Piast Gliwice pokonał Dinamo Mińsk i awansował do II rundy eliminacji Ligi Europy. Bramki Lipskiego i Świerczoka

Liga Europy: Dinamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2
Liga Europy: Dinamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2 Twitter/Piast Gliwice
W meczu I rundy eliminacji Ligi Europy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z białoruskim Dinamem Mińsk 2:0 (1:0). Bramki zdobyli pozyskani latem zawodnicy - Patryk Lipski (10) i Jakub Świerczok (56). Piast pierwszy raz w historii swych pucharowych występów awansował do następnej rundy. Losowanie II rundy eliminacji zaplanowane jest na 31 sierpnia.

Wiedząc, że awansie decyduje jeden mecz trener Waldemar Fornalik postawił na grę z dwoma napastnikami - Piotrem Parzyszkiem i wypożyczonym z Łudogorca Razgrad Jakubem Świerczokiem. W wyjściowym składzie znalazł się Patryk Lipski, który przyszedł do Piasta z Lechii Gdańsk. Gospodarze przystąpili do meczu z chęcią sprawienia prezentu swemu trenerowi Leonidowi Kuczukowi, który w czwartek miał urodziny.

Mecz świetnie zaczął się dla Piasta. Przed polem karnym faulowany był Piotr Parzyszek. Do rzutu wolego podszedł Lipski i precyzyjnym strzałem przy słupku zaskoczył Jewgienija Pomazana.

Gospodarze próbowali się odgryźć, ale dopiero w 29. minucie postraszyli Frantiska Placha - zza pola karnego uderzył Edgar Olechnowicz, a słowacki bramkarz Piasta sparował piłkę. W odpowiedzi Kristopher Vida strzelił nad "okienkiem" bramki. W 41. minucie Jewgienij Szykawka zamieszał w polu karnym, a jego strzał ofiarnie zablokował Jakub Czerwiński. Piast utrzymał prowadzenie do przerwy.

Dinamo było bliskie wyrównania w 49. minucie, jednak Miha Goropevsek główkując z 5 metrów posłał piłkę nad poprzeczką.

Piast od 56. minuty prowadził 2:0! Kolejny pozyskany latem zawodnik Michał Żyro, który dopiero co wszedł na boisko, zagrał na wolne pole do Świerczoka. Napastnik gości w polu karnym zakręcił obrońcą i strzelił po ziemi w "krótki" róg.

W 68. minucie mogło być 3:0, ale Świerczok przegrał pojedynek z bramkarzem Dinama. Siedem minut później gliwiczanie popełnili błąd, okazję miał Szykawka, który fatalnie spudłował. Piast mógł sobie sam zafundować nerwową końcówkę meczu.

Spotkanie kończyło się w ulewnym deszczu. Piast spokojnie kontrował boiskowe wydarzenia i awansował do II rundy! W ostatniej akcji meczu Świerczok zmarnował świetną okazję, gdy ograł już bramkarza, ale nie trafił do pustej bramki.

I runda eliminacji Ligi Europy: Dinamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Patryk Lipski (10), 0:2 Jakub Świerczok (56)

Dinamo: Pomazan - Szytow, Goropevsek, Dinga - Matwiejczik, Klimowicz, Olechnowicz (73. Wiergiejczik), Silas (59. Kozłow), Suchockyj - Bachar, Szykawka (79. Chwaszczinskij).

Piast: Plach - Konczkowski, Czerwiński, Huk, Kirkeskov - Vida (82. Milewski), Sokołowski, Lipski, Badia (72. Steczyk) - Świerczok, Parzyszek (55. Żyro).

Żółte kartki: Bachar, Matwiejczik - Sokołowski

Sędziował: Lazar Lukić (Serbia)