Babcie, dziadkowie i kredyt do spłacenia

  Babcie, dziadkowie i kredyt do spłacenia

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zofia i Jerzy Kluczni z Sosnowca wzięli kredyt na remont kuchni. Mają pięcioro wnucząt. Na zdjęciu z 9-letnią Agatą oraz 6-letnią Kasią

  Zofia i Jerzy Kluczni z Sosnowca wzięli kredyt na remont kuchni. Mają pięcioro wnucząt. Na zdjęciu z 9-letnią Agatą oraz 6-letnią Kasią ©Lucyna Nenow

  W weekend święto mają babcie i dziadkowie. BIK sprawdził, jak funkcjonują na rynku kredytowym. U nas dług ma 363 731 seniorów.
  Zofia i Jerzy Kluczni z Sosnowca wzięli kredyt na remont kuchni. Mają pięcioro wnucząt. Na zdjęciu z 9-letnią Agatą oraz 6-letnią Kasią

  Zofia i Jerzy Kluczni z Sosnowca wzięli kredyt na remont kuchni. Mają pięcioro wnucząt. Na zdjęciu z 9-letnią Agatą oraz 6-letnią Kasią ©Lucyna Nenow

  Seniorzy w wieku powyżej 65 lat stanowią 18 proc. wszystkich osób spłacających kredyty w Polsce – wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. W naszym regionie w tym gronie znalazło się 363 731 osób. Łączna suma zadłużeń seniorów w Śląskiem wynosi 3 761 499 526 zł. W skali kraju jest to ponad 25,7 mld. Średnio do spłaty seniorzy w Śląskiem mają 6 637 zł.

  Bez rat remontu nie będzie


  Raty za nowy sprzęt AGD spłacają Zofia i Jerzy Kluczni, emeryci z Sosnowca, którzy doczekali się pięcioro wnucząt. – Z emerytur nie udałoby się uzbierać na gruntowny remont kuchni i wyposażenie jej w nowy sprzęt, a właśnie na to potrzebowaliśmy większych pieniędzy – przyznają. I od razu zaznaczają, że nim zdecydowali się na taki krok, długo wyliczali wszystkie opcje (nieraz też przekładali sam remont).

  – Do wzięcia rat podeszliśmy bardzo rozważnie. Sprawdziliśmy, czy czasem nie zabraknie nam na spłatę, przecież obydwoje jesteśmy na emeryturze. Nie mamy innych źródeł dochodu – podkreślają. Swojej decyzji nie żałują. Wyremontowana kuchnia wyjątkowo przypadła do gustu ich wnuczkom. Dla nich okazała się sporym ułatwieniem.

  – Dziś średnia emerytura wynosi nieco ponad dwa tysiące złotych. Nie ma się co dziwić, że emeryci muszą wspomagać się kredytami – przyznaje Grażyna Bukiera, seniorka z Katowic. – Ja nazywam siebie szczęściarą. Do tej pory nie musiałam się zadłużać. Ale moje koleżanki nie są już w tak dobrej sytuacji. Wiele z nich pomaga finansowo dzieciom i wnukom, a skąd mają brać pieniądze, gdy emerytura jest tak niska – dodaje.

  Długi seniorów w liczbach


  Jak wyliczyli eksperci z BIK, w podobnej sytuacji jak emeryci z Sosnowca, w całym regionie jest 363 731 osób powyżej 65. roku życia. Więcej, bo 56 proc. jest wśród nich kobiet. W sumie kwota zadłużenia 
kobiet i mężczyzn wynosi 
3 761 499 526 zł.
  Okazuje się, że panowie zaciągają wyższe kredyty. Średnia kwota do spłaty w Śląskiem wynosi bowiem 6 637 zł. W przypadku pań jest to 5 894 zł, a u panów, których jest mniej, to średnio 7 627 zł.

  Z danych BIK dowiemy się też, że dzisiejszy 65-latek ma udział we wszystkich rodzajach kredytów. Spłaca kredyty mieszkaniowe (6,2 mld zł), konsumpcyjne (17,5 mld zł), karty kredytowe (1 mld zł) oraz limity debetowe (0,95 mld zł).
  – Nie bez znaczenia jest stabilność ich dochodów oraz samodzielność mieszkaniowa, która wynika z posiadania najczęściej własnościowej nieruchomości. Może to plasować seniorów w lepszej sytuacji niż w przypadku osób na dorobku rodzinnym czy zawodowym – podkreśla prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. – Z pewnością dzisiejsi sześćdziesięciolatkowie są aktywni zarówno społecznie, jak i sportowo, dłużej pracują zawodowo, realizują plany na przyszłość, niemniej z pewnością młodsze pokolenia wciąż mogą liczyć na starszych i właśnie od nich nadal otrzymują dużo pomocy – dodaje prof. Rogowski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama