Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Paryż Śląska” - cudze chwalicie swego nie znacie. Gdzie się znajduje?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Tarnowskie Góry – „Paryż Śląska”
Tarnowskie Góry – „Paryż Śląska” fotopolska.eu
Tarnowskie Góry, znane jako "Paryż Śląska", to miasto o bogatej historii i fascynujących atrakcjach. Malownicze krajobrazy, zachwycające zabytki i liczne miejsca do zwiedzania sprawiają, że jest to popularny cel turystyczny w Polsce. Od unikatowych obiektów historycznych po urokliwe tereny rekreacyjne, Tarnowskie Góry oferują niezapomniane doznania dla każdego odwiedzającego. Odkryj tajemnice tego urokliwego miasta i zanurz się w jego wyjątkowym dziedzictwie kulturowym.

Tarnowskie Góry – „Paryż Śląska”

Tarnowskie Góry, znane jako "Paryż Śląska", to miasto o bogatej historii i fascynujących atrakcjach. Mimo że odwieczny urok stolicy Francji może wydawać się odległy, to właśnie w tym skrawku Polski spotykamy się z niezwykłymi miejscami wartymi odwiedzenia. Oto dlaczego warto zainteresować się tym małym, ale niezwykle urokliwym miastem.

Zobaczcie zdjęcia i przekonajcie się sami, dlaczego Tarnowskie Góry to „Paryż Śląska”!

Tarnowskie Góry, otoczone lasami i zbiornikami wodnymi, to prawdziwa oaza spokoju i piękna na północy Górnego Śląska. Położone w województwie śląskim, niedaleko od Katowic, Bytomia i Chorzowa, to miejsce o wyjątkowym charakterze. Na przestrzeni 83 km2 mieszka tu około 61 tys. osób, tworząc atmosferę, która łączy w sobie spokój prowincjonalnej miejscowości z dynamiką miasta.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Tarnowskie Góry kryją w sobie prawdziwe skarby. Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji jest kopalnia srebra, która znalazła się nawet na liście zabytków UNESCO. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i podziemnych eksploracji. Trasy turystyczne prowadzą przez labirynt tuneli, odkrywając tajemnice górniczej przeszłości tego regionu.

Historia "Paryża Śląska"

Tarnowskie Góry, malownicze miasto na południu Polski, od wieków związane jest z historią górnictwa i bogactwem naturalnych zasobów. Pierwsze ślady wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku datuje się na około 1490 rok, kiedy to według legendy chłop Rybka miał wykopać pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego. To wydarzenie zapoczątkowało dynamiczny rozwój miasta, które wkrótce stało się centrum górnictwa na Górnym Śląsku.

W 1526 roku ówcześni właściciele ziem, Jan II Dobry i margrabia Jerzy von Ansbach, nadali swoim włościom przywilej wspierający górnictwo, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju górnictwa rud srebronośnych. W 1562 roku Tarnowskie Góry otrzymały prawa miejskie oraz swój własny herb, nadane przez margrabiego brandenburskiego Jerzego Fryderyka Hohenzollerna.

Sprawdźcie, jak teraz wyglądają Tarnowskie Góry!

Okres XVI i XVII wieku był dla miasta okresem szybkiego rozwoju. Tarnowskie Góry stały się największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na terenie Górnego Śląska. Wówczas również rozwijała się tu reformacja, a miasto gościło wielu znanych intelektualistów i artystów, takich jak Daniel Franconius czy Józef Wybicki.

Wraz z wyczerpaniem się zasobów rud na początku XX wieku zakończyło się również wydobycie kruszcu, co zakończyło okres świetności tarnogórskiego górnictwa. Dziś miasto to zachwyca turystów swoim bogatym dziedzictwem historycznym i kulturalnym, które przypomina o burzliwej przeszłości i niezwykłej historii górnictwa na Śląsku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty