Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Róż w Chorzowie to miejsce niczym z kart baśni. Jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście, pora to nadrobić. Zobaczcie, jak tu magicznie!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wideo
od 16 lat
W okresie międzywojennym, dokładniej w latach 1926-1930, powstał jeden z najpiękniejszych parków Chorzowa - Park Róż, który składa się z dwóch części. Część północną stanowi ogród różany, ukształtowany w układzie geometrycznym. To właśnie on dał nazwę temu miejscu. Część południową zajmuje krajobrazowy park, który wciąż zachwyca swoją piękną i swobodną kompozycją. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia ze spaceru w Parku Róż!

Park Róż w Chorzowie. Piękne miejsce na wiosenny spacer

W latach 1926-1930 powstał w Chorzowie Park Róż, który do dziś zachwyca swoim urokiem. Park zajmuje obszar 9 hektarów i składa się z dwóch części: północnej, gdzie zlokalizowano ogród różany i południowej, gdzie swobodnie ukształtowano krajobraz parku. Na terenie parku znajdują się dwa stawy, Duży i Mały Leopold, które kiedyś były starymi piaskowniami.

Oba zbiorniki są rajem dla wędkarzy, ponieważ zostały zarybione. Jednak w ciągu lat stawy ulegały zniszczeniu, a przedostające się do nich ścieki kanalizacyjne zagrażały życiu biologicznemu. Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Chorzów udało się przeprowadzić w 1997 roku rekultywację stawów. Oczyszczono i uszczelniono dno oraz uporządkowano brzegi. Obecnie stawy utrzymują wodę do głębokości 2-2,5 metra i porastają trzcinami, pałkami wodnymi, grążelami.

Fontanna umieszczona na dużym zbiorniku poza funkcją estetyczną pozwala również na natlenienie wody. Mniejszy zbiornik został powiększony i ukształtowany tak, aby służył jako miejsce lęgowe dla ptactwa.

W 2003 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie przeprowadzili badania biologiczne i chemiczne wody w zbiornikach, które wykazały, że woda w stawach jest czysta i bogata w mikroelementy konieczne do życia organizmów, takich jak ryby, które można tu spotkać.

Nie tylko ryby i ptactwo, co jeszcze można zobaczyć w chorzowskim Parku Róż?

Park Róż jest dostępny dla każdego i posiada utwardzone ścieżki oraz udogodnienia takie jak ławki, oświetlenie czy siłownię na świeżym powietrzu i wybieg dla psów w najdalej na południe położonej części, w kierunku ulicy Ryszki.

Głównym atutem parku jest bogactwo drzew i krzewów, w tym między innymi: japońskie miłorzęby, purpurowe buki, dęby, tulipanowce, platany klonolistne, graby pospolite, zwyczajne klony, jawory, platany, płaczące i białe wierzby, włoskie, białe i czarne topole, szerokolistne lipy oraz kasztanowce. Na terenie parku znajdziemy również drzewa iglaste takie jak daglezje, tuje, jodły, cisy i sosny, a także krzewy, w tym karłowate cisy, bukszpany, różaneczniki (azalie) oraz cyprysiki.

Warto wybrać się na spacer do tego wyjątkowo urokliwego i magicznego miejsca. Tylko spójrzcie, jak tutaj pięknie!

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty