Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć firm chce robić dokumentację linii kolejowej do Pyrzowic

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Tak ma wyglądać dworzec pod lotniskiem. Będzie jednym z 8 przystanków na nowej trasie
Tak ma wyglądać dworzec pod lotniskiem. Będzie jednym z 8 przystanków na nowej trasie GTL Katowice
Pięć ofert wpłynęło do PKP PLK w sprawie opracowania dokumentacji rewitalizacji linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia, dzięki której możliwy będzie dojazd koleją na lotnisko w Pyrzowicach. Teraz trwa ich merytoryczna weryfikacja i ocena. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace przy remoncie i odbudowie linii mogłyby ruszyć w 2019 roku.

PKP PLK planowała, że na zadanie to przeznaczy 35,3 miliona złotych. Okazuje się tymczasem, że wszystkie złożone oferty są niższe od tej kwoty. Najtańszą ofertę złożyła firma Mosty Katowice (13,6 miliona złotych). W podobnej wysokości są oferty PPWiUTH Elkol Sp. z o.o. z Katowic (17,6 mln zł), konsorcjum, w którym liderem jest warszawska firma TPF Sp. z o.o. (17,8 mln zł) oraz oferta Egis Poland Sp. z o.o. (18,7 mln zł). Najdrożej wyceniło swoje usługi konsorcjum firm, gdzie liderem jest BBF Sp. z o.o. (27,2 mln zł).

CZYTAJCIE TEŻ:
Kolej na lotnisko w Pyrzowicach, próba trzecia
Na lotnisko w Pyrzowicach koleją z prędkością 140 km/h

- Jednoczenie jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowej – która jest niezbędna dla przeprowadzenia takiej inwestycji. Zwarcie umowy wykonawczej na prace projektowe planujemy zawrzeć na początku przyszłego roku. Po zakończeniu prac projektowych roboty budowlane ruszyłyby za dwa lata - w 2019 r. - i zgodnie z założonym harmonogramem potrwałyby do 2022 r. - mówi Joanna Kubiak z zespołu prasowego PKP PLK.

Dzisiaj linia kolejowa z Zawiercia do Tarnowskich Gór jest wykorzystywana tylko na odcinku z Zawiercia do Siewierza i to tylko w ruchu towarowym. Na pozostałym odcinku gdzieniegdzie nie ma już nawet torów. Przeszkodą jest również zdemontowany wiadukt nad ulicą Gałczyńskiego w Miasteczku Śląskim.

Linię zaczęto budować jeszcze przed II wojną światową. W 1937 roku oddano do użytku odcinek z Zawiercia do Poręby. Podczas okupacji, w 1942 roku, Niemcy uruchomili pozostali odcinek i zorganizowali na całej trasie ruch pasażerski. Jeszcze w latach pięćdziesiątych między Zawierciem a Tarnowskimi Górami kursowało codziennie siedem par pociągów, które pomiędzy tymi miastami zatrzymywały się na stacjach i przystankach Poręba, Siewierz, Mierzęcice Zawierciańskie, Ożarowice, Brynica i Żyglin.

W 1964 roku skrócono trasę pociągów z Zawiercia do tej ostatniej. Z Żyglina do Tarnowskich Gór można było się dostać autobusami. Ostatecznie ruch pasażerski na tej linii zamarł w 1975 roku. Ostatni rozkład jazdy przewidywał trzy pary pociągów z Zawiercia do Żyglina, z czego jedna kursowała tylko w dni robocze. W 1992 roku zawieszono też ruch pociągów towarowych między Mierzęcicami Zawierciańskimi a Tarnowskimi Górami.

Głównym efektem przeprowadzonej rewitalizacji ok. 47 km linii, będzie możliwość przywrócenia na tej trasie ruchu pasażerskiego. Pociągi pasażerskie będą mogły tu jeździć z maksymalną prędkością 140 km/ godz. (ruch towarowy z prędkością 80 km/godz.). Szacunkowa wartość projektu wynosi przeszło 500 mln zł.

- Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych POIiŚ, w ramach projektu „Infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności” - przypomina Joanna Kubiak.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera