Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Tysiąclecia ma nowe oczko wodne, alejki. Zobaczcie jak się zmienia

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Park Tysiąclecia przechodzi metamorfozęZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park Tysiąclecia przechodzi metamorfozęZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB A. Chęciński
Sosnowiecki Park Tysiąclecia przechodzi gruntowna modernizację. To kolejny, po Parku Fusińskiego w Sosnowcu teren zielony, który zmienia się w nowoczesne miejsce do wypoczynku. Przebudowa Parku Fusinskiego, Parku Tysiąclecia i budowa nowego Egzotarium w Sosnowcu to jeden unijny projekt – Zagłębiowski Park Linearny. W sumie na ten projekt miasto pozyskało 15 mln zł. Prace zakończą się w połowie przyszłego roku.

Park w Milowicach się zmienia

Park Tysiąclecia to tereny zielone leżące wzdłuż ulicy Baczyńskiego w Milowicach. W ostatnich latach miejsce było już mocno zaniedbane i zarośnięte. Choć niektórzy mieszkańcy, właśnie tę „naturalność” cenili sobie tu najbardziej.
Teraz park przeobraża się w bardziej uporządkowany, zielony teren w mieście. Będzie w nim całkiem spory staw, nowe alejki spacerowe.

Park Fusińskiego, mimo tego, że wciąż zamknięty dla mieszkańców, tętni życiem. Wiewiórki mają się tu świetnie. Dzięki temu, że nie wycięto w parku starszych drzew, przetrwały ich siedliska. W parku rośnie już kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin. Są nowe ławeczki, pomosty, oczka wodne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Fusińskiego w Sosnowcu ma być gotowy w ciągu najbliższy...

Park w miejscu dawnego folwarku

Rewitalizację przechodzą ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia. Po Parku Fusińskiego i Egzotarium to kolejna inwestycja miasta w tereny rekreacyjne. Historia parku, który powstał w miejscu dawnego folwarku, sięga 1912 roku, wtedy nadano mu imię Księcia Józefa Poniatowskiego. Lata jego świetności przypadły na okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”).

Park posiadał ciekawą infrastrukturę rekreacyjną, a parkowe bramy zamykał na noc zatrudniony tam stróż. W czasie II wojny światowej park został bardzo zniszczony. Wprawdzie po wojnie został odrestaurowany, a w latach sześćdziesiątych nawet ogrodzony, lecz do dawnej świetności już nie powrócił. Z biegiem lat, w wyniku braku opieki park zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany. Cała powierzchnia nosi liczne ślady poprzedniego zagospodarowania, jednocześnie jest to teren cenny przyrodniczo, stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanym regionie – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców.

Posadzą tu 11 tysięcy drzew

W ramach rewitalizacji planowane są nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Stopniowo wymieniany będzie drzewostan, w sumie nasadzonych zostanie ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy, lipę drobnolistną, buk zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor i modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. rów kalny.

Trwa budowa nowego Egzotarium w Sosnowcu, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej. Na tej wartej prawie 64 mln złotych inwestycji trwa obecnie budowa piwnic obiektu. Znajdą się tam urządzenia i technologie nawadniania roślin w budynku Egzotarium.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tej inwestycji w Sosnowcu mogło nie być, gdyby nie pieniądze...

Nowe ścieżki edukacyjne

W parku powstaną dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, mająca prawie 1,5 km, będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku.

Nie przeocz

Krótsza, 500-metrowa droga, będzie służyć dzieciom i zostanie nazwana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”. Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. Powstanie również oświetlenie, mała architektura i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Pierwsze zdjęcia z efektów prac w parku pokazał ostatnio na swoim profilu prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

- Robi się tu pięknie – napisał.

Koszt prac, jakie w Parku Tysiąclecia wykonuje firma Gama, to 4, 2 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera