Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie jeszcze 22 Lipca? Wspominamy Święto Odrodzenia Polski [HISTORIA DZ]

CIS
Pamiętacie jeszcze 22 Lipca? Święto Odrodzenia Polski obok 1 Maja było najważniejszą rocznicą w kalendarzu PRL

Parady, festyny, pokazy sprawności MO i sportowców, występy artystyczne i kiermasze, na których można było kupić towar, którego zazwyczaj w sklepach brakowało. Oficjalne otwieranie inwestycji, a także wizyty władz partyjnych i państwowych zaprzyjaźnionych Krajów Demokracji Ludowej to rytuały, które towarzyszyły obchodom święta 22 Lipca w PRL.

Pomysły na uświetnienie obchodów każdego roku były wyzwaniem, bo święto wypadało w wyjątkowo niekorzystnym czasie. Wakacje, a więc urlopy, nie pomagały w zgromadzeniu na stadionach, w parkach wiwatujących tłumów, a powitanie zagranicznych gości przez rozentuzjazmowany tłum też było wyzwaniem.

22 lipca 1944 r. Manifest

Ogłoszenie napisanego w Moskwie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, tymczasowego organu władzy stworzonego przez Stalina na obszarze Polski wyzwalanej spod okupacji niemieckiej. Manifest stanowił dla władz PRL akt założycielski, a jednocześnie początek nowej epoki.

22 lipca 1945 r. Święto Odrodzenia

Już rok po publikacji Manifestu PKWN specjalną ustawą ustanowiono Święto Odrodzenia Polski. Miało ono "upamiętniać po wsze czasy odrodzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego".

22 lipca 1949, 1955 r. i kolejne

Trasa W-Z w 1949 r., Stadion Dziesięciolecia i Pałac Kultury i Nauki w 1955 r., pierwsza linia produkcyjna Fiata 126p w 1973 r., Port Północny w Gdańsku w 1974 r., a także liczne przedsięwzięcia lokalne, by wymienić w naszym regionie choćby otwarcie wiaduktu w Częstochowie czy "ślimaka" w Sosnowcu, to tylko niektóre z inwestycji otwartych oficjalnie 22 Lipca. Zresztą otwierane uroczyście inwestycje były niemal natychmiast po przecięciu wstęgi zamykane i wykańczane. Apogeum tej formy świętowania miało miejsce w okresie rządów Edwarda Gierka w latach 70.

22 lipca 1952 r. Konstytucja PRL

Święto było okazją do wydawania ważnych aktów prawnych. Najistotniejszym z nich była Konstytucja PRL uchwalona 22 lipca 1952 r. Święto Odrodzenia stało się erzatzem hucznie obchodzonych przed wojną rocznic Konsty-tucji - 3 maja i Święta Niepodległości - 11 listopada. Aby podkreślić rangę święta, na rocznicę w 1959 r. przyjechał nawet do Polski I sekretarz KPZR Nikita Chruszczow.

22 lipca 1989 r. Ostatni raz

Wtedy po raz ostatni Święto Odrodzenia Polski było oficjalnie obchodzone. Zniesione ustawą Sejmu RP 6 kwietnia 1990. Przywrócono obchody Konstytucji 3 maja i Święta Niepodległości 11 listopada.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!