Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kościuszki w Katowicach od zawsze był miejscem rekreacji mieszkańców. Zobaczcie jak wyglądał 100 lat temu. Wiele się zmieniło?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Park Kościuszki w Katowicach ma swój początek ok. 1888 roku. Od zawsze było to miejsce wypoczynku i rekreacji, które przyciągało tłumy mieszkańców. Obecnie jego powierzchnia wynosi imponujące 72 ha i rozciąga się między ulicami: Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Jak wyglądał jego teren 100 lat temu? Zobaczcie archiwalne zdjęcia zarówno z rodzinnych jak i samotnych wypraw w to miejsce. Wiele się zmieniło?

Rozciągający się między ulicami Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską, Park im. Tadeusza Kościuszki stanowi największy teren parkowy w Katowicach. Posiada on imponującą powierzchnię 72 hektarów, a przez swoje położenie jest najchętniej odwiedzanym miejscem rekreacyjnym w mieście. Historia Parku im. Tadeusza Kościuszki sięga lat 80. XIX wieku, kiedy władze młodego miasta podjęły decyzję o zagospodarowaniu kilku pierwszych hektarów podmiejskiego lasu, zlokalizowanego na południowo-zachodnich krańcach miasta. Z biegiem lat miejsce rozwijało się i zmieniało, jednak od zawsze park odwiedzany był przez tłumy mieszkańców.

Park Kościuszki 100 lat temu. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Historia Parku Kościuszki

Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach, blisko śródmieścia, o powierzchni 72 ha, ma korzenie sięgające lat 80. XIX wieku. Początkowo zagospodarowano kilka hektarów podmiejskiego lasu. Prawdziwy park został urządzony pod koniec XIX i na początku XX wieku, z nasadzeniami drzew, alejkami i budową Wieży Bismarcka. W 1925 roku nadano mu imię Tadeusza Kościuszki.

Wieżę Bismarcka rozebrano w 1934 roku, a drewniane budowle, m.in. spichlerze z Gołkowic i kościół św. Michała Archanioła, stały się początkiem katowickiego skansenu. Przed II wojną światową pojawiła się również wieża spadochronowa, a po wojnie postawiono jej replikę. Park bogaty jest w różnorodność drzew i krzewów – brzozy, buki, graby, klony, jawory, lipy i sosny, a także ozdobne różaneczniki i drzewa egzotyczne.

To także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów promenadowych "Od Bacha do Beatlesów", a zimą przyciąga miłośników sportów zimowych. Na jego terenie znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich i galeria rzeźby plenerowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera