Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paliwa premium kuszą na stacjach. Czy warto je kupować?

Redakcja
Czy warto kupować paliwa premium? Jeśli jednak chodzi o moc, to testy wykonywane w warunkach laboratoryjnych wykazują jedynie śladowy jej przyrost. Są to naprawdę małe różnice - szacuje się, że wzrost mocy waha się w przedziale 1,6 - 4,5%.
Czy warto kupować paliwa premium? Jeśli jednak chodzi o moc, to testy wykonywane w warunkach laboratoryjnych wykazują jedynie śladowy jej przyrost. Są to naprawdę małe różnice - szacuje się, że wzrost mocy waha się w przedziale 1,6 - 4,5%. ARC Motofakty
Czy paliwa premium są lepsze od standardowych? Na stacjach poza benzyną bezołowiową 95- i 98- oktanową, klasycznym olejem napędowym oraz gazem, można spotkać także tzw. ulepszone paliwa. Ich cena jest wyraźnie wyższa od paliw standardowych, ale czy faktycznie gwarantują lepsze osiągi?

Wszystkie reklamy paliw premium sprowadzają się w zasadzie do jednego hasła - większa moc. Porównania do bolidów Formuły 1, ogień buchający z rury wydechowej, ruszanie z piskiem opon... Wszystko to znamy z telewizyjnych spotów. Takie obrazki potrafią rozbudzić wyobraźnię i skłonić nas do zatankowania droższego paliwa. Czy jednak faktycznie jest to dobry wybór?

SPRAWDŹ KONIECZNIE:
CZY WARTO TANKOWAĆ PALIWA PREMIUM? OTO WYNIKI TESTÓW I CENY

Verva (Orlen), V-Power (Shell), Ultimate (BP), milesPLUS (Statoil), Dynamic (LOTOS) - oto ulepszone paliwa oferowane na stacjach w Polsce. Statystycznie rzecz biorąc są one droższe od standardowych odpowiedników o około 20 groszy (w przypadku oleju napędowego premium jest to nawet ponad 30 groszy). Większość z nich pochodzi od polskich dystrybutorów, a wyjątkiem jest jedynie Shell, który sprowadza paliwa zza granicy. Baza jest więc w każdym przypadku taka sama, a paliwa różnią się głównie środkami, które dodają do nich koncerny. Dokładny skład mieszanek jest nieznany.
Zarówno benzyna, jak i olej napędowy premium zawierają m.in. mniej siarki, dzięki czemu są bardziej ekologiczne. Dodatkowo, przez zastosowanie w tych paliwach środków smarnych, wewnętrzne elementy silnika mniej się zużywają. Dzięki użyciu substancji uszlachetniających, spalanie ulepszonych paliw przebiega w czystszy sposób, co wpływa na żywotność silnika.

Jeśli jednak chodzi o moc, to testy wykonywane w warunkach laboratoryjnych wykazują jedynie śladowy jej przyrost. Są to naprawdę małe różnice - szacuje się, że wzrost mocy waha się w przedziale 1,6 - 4,5%. W rzeczywistości tak delikatne skoki mocy mogą być nawet spowodowane zmianą warunków atmosferycznych.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:
CZY WARTO TANKOWAĆ PALIWA PREMIUM? OTO WYNIKI TESTÓW I CENY

- To, w jaki sposób paliwa premium wpływają na pracę silnika, jest słodką tajemnicą producentów tych paliw - twierdzi Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw. - Generalnie jednak przyjmuje się, że w różnych silnikach ulepszone paliwo może zadziałać bardzo różnie - dodaje.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!