Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palisz śmieciami? Możesz spodziewać się wizyty straży miejskiej. W Bytomiu trwają kontrole pieców. Są już pierwsze mandaty i upomnienia

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Bytomska straż miejska prowadzi kontrole pieców. Mieszkańcy otrzymali pierwsze mandaty.
Bytomska straż miejska prowadzi kontrole pieców. Mieszkańcy otrzymali pierwsze mandaty. pixabay
Bytomscy strażnicy miejscy bacznie obserwują czujniki stanu powietrza. Kiedy dane są alarmujące, wyruszają w teren. Tylko w ostatnich dniach przeprowadzono ponad 50 kontroli. To okazja nie tylko do sprawdzenia stanu technicznego paleniska, ale również możliwość poinformowania o obowiązujących przepisach i o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany pieców.

W Bytomiu trwają kontrole pieców

Jak informuje oficjalna strona miasta na terenie Bytomia odbywają się wzmożone kontrole pieców. Sygnałem do ich rozpoczęcia są wskaźniki czujników informujących o jakości powietrza. Na terenie miasta od kilku lat funkcjonuje Bytomski Alarm Smogowy.

- Kontrole prowadzone są zarówno na wniosek mieszkańców, jak i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który nakłada na gminę obowiązek wykonywania częstszych kontroli, kiedy jakość powietrza znacząco się pogarsza. W ciągu ostatnich dni przeprowadziliśmy ponad 50 kontroli palenisk. Kontrole są także okazją do informowania o obowiązujących przepisach i o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany pieców. Kiedy strażnicy miejscy stwierdzą poważne nieprawidłowości, nakładamy mandaty - oficjalna strona miasta przytacza wypowiedź Wojciecha Nowaka, Komendanta Straży Miejskiej w Bytomiu.

Bytomianie i bytomianki są zachęcani do sygnalizowania niepokojących sytuacji, np. kiedy z kominów unosi się dym o intensywnym zabarwieniu, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach. W tej sprawie można dzwonić pod numer lokalnej straży miejskiej: 32 281 18 24.

Kontrole odbyły się w wybranych dzielnicach miasta

Okres jesienno-zimowy powoduje zintensyfikowanie korzystania z pieców i przydomowych kotłowni. Bytomskie kontrole skupiły się przede wszystkim w Śródmieściu, ale także w dzielnicach, gdzie w których występują stare, nieekologiczne źródła ciepła, m.in. w Łagiewnikach, Bobrku czy Suchej Górze.

- Dotychczasowe kontrole wykazały w kilku miejscach nieprawidłowe spalanie niedozwolonymi materiałami, głównie starymi płytami meblowymi. W takich przypadkach nakładamy mandaty oraz udzielamy pouczeń - dodaje Wojciech Nowak.

W wyniku zmian przepisów, które nastąpiły w 2022r. za używanie starego pieca, wyprodukowanego przed 2007r. grożą mandaty. Wizyta straży miejskiej może zakończyć się uszczupleniem portfela o 500zł, z kolei sąd ma możliwość nałożenia grzywny nawet do 5 tys. zł.

Kiedy wymienić urządzenie grzewcze?

Urząd Miasta Bytomia wystosował informację dla mieszkańców kiedy należy wymienić urządzenia grzewcze, tak aby spełniały wymogi określone w uchwale antysmogowej:

  • kotły z 2006 roku i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należało wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej;
  • kotły od 2007 roku do 2012 roku należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;
  • kotły od 2013 roku do 31 sierpnia 2017 roku należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji;
  • instalacje spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027 roku;
  • kominki, piece i inne instalacje, które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika, należało wymienić do 31 grudnia 2022 roku.

To oznacza wymianę na instalację spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku, chyba że instalacja osiąga sprawność cieplną min. 80% lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu. Niezależnie od wymaganego ww. uchwałą źródła ciepła, w instalacjach grzewczych obowiązuje zakaz stosowania:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Dla wszystkich mieszkańców, którzy są zainteresowani wymianą pieca, uruchomiono telefoniczne konsultacje Ekodoradcy oraz pracowników Punktu Obsługującego program „Czyste Powietrze” w Bytomiu, pod nr 572 326 471.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera