Papież Franciszek na Jasnej Górze: Co trzeba wiedzieć będąc...

  Papież Franciszek na Jasnej Górze: Co trzeba wiedzieć będąc pod Jasną Górą? Słuchać służb

  B. Pudełko, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tłumy pielgrzymów zjechały do Częstochowy na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Co trzeba wiedzieć, żeby czuc się bezpiecznym?
  Na ulicach Częstochowy już wczoraj pojawiły się tłumy rozbawionych pielgrzymów

  Na ulicach Częstochowy już wczoraj pojawiły się tłumy rozbawionych pielgrzymów ©Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

  Tysiące pielgrzymów z całego świata, tłumy na dworcach i przystankach, zamknięte ulice i przestrzeń powietrzna, wszędzie pełno służb i podwyższone środki bezpieczeństwa. Tak dziś wygląda Częstochowa, którą w ramach Światowych Dni Młodzieży odwiedzi papież Franciszek. Co powinniście wiedzieć udając się na spotkanie z Ojcem Świętym? Jak nie zagubić się w tym dniu pod Jasną Górą?

  PAPIEŻ NA JASNEJ GÓRZE NA ŻYWO ONLINE

  Sektory ogólnodostępne, bramki, wstęp

  Po pierwsze, gdzie dokładnie odbędzie się spotkanie z papieżem?
  Oczywiście na Jasnej Górze, ale udając się tam musicie pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o sektorach, a tych będą dwa typy. Pierwszy to tzw. „sektory ogólnodostępne”. Wierni, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w sektorach na placu przed szczytem jasnogórskim, w parkach przy błoniach, w III alei NMP i na placu Biegańskiego. Sektory te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy, co zapewni łączność z miejscem sprawowanej liturgii na wzgórzu. Dla tych miejsc nie są przewidywane karty wejściowe. Należy jednak pamiętać, że plac przed szczytem będzie stanowić strefę specjalną, do której wejście prowadzi przez bramki, a te otwarte będą dziś tylko w godz. 2-7. Plac przed jasnogórskim szczytem wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna bez kart wstępu dla wszystkich. O zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych.

  Odrębnym miejscem będzie sektor dla szafarzy komunii świętej i ok. 550 księży koncelebrantów (po ok. 10 z każdej diecezji) mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, której będzie przewodniczył papież Franciszek. Zagwarantowane miejsce będą też miały osoby niepełnosprawne z opiekunami (10 kart wstępu dla każdej diecezji), łącznie przewidziano dla nich 600 miejsc. Osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na opiekę wolontariuszy, którzy pomogą osobom na wózkach inwalidzkich, poruszającym się o kulach.

  Gdzie szukać potrzebnej pomocy?

  Na miejscu spotkania spodziewać można się olbrzymich tłumów. W takich sytuacjach o zasłabnięcie, szczególnie u osób starszych, nietrudno. 24 karetki będą rozstawione przy sanktuarium, w alei Sienkiewicza, w parkach podjasnogórskich, w III alei Najświętszej Maryi Panny. Dyżury całodobowe będą pełnić lecznice Miejskiego Szpitala Zespolonego, w których zostanie zabezpieczonych na wszelki wypadek sto łóżek. Ponadto nocną-świąteczną pomoc medyczną zapewnią przychodnie EgoMedica w Częstochowie, ul. Orkana 13/9 b, tel. 34 366 28 81 i Nasza Przychodnia, aleja Wolności 46, tel. 34 366 96 11. Jest też specjalna infolinia dla pielgrzymów w kilku językach, m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim (działa od 19 lipca do 3 sierpnia), tel. 32 20 77 066. W razie zagrożenia dzwonić można oczywiście także na nr 997 lub 112.

  Jeśli chodzi natomiast o kwestie higieny, to oprócz 250 toalet przenośnych, które usytuowano w obrębie centrum miasta i placu przed szczytem, dostępne będą również toalety stałe: jedna w parkach podjasnogórskich, druga przy ul. św. Barbary, a trzecia na placu Daszyńskiego, gdzie są 2 toalety automatyczne.

  Szczególne środki bezpieczeństwa

  Tak ogromne wydarzenie jest również wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa. Wyzwaniem, do którego odwiedzający będą musieli się dostosować. Ponadto musimy pamiętać, że niestety nie wszyscy udają się tam z dobrymi intencjami. Podczas takich wydarzeń nie brakuje oszustów czy kieszonkowców. Dlatego też straż miejska i policja apelują o ostrożność. I o ile kartka z widocznym numerem telefonu do osoby bliskiej jest dobrym pomysłem w razie np. zasłabnięcia, o tyle pisanie na niej adresu jest już nierozważne.

  Aby bezpiecznie i spokojnie poruszać się po Częstochowie musimy pamiętać, że to olbrzymia operacja służb. Stosujmy się więc bezwzględnie do ich nakazów oszczędzając im stresu i sobie kłopotów. Szanujmy ustalone przepisy. Pamiętajmy np., że na terenie Błoń Jasnogórskich obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia wszelkich bagaży, toreb, plecaków, niebezpiecznych przedmiotów, a także napojów w opakowaniach szklanych i puszkach.

  Co w przypadku odłączenia się od grupy? Punkty dla osób zagubionych będą w Liceum im. H. Sienkiewicza przy III al. NMP i w pobliskich szkołach w okolicach Jasnej Góry. Osoby, które przyjadą do Częstochowy na pielgrzymkę w grupie zorganizowanej, powinny mieć przy sobie na kartce zapisany numer telefonu do kierowcy autokaru lub przewodnika grupy. O pomoc oczywiście można się zwrócić do policjantów, strażników miejskich, wolontariuszy, harcerzy i strażaków.

  Jak wyjechać z miasta po spotkaniu z papieżem?

  Po zakończeniu mszy św. i spotkania z papieżem wiele osób rozpocznie powrót do domów. Wydostanie się z miasta nie będzie oczywiście łatwym zadaniem. Znaczna część centrum Częstochowy od kilku dni jest już zamknięta dla ruchu pojazdów. Strefa wyłączona z ruchu otoczona jest ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Rynek Wieluński, św. Rocha, św. Jadwigi. Aby dostać się na dworzec kolejowy czy parking, w którym zostawiliście samochód, musicie więc albo udać się tam pieszo, albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Na wszystkich liniach będą obowiązywać rozkłady sobotnio-niedzielne z dodatkowymi kursami na liniach nr 11, 12, 16, 17, 22 i 26 oraz na specjalnych nocnych liniach autobusowych N1, N2, N3 i N4. Zostanie również zwiększona liczba kursów realizowanych na liniach nr 20 i 30. Na wspólnym odcinku linii tramwajowych nr 1, 2 i 3 od Estakady przy alei Pokoju do pętli przy Promenadzie Niemena w dzielnicy Północ zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy z 4-minutową częstotliwością kursowania.

  Ponadto w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie uruchomiona zostanie specjalna całodobowa infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym pod numerem: +48 34 369 12 01.

  Plan dnia  Wizyta Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze.

  Godz. od 2 do 7
  Od godz. 2 możliwe będzie wejście do sektorów na Błoniach Jasnogórskich. Po godzinie 7 wejścia do sektorów zostaną zamknięte.

  5.00 do 5.45
  Przypomnienie tekstów św. Jana Pawła II wygłoszonych na Jasnej Górze - materiał dźwiękowy przygotowany przez Radio Jasna Góra.

  5.45 do 6.00
  Komunikaty i ogłoszenia.

  6.00
  Uroczyste wniesienie kopii Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

  6.05
  Śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

  6.30
  Uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej.

  6.50 do 7.10
  Film poświęcony Jasnogórskiemu Sanktuarium.

  7.10 do 7.40
  Występ bp. Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka.

  7.40 do 8.20
  Próba chóru z wiernymi przed liturgią.

  8.20 do 9.15
  Modlitwa różańcowa w oczekiwaniu na przybycie Ojca Świętego.

  9.15
  Przylot Ojca Świętego Franciszka i pozdrowienie zgromadzonych miedzy sektorami pod szczytem jasnogórskim. Trasa papieża będzie wiodła błoniami jasnogórskimi, na których pokona drogę w kształcie „ósemki”.

  9.45
  Po wjeździe papamobile na teren klasztoru, zaplanowano modlitwę papieża w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wraz z ojcami i braćmi paulinami. Bezpośrednio po modlitwie papież wejdzie na ołtarz na Wałach Jasnogórskich, gdzie odprawi mszę świętą.

  10.30
  Uroczysta msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem papieża Franciszka (na Błoniach Jasnogórskich)

  12-12.15
  Zakończenie mszy świętej planowane jest na godzinę 12-12.15. Kwadrans później papież odleci do Krakowa.  WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
  Papież w Częstochowie
  Światowe Dni Młodzieży


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najważniejsze pytania o wizytę papieża Franciszka w Częstochowie

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Niezbędnik pielgrzyma ŚDM 2016

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Światowe Dni Młodzieży - dojazd

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   Kolej gotowa na Światowe Dni Młodzieży

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Komunikacja miejska w Częstochowie

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama