Bezpieczne bankowanie. Junior uczy się świata finansów

  Bezpieczne bankowanie. Junior uczy się świata finansów

  Materiał Informacyjny PKO BP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Specjaliści są zgodni co do tego, iż finansową edukację dziecka warto rozpoczynać już od wieku przedszkolnego. Pojęcie pieniądz rozumieją już czterolatki, wskazuje Katarzyna Sekścińska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego i radzi by rodzice już w tym wieku rozpoczynali edukację finansową dzieci. A samo ich wprowadzanie w świat finansów dostosowywali do wieku dziecka.
  Już pięcio- czy sześciolatków można uczyć oszczędzania, a dzieci w wieku 10-12 lat potrafią już nieźle orientować się w znaczeniu pojęć takich jak: bank, konto, lokata, odsetki itp. Jednak nie wszystkie. Ponadto – co niezwykle ważne – badania pokazują, że chętniej oszczędzają dzieci, których rodzice pomagają im, a jeszcze lepiej – współuczestniczą w takiej edukacji.
  Wszystkie te przesłanki zostały uwzględnione przy tworzeniu PKO Konta dziecka. Rachunek to unikalne w Polsce narzędzie służące do edukacji finansowej. Jest bezpłatny, atrakcyjnie oprocentowany (z tygodniową kapitalizacją) i przeznaczony dla dzieci w wieku 0--13. lat. Jest on powiązany z kontem rodzica, za pomocą którego można m.in. kontrolować finanse malucha .
  Właśnie bankowość elektroniczna, jak nigdy wcześniej daje nieograniczone wręcz możliwości edukacji finansowej dzieci i – co ważne – dostosowywanie jej form i sposobów zarówno do wieku dzieci, jak i do szybko zmieniających się narzędzi świata nowych technologii. Internet jest dziś dla dzieci środowiskiem naturalnym. Komputer czy smartfon służy im na co dzień także do wykonywania czynności, przy których pojawiają się pieniądze: doładowanie telefonów, płatności za gry w sieci itp. Jednak za daleko posuniętymi kompetencjami technologicznymi naszych pociech nie zawsze idzie adekwatna do nich wiedza finansowa; dzieci nie mają np. świadomości, że „internetowe gadżety” kosztują niemało, a na korzystanie z przyjemności trzeba najpierw zapracować.

  Edukację wspiera serwis internetowy
  Dlatego towarzyszący PKO Kontu Dziecka serwis internetowy PKO Junior nie tylko uczy młodego człowieka poruszania się w świecie nowoczesnej bankowości, ale wyposażony jest w wiele funkcjonalności, które służą edukacji finansowej oraz wspierają rozwój postawy przedsiębiorczej dziecka. Maluch może zakładać w nim wirtualne skarbonki czy inicjować operacje finansowe, takie jak przelew czy doładowanie telefonu. Ostateczną decyzję podejmuje rodzic, akceptując bądź odrzucając operacje dziecka. Za działania w serwisie, np. regularne wpłaty czy osiągnięcie wyznaczonego celu oszczędzania, pociecha otrzymuje wirtualne odznaki. Rodzice mogą też stawiać dziecku w serwisie wyzwania, np. pomoc w umyciu auta, za co nagrodą może być rodzinne wyjście do kina.

  Oczywiście konto oraz serwis internetowy to nie jedyne produkty bankowe służące nauce oszczędzania. Bank w swojej ofercie posiada również Pierwsze Konto Oszczędnościowe - rachunek pozwalający najmłodszym na gromadzenie oszczędności przez wiele lat na bardzo atrakcyjnych warunkach. Ponadto rodzic może skorzystać z funkcji autooszczędzania, dzięki czemu zadeklarowana kwota od transakcji wykonywanych na rachunku rodzica może automatycznie zasilać konto dziecka. Założenie PKO Konta Dziecka jest bardzo proste; można to zrobić zarówno w oddziale Banku jak i przez Internet lub telefon – z pomocą konsultanta. Rodzic, który ma już swoje konto w PKO Banku Polskim może to zrobić poprzez serwis internetowy iPKO. Kontu dziecka zawsze towarzyszy ROR rodzica; jest on niezbędny, by rodzic w ramach swojego serwisu transakcyjnego miał dostęp do Aplikacji Rodzica, która pozwala kontrolować finanse dziecka i aktywnie uczestniczyć w jego edukacji finansowej.

  Stefan Kozłowski

  Więcej informacji o bankowości elektronicznej znajdziesz na portalu www.bankomania.pkobp.pl

  Konto w banku dla juniora
  1. nauka –przy wsparciu rodziców uczy poruszania się w świecie finansów
  2. brak opłat – rachunek prowadzony przez bank bez pobierania za to opłat
  3. bezpieczeństwo – Aplikacja Rodzica do akceptacji operacji wykonanych przez dziecko

  Ekspert radzi!
  Joanna Gwiżdż, Kierownik Zespołu w oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Czechowicach Dziedzicach
  Dziś dzieci już od najmłodszych lat dostają pieniądze. Dlatego, w moim przekonaniu, istnieje potrzeba kształtowania u dzieci nawyków świadomych i odpowiedzialnych zachowań związanych z wydawaniem pieniędzy. Dziecko, mając własne konto, uczy się nie tylko dysponowania własnymi pieniędzmi, ale wypracowuje nawyk oszczędzania. Jeśli posiada kartę do bankomatu, czy serwis elektroniczny do konta uczy się odpowiedzialności - wie, że Pin-u i hasła nie wolno nikomu udostępniać. Rodzice szczególnie cenią sobie w naszej ofercie możliwość wystawiania dzieciom zadań i nagradzanie za nie – to mobilizuje dzieci, możliwość tworzenia własnych skarbonek – dzięki nim dziecko uczy się planowania, dostęp do konta dla rodzica – to zapewnia kontrolę nad poczynaniami dziecka. Ważną zaletą jest też szata graficzna i pomysł – zdarzają się klienci, którzy właśnie z tego powodu wybierają naszą ofertę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama