Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmiarnia Miejska w Gliwicach ma już 100 lat! Czesław Mozil wystąpi na koncercie z okazji jubileuszu. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Palmiarnia w Gliwicach ma sto lat - przyciąga egzotycznymi roślinami i ogromnymi akwariami.
Palmiarnia w Gliwicach ma sto lat - przyciąga egzotycznymi roślinami i ogromnymi akwariami. Paweł Kurczonek / Polska Press
Palmiarnia Miejska w Gliwicach zachęca mnogością egzotycznych roślin i potężnymi akwariami z okazami ryb z różnych zakątków świata. Muchołówki, dzbaneczniki, ogromne bananowce – to tylko wąski wycinek atrakcji. W tym roku obiekt świętuje 100. urodziny. Z tej okazji 1 kwietnia odbędzie się bezpłatna impreza. Gwiazdą wieczoru będzie Czesław Mozil.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach obchodzi 100. urodziny

Pierwsze szklarnie na terenie obecnego parku Chopina w Gliwicach powstały ok. 1880 r., jednak obecna palmiarnia została wybudowana w 1924 r. Z tej okazji przygotowane zostało bezpłatne wydarzenie, w ramach którego można będzie zwiedzić palmiarnię, wziąć udział w warsztatach i koncercie.

- 1 kwietnia, w lany poniedziałek, w gliwickich tropikach odbędzie się dzień otwarty. To okazja, by bezpłatnie zwiedzić Palmiarnię i pospacerować jej urokliwymi alejkami, delektując się niezwykłym klimatem, jaki tworzą rośliny wypełniające egzotyczne pawilony – zachęca Urząd Miejski w Gliwicach.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach - zobacz ZDJĘCIA

Program wydarzenia przedstawia się następująco:

  • Godz. 11.00 – botaniczna parada, która przejdzie alejkami parku Chopina. Barwny pochód gości przebranych za rośliny i zwierzęta
  • Godz. 11.30–16.30 – aktorskie animacje w Palmiarni. „Botaniczne żywe obrazy” będą przemieszczać się po pawilonach, by każdy mógł się im przyjrzeć i – jeśli tylko zechce – zrobić sobie zdjęcie
  • Godz. 11.30–16.30 – ekologiczne warsztaty w namiocie przed Palmiarnią. Uczestnicy wykonają własny domek dla dziko żyjących owadów, stworzą „zapuszkowane grubosze” czy spersonalizowane zielniki
  • Godz. 10.00–17.00 – w trakcie wydarzenia będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle egzotycznej przyrody za pomocą tajemniczego foto-lustra. Jak zapewniają władze miasta, ten kreatywny aparat zapewnia więcej wrażeń niż tradycyjna fotobudka i gwarantuje dobrą zabawę
  • Godz. 16.30–17.00 – koniec wydarzenia, kolorowa parada gości
  • Godz. 19.00 – koncert „Czesław Mozil solo” (altanka pawilonu historycznego)

By wziąć udział w koncercie Czesława Mozila konieczne jest odebranie bezpłatnej wejściówki. Bilety będą dostępne w kasie Palmiarni od 26 marca. Do rozdania jest 160 biletów. 80 sztuk będzie wydawane od godz. 10.00. Druga połowa zostanie rozdana o godz. 16.00. Jedna osoba może odebrać dwa bilety. UM Gliwice przypomina ponadto, że w urodzinowym pochodzie może wziąć udział każdy chętny.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – egzotyczny świat w centrum miasta

Gliwicki obiekt zlokalizowany jest praktycznie w samym centrum miasta. Znajduje się w Parku im. Fryderyka Chopina przy ul. Aleksandra Fredry 6. Palmiarnia w Gliwicach jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9:00-18:00. W weekendy i święta drzwi do pawilonów otwierają się godzinę później. W poniedziałki palmiarnia jest nieczynna. Bilet wstępu dla rodziny z trójką dzieci kosztuje 36 zł, a indywidualny 18 zł. Dostępne są także bilety ulgowe, w tym dla posiadaczy Gliwickiej Karty Mieszkańca.

Palmiarnię w Gliwicach tworzy kilka pawilonów o różnym klimacie, począwszy od subtropikalnego, poprzez tropikalny, a na suchym, niegościnnym pawilonie sukulentów kończąc. Osobną atrakcją jest część akwarystyczna, w której możemy obserwować cztery różne środowiska wodne – potężną Amazonkę, jezioro Tanganika, rzeki Azji Południowo-Wschodniej oraz rzeki Polski. Największy jest zbiornik środowiska Amazonki, ma pojemność 60 tysięcy litrów. Z kolei akwarium z fauną jeziora Tanganika wyróżnia się jej unikatowością. Izolacja ogromnego afrykańskiego zbiornika wodnego sprawiła, że przeważająca część kilkuset tamtejszych gatunków ryb nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie.

Na zwiedzających czeka również ścieżka dydaktyczna.

- Poprzez uczestnictwo w programie pt.: „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, zapraszamy do skorzystania z niepowtarzalnej możliwości bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Tematyka ścieżki obejmuje omówienie grup roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm. Na terenie pawilonów ekspozycyjnych wyodrębniliśmy punkty, w których nie obowiązuje reguła „Nie dotykać” – przekazuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych Gliwice.

Uczestnicy mają możliwość, by we wskazanych miejscach przekonać się, czy kolce kaktusów faktycznie są tak ostre, jak wyglądają i czy „skóra” palm może być miękka.

- To niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja botaniki. Każda grupa, która ukończy ścieżkę, otrzymuje stosowny certyfikat. Przyjdźcie, naprawdę warto – zachęca gliwicki MZUK.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera