Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka stanowa do Piekar: Abp Skworc: Czas na Kartę Dużej Rodziny

Paweł Szałankiewicz
Arcybiskup Wiktor Skworc: Umiłowanie ojcowizny ma kolor ludzkiej krwi
Arcybiskup Wiktor Skworc: Umiłowanie ojcowizny ma kolor ludzkiej krwi Arkadiusz Ławrywianiec
Wczoraj odbyła się pielgrzymka mężczyzn do Matki Boskiej Piekarskiej. Abp Skworc mówił o wartości rodziny, bolesnej historii Śląska i... stadionie.

Niedziela, godz. 9. Obwodnica Bytomia w stronę Piekar zakorkowana. Samochody poruszają się z prędkością kilku metrów na minutę. Szybciej od nich, i to zdecydowanie, poruszali się rowerzyści i pielgrzymi, którzy kierowali się właśnie do Piekar Śląskich na coroczną pielgrzymkę mężczyzn.

Pielgrzymka do Piekar, do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, to uświęcona tradycja nie tylko Ślązaków, ale i mieszkańców całej Polski. Co roku mniejsze lub większe odległości pokonuje blisko 100 tysięcy mężczyzn.

- Bo to tradycja, wiara. Jestem stąd, z Piekar, i uczestniczę w pielgrzymkach od dziecka. To dla mnie bardzo ważne wydarzenie w życiu i nie wyobrażam sobie, aby miało mnie tu nie być. Czułbym pustkę - przekonuje Andrzej Skop, który na pielgrzymkę przyszedł wraz z wnuczką.

Rodzina miłością wielka

Właśnie pod takim hasłem odbyła się wczorajsza pielgrzymka i msza, gdzie około godz. 10 dotarła procesja niosąca obraz Matki Bożej Piekarskiej. Tam już od dłuższego czasu, na głównej drodze prowadzącej do kościoła Zmartwych-wstania Pańskiego, czekali mężczyźni. Ci w sile wieku, seniorzy, jak i mali chłopcy.

Część z nich porozkładała sobie krzesełka, co mogło sprawiać wrażenie atmosfery pikniku. Jak się okazało - mylne. Choć była to pielgrzymka mężczyzn, na Kalwarii często można było spotkać kobiety. To nie dziwi, ponieważ tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem "Rodzina miłością wielka". To właśnie do rodziny w swoim powitaniu wszystkich pielgrzymów głównie nawiązywał arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Mszę zaczął jednak od przypomnienia o świętym Janie Pawle II, który jako pielgrzym "zostawił tu wiele serca". Podkreślił przy tym, że nasz papież nauczył się bardzo wiele pielgrzymując nie tylko do Piekar, ale na Górny Śląsk i do Polski.

- Abyśmy byli w stanie ocenić to piękno, trzeba czerpać z nauk Jana Pawła II - podkreślił abp Skworc.

Następnie przeszedł do powitania wielu duchownych, którzy w niedzielę przybyli do Piekar. Wymienił m.in. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, który wygłosił homilię, czy seniorów biskupów z arcybiskupem Damianem Zimoniem na czele. Wspomniał również o obecnych w Pieka-rach przedstawicielach władz śląskich miast oraz urzędu marszałkowskiego, którym życzył... "dobrze działających Kolei Śląskich oraz gotowego Stadionu Śląskiego".
Najważniejsza jednak tego dnia była rodzina. Arcybiskup Skworc nawiązał m.in. do rodzin, które na co dzień opiekują się niepełnosprawnymi osobami.

- Domowa opieka to poświęcenie pełne heroizmu. Lekcja, jaką nam dają tacy ludzie, jest bezcenna. To rzeczywista solidarność z ludźmi - podkreślił abp Skworc, dodając, że jest już gotowa ustawa pod-wyższająca świadczenia dla rodzin opiekujących się niepełnosprawnymi. - Rządzący zostali pouczeni, że danego słowa należy dotrzymywać, bo są nieprzekraczalne granice społecznej cierpliwości - mówił.

Prawda musi zwyciężyć

Skworc zaapelował również, aby doszło w końcu do zatwierdzenia Karty Dużej Rodziny, o której wiadomo już od stycznia, ale... - Obiecano nam ją już w styczniu. Czekamy z niepokojem. Czekamy, aż ta karta zostanie wreszcie wydana - powiedział podkreślając, że każda rodzina jest domowym Kościołem.

Arcybiskup odniósł się też do tradycji i historii Górnego Śląska oraz śladów, jakie pozostawiły wydarzenia z okresu II wojny światowej i wywózki Ślązaków do Związku Radzieckiego. Podziękował burmistrzowi Radzionkowa, Gabrielowi Toborowi, za tworzenie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR, które będzie mówić o "prawdzie i wydarzeniach z tamtego czasu". Wspomniał o inicjatywie upamiętnienia ofiar przemysłu górniczego na Górnym Śląsku, które ma powstać na hałdzie koło kopalni Murcki.

- W jednym miejscu zamierzamy uczcić poległych i ukazać, że śląskie umiłowanie ojcowizny ma kolor ludzkiej krwi i potu codziennej pracy - podkreślił.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!