REWIPROMIEN.

Rozpoczęliście Państwo pracę nad nowym projektem, który pozwoli skuteczniej zarządzać energią ze źródeł odnawialnych. Kto włączył się w to przedsięwzięcie?

Paweł Podsiadło, wiceprezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum:
Koncepcję projektu badawczego na temat efektywności energetycznej i magazynowania energii opracowano we współpracy z trzema uczelniami: Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniką Śląską i Uniwersytetem Zielonogórskim. Udało się nam przekonać do tego projektu również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, które finansują projekt z programu GEKON (Generator Koncepcji Ekologicznych).

Wiemy, że projekt ma przynieść wiele korzyści, ale jak będzie działał? I kto może na nim skorzystać?

Paweł Podsiadło: Nasi eksperci pracują nad rozwiązaniem technicznym, które pozwoli na bardziej racjonalne gospodarowanie energią i paliwami. W jego efekcie powstanie urządzenie wraz z oprogramowaniem, które umożliwi pomiar i sterowanie rozpływem energii w budynkach, poprawi pracę źródeł odnawialnych i będzie zarządzać magazynami energii.
Będzie można je zastosować zarówno tam, gdzie zapewnione jest zasilanie z sieci, jak również tam, gdzie dostęp jest utrudniony lub instalacja sieci jest zbyt kosztowna. Można śmiało powiedzieć, że wszędzie.
Proponowane rozwiązanie, oprócz łączenia w jednym układzie cech innych urządzeń, będzie wyposażone w funkcjonalności dotychczas niespotykane i dzięki modułowości możliwe będzie dopasowywanie urządzenia do potrzeb indywidualnego klienta.

Proponujecie Państwo zupełnie nową filozofię oszczędzania energii... Co się zmieni?

Prof. Jan Popczyk, dyrektor Centrum Energetyki Prosumenckiej, Politechnika Śląska:
Tak, rozwiązanie jest innowacyjne zarówno w skali krajowej, jak i światowej. Innowacyjność proponowanego interfejsu polega na tym, że będzie on realizował funkcje zarządczo-sterownicze z wytwarzaniem i gromadzeniem oraz dostępnością energii elektrycznej na żądanie. Można zatem powiedzieć, że interfejs stanowi kolejną generację rozwoju inteligentnej infrastruktury domu i umożliwia integrację starych funkcji z nowymi z obszaru energetyki prosumenckiej.
Takie rozwiązanie pozwoli na lepsze zarządzanie energią (a zatem i kosztami) u prosumenta, odpowiednie prognozowanie obciążeń i uzyskanie lepszego efektu ekonomicznego poprzez uzyskiwanie informacji od dystrybutora energii.

Co wyróżnia projekt REWIPROMIEN?

Prof. Zbigniew Hanzelka, Kierownik Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie:
Oczywiście jest kilka unikatowych cech proponowanego interfejsu.
Koncentrują się one m.in. na funkcji stabilizacyjnej dla mikroinstalacji prosumenckiej przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego planowania zapotrzebowania na energię i poprawy jej jakości.
Poza tym interfejs wykorzystuje innowacyjną warstwę zarządzająco-sterowniczą, która umożliwi zwiększenie efektu ekonomicznego i lepszego zarządzania energią.
Zastosowanie wielofunkcyjnego, modułowego przekształtnika energoelektronicznego,który współpracuje ze źródłami energii odnawialnej i odbiornikami prądu przemiennego i stałego,również jest innowacyjnym rozwiązaniem.
Bardzo ciekawym pomysłem jest też zapewnienie w przekształtniku funkcji ładowania samochodu elektrycznego oraz umożliwienie wykorzystania jako dodatkowego zasobnika energii.
Projekt wyróżnia również kompaktowa budowa (w postaci zintegrowanej „szafy") pozwalająca znacząco ograniczyć liczbę rozwiązań seryjnie produkowanych.

W gospodarstwach domowych korzystamy z wielu różnych odbiorników prądu. Czy jest szansa, aby ten system ujednolicić dzięki interfejsowi? I jakie korzyści będą mieli jego użytkownicy?

Prof. Grzegorz Benysek, dyrektor Instytutu Inżynierii Elektrycznej, Uniwersytet Zielonogórski:
Tak, ponieważ w opracowywanym interfejsie dołączanie kolejnych źródeł energii odnawialnej będzie wymagało zastosowania jedynie prostego dedykowanego przekształtnika. Zakłada się również zastosowanie zasobników energii, które oprócz wspomnianych korzyści ekonomicznych zapewnią ciągłość zasilania instalacji prosumenckiej.
Budowany interfejs wyposażony zostanie w odpływy napięcia stałego, które pozwolą na bezpośrednie podłączenie nowoczesnych odbiorników napięcia stałego. Współcześnie w instalacjach domowych stosuje się dużą liczbę odbiorników prądu stałego (np. komputer, oświetlenie, urządzenia RTV itp.) specjalnie dostosowywanych do zasilania z sieci prądu przemiennego. Przy niewielkiej modyfikacji stopnia zasilającego (wręcz jego uproszczeniu) możliwe jest zasilanie tych urządzeń z instalacji napięcia stałego.
Dodatkowo będzie można sprzedać takie usługi Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego.
Dla prosumenta atrakcyjność rynkowa tego rozwiązania będzie polegała na ograniczeniu kosztów dostawy energii i poprawie jej jakości, np. przez zapewnienie ciągłości zasilania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu „Rewitalizacja prosumenckich mikroinstalacji energoelektrycznych (REWIPROMIEN)” skontaktuj się z nami!
Patryk Białas, kierownik projektu, Tel. 663 966 040,
E-mail: [email protected]
Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
www.pnt.euro-centrum.com.pl

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Programu GEKON - Generator Koncepcji Ekologicznych, który jest wspólną inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Za jego treść odpowiada wyłącznie Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty