Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Śpiewak nie żyje. Znany historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat. Za życia uhonorowano go m.in. nagrodą im. księdza Tischnera

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Paweł Śpiewak dbał o to, aby pamięć o polskich Żydach była pielęgnowana. Profesor zmarł w wieku 71 lat.
Paweł Śpiewak dbał o to, aby pamięć o polskich Żydach była pielęgnowana. Profesor zmarł w wieku 71 lat. PAP/Tomasz Gzell
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat, o czym poinformował Polską Agencję Prasową jego syn, Jan Śpiewak. Wśród jego zasług znaleźć można przede wszystkim intensywne i wieloletnie badania polityczne, socjologiczne i filozoficzne. Za życia został nagrodzony m.in. nagrodą im. księdza Józefa Tischnera.

Paweł Śpiewak nie żyje. Historyk i socjolog zmarł w wieku 71 lat

Na świat przyszedł w 1951 w rodzinie polsko-żydowskiej. Syn pisarki i poety od dzieciństwa miał dogodne warunki do tego, aby rozwijać się w kierunku humanistycznym. Paweł Śpiewak studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, aby koniec końców uzyskać tam tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych.

Większość swojego życia poświęcił badaniom w dziedzinach polityki, socjologii, filozofii i historii. W 2013 roku zdobył za całokształt twórczości nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo religijne lub filozoficzne.

Paweł Śpiewak zmarł 30 marca w wieku 71 lat. O jego śmierci poinformował Polską Agencję Prasową syn profesora, aktywista miejski Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak nie żyje. Miał 71 lat
AFP PHOTO/Wojtek RADWANSKI/East News

Warto odnotować, że w latach 70. był współtwórcą działającego w podziemiu kwartalnika „Res Publica", a także sygnatariuszem apelu 64 naukowców, literatów i publicystów, którzy za czasów władzy komunistycznej chcieli podjąć dialog ze strajkującymi robotnikami.

Przez długi czas był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

Paweł Śpiewak w okresie 2011 - 2020 był dyrektorem znajdującego się w Warszawie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Instytut, który powstał w 1947 roku ma nieprawdopodobne dokonania muzealnicze, wydawnicze, historyczne oraz wsparcie świata żydowskiego. Skarbem ŻIH-u są także zgromadzone tu bezcenne archiwa i dokumenty oraz olbrzymia kolekcja dzieł sztuki. Bogactwem placówki są również ludzie tu pracujący,

mówił profesor Śpiewak, kiedy odbierał nominację na stanowisko dyrektora instytutu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera