Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmy na Rynku w Chorzowie mają imiona: Hilda, Truda i Bercik. Chorzów inwestuje w kalifornijski wizerunek

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Palmy na nowym rynku w Chorzowie. Chorzowski urząd zorganizował nawet konkurs w internecie na imiona dla palm. I w taki sposób chorzowskie rośliny otrzymały imiona. Teraz to Hilda, Truda i Bercik. Dwie palmy są płci żeńskiej, a jedna to osobnik męski.
Palmy na nowym rynku w Chorzowie. Chorzowski urząd zorganizował nawet konkurs w internecie na imiona dla palm. I w taki sposób chorzowskie rośliny otrzymały imiona. Teraz to Hilda, Truda i Bercik. Dwie palmy są płci żeńskiej, a jedna to osobnik męski. Olga Krzyżyk
Na płycie nowego rynku w Chorzowie stoją trzy palmy. Teraz te egzotyczne rośliny mają nawet własne imiona. To Hilda, Truda i Bercik. Kalifornijski wizerunek miasta kosztował Chorzów ok. 20 tysięcy złotych. Jedną palmę ufundował wykonawca rynku, czyli konsorcjum firm: PB JAEKEL-BUD-TECH i przedsiębiorstwo robót drogowych MPRD.

Palmy na chorzowskim rynku. To Hilda, Truda i Bercik

Palmy w śląskich miastach nie są niczym nowym. Od kilku lat palmy co roku można zobaczyć na katowickim rynku. Na ulicach Gliwic można podziwiać aż 30 egzotycznych roślin, które pochodzą z gliwickiej palmiarni. Do grona miasta z palmami w czerwcu 2019 roku dołączył Chorzów. Na nowym rynku w Chorzowie stoją trzy palmy. A miała być tylko jedna i to tylko przez tydzień.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Nasz chorzowski rynek ozdabiają trzy palmy. Na otwarcie rynku, na płycie stała jedna palma, która miała zostać u nas tylko tydzień. Mieszkańcy bardzo ciepło przyjęli egzotyczną roślinę, dlatego prezydent zdecydował, że kupujemy tę palmę oraz dokupujemy jeszcze jedną. Koszt jednej palmy to ok. 10 tysięcy złotych - mówi Kamil Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta w Chorzowie.

W tym czasie wykonawca rynku, czyli konsorcjum firm: PB JAEKEL-BUD-TECH i przedsiębiorstwo robót drogowych MPRD, zdecydował w ramach dobrego użytkowania rynku, że kupi trzecią palmę. Dwie palmy do Chorzowa przyjechały z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, a trzecia została kupiona w Łodzi. Dwie chorzowskie palmy to panie palmy, a trzecia jest rodzaju męskiego.

Chorzowski urząd zorganizował nawet konkurs w internecie na imiona dla palm. I w taki sposób chorzowskie rośliny otrzymały imiona. Teraz to Hilda, Truda i Bercik. Dwie palmy są płci żeńskiej, a jedna to osobnik męski.

Nie przegapcie

Palmy na chorzowskim rynku to jednak nie nowość. Gdy rynek w Chorzowie nazywany był jeszcze placem 1 Maja i nie przecinała go estakada, na jego płycie stała palma w dużej zielonej, drewnianej donicy. Był to, w zasadzie, daktylowiec właściwy. Przez wiele lat egzotyczna roślina była ozdobą centrum miasta. Bliźniacza palma stała także na placu Hutników, czyli przestrzeni po zasypanym, dawnym stawie hutniczym.

Palmy na nowym rynku w Chorzowie. Chorzowski urząd zorganizował nawet konkurs w internecie na imiona dla palm. I w taki sposób chorzowskie rośliny otrzymały imiona. Teraz to Hilda, Truda i Bercik. Dwie palmy są płci żeńskiej, a jedna to osobnik męski.

Palmy na Rynku w Chorzowie mają imiona: Hilda, Truda i Berci...

Na okres zimowy palmy przenoszone były do szklarni Zakładu Zieleni Miejskiej zlokalizowanej na terenie Parku Hutniczego. palmy zniknęły wraz z przebudową chorzowskiego rynku w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Zniknęły nie tylko palmy. W związku z budową drogi szybkiego ruchu tzw. estakady wyburzono przy rynku wiele kamienic, wraz z kamienicą, w której mieściła się popularna kawiarnia "Nasza". Wcześniej była to kawiarnia i cukiernia Artura Klupscha.

- Zimą palmy nie będą mogły stać na rynku. Musimy im zapewnić zimowanie w ciepłym miejscu. Jest sporo możliwości. W województwie śląskim to m.in. gliwicka palmiarnia, lodowisko Jantor w Katowicach oraz liczne centra handlowe, w których ciepło jest przez cały rok. Gdy jesienią pożegnamy nasze palmy, damy znać, gdzie w czasie zimy, można je zobaczyć - zapowiada Kamil Nowak z UM w Chorzowie.

Zobaczcie koniecznie

Katowickie palmy przy sztucznej Rawie

Cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie po raz pierwszy na zmodernizowanym rynku w Katowicach pojawiły się w 2015 roku. Egzotyczne rośliny stoją na rynku przy fontannie Sztuczna Rawa. Katowice nie kupiły jednak palm. Feniksy na rynku to efekt współpracy miasta z Palmiarnią Miejską w Gliwicach, która wypożyczyła miastu rośliny. To oznacza, że miasto ponosi koszty, związane z utrzymaniem i pielęgnacją roślin. Katowice nie musiały kupować tych palm.

- Miasto Katowice ponosi koszty utrzymania roślin, odpowiedniej pielęgnacji, którą realizuje w ramach działań własnych Zakład Zieleni Miejskiej – nie jest to działanie policzalne - tłumaczy Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urząd Miasta Katowice.

Zimę – ze względu na temperatury (roślinie nie tolerują temperatur ujemnych) - palmy bezpiecznie spędzają w obiektach miejskich instytucji . Ze względu na gabaryty i konieczność dostępu do światła w pierwszych latach była to hala Jantor, ostatnią zimę spędziły w Katowickich Wodociągach. Zazwyczaj na rynku palmy są obecne od połowy maja do października.

Palmy na rynku w Katowicach. To już czwarty taki sezon ZDJĘCIA

Palmy w Katowicach mają ok. 5 metrów wysokości i są potomkami feniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku (wystawa stała się pretekstem dla powstania Palmiarni Miejskiej rok później).

- Przypomnijmy, że już w latach 60 - tych XX wieku przez wiele lat palmy w donicach stanowiły ozdobę dzisiejszego Placu Kwiatowego, starsi mieszkańcy mogą też pamiętać, że stały przed wejściem do głównego dworca kolejowego. Widać je na starych zdjęciach i pocztówkach - opowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urząd Miasta Katowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo