Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac „Bażantarnia” w pszczyńskiej Porębie kiedyś i dziś. Po latach wróciły tu wystawne bale!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Pałac „Bażantarnia” w Porębie dziś pełni funkcję restauracji i hotelu. Tętni życiem!
Pałac „Bażantarnia” w Porębie dziś pełni funkcję restauracji i hotelu. Tętni życiem! fotopolska.eu
Odkryjcie historię tajemniczego pałacu "Bażantarnia" w pszczyńskiej Porębie - od jego złotych lat po czas zapomnienia i ponowne odrodzenie. Poznajcie fascynującą przeszłość miejsca, które kiedyś gościło elity... i teraz znów tętni życiem! Po latach wróciły tu wystawne bale i ekskluzywne uroczystości, przywracając dawną świetność temu malowniczemu zakątkowi.

Pałac w pszczyńskiej Porębie. Po latach wróciły tu wystawne bale

„Bażantarnia” - nazwa ta od razu przywołuje obrazy elegancji, uroku i bogactwa. To jedna z wielu rezydencji zbudowanych przez książąt pszczyńskich w okolicach samej Pszczyny.

Pomysł stworzenia gospodarstwa hodowlanego, które służyłoby hodowli bażantów, powstał około 1770 roku. Na odpowiednim terenie rozpoczęto prace nad kompozycją parkowo-leśną.

Stopniowo, na początku lat 90. XVIII wieku, powstawały zabudowania gospodarcze, willa znana jako „Źródło Henryka” oraz inne obiekty, tworzące malownicze promenady.

Na szczycie wzgórza wzniesiono pałac, początkowo nazwany „Lustschloss” (Pałac Uciech), a później przemianowany na „Fasanerie” (Bażantarnia). Budowę zainicjował Fryderyk Erdmann, a po jego śmierci ukończył ją jego syn, Fryderyk Ferdynand, między latami 1792 a 1800.

Architektonicznie, Bażantarnia reprezentuje typową klasycystyczną rezydencję, wzniesioną na planie prostokąta, z wysokim, czterospadowym dachem. Elewacja frontowa, pięcioosiowa, charakteryzuje się ryzalitem z portykiem, wspartym na czterech kolumnach.

Już w pierwszej połowie XIX wieku stała się ona popularnym miejscem, gdzie odbywały się bale i uroczystości książąt pszczyńskich, często związane z polowaniami w okolicznych lasach.

W drugiej połowie XIX wieku, kiedy pszczyński zamek, dotąd główna siedziba książąt Anhalt, został przebudowany przez nowych właścicieli - książąt Hochbergów, Bażantarnia straciła część swojego znaczenia, gdyż życie towarzyskie przeniosło się głównie do zamku.

Historia pałacu obejmuje także okres I wojny światowej, kiedy to służył on jako siedziba sztabu generalnego wojsk niemieckich, a nawet gościł samego cesarza Wilhelma. Po wojnie, przez pewien czas, pałac funkcjonował jako elegancki zajazd, odwiedzany przez polskie elity.

W okresie II wojny światowej, pałac został zajęty przez niemieckie wojska.

Po wojnie, znacjonalizowany, ulegał dewastacji, choć służył także jako miejsce masowych imprez. Dopiero na początku XXI wieku przeszedł remont, który zakończył się w 2011 roku.

Dziś ponownie pełni funkcje restauracyjno-hotelowe, odbywają się w nim bale, uroczystości rodzinne i inne ekskluzywne wydarzenia, przywracając mu blask i znaczenie sprzed lat.

Pałac „Bażantarnia” w Porębie. Jak wyglądał kiedyś, a jak prezentuje się współcześnie?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty