Ważne
  Bezpieczne bankowanie. Przelewy - wygodnie i bez opłat

  Bezpieczne bankowanie. Przelewy - wygodnie i bez opłat

  Materiał Informacyjny PKO BP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bezpieczne bankowanie. Przelewy - wygodnie i bez opłat
  1/2
  przejdź do galerii
  Ogromną przewagą konta bankowego w wersji internetowej jest nie tylko możliwość przeprowadzania wszelkich operacji w dogodnym miejscu i czasie, ale i łatwe zarządzanie domowym budżetem. W dowolnym momencie możemy sprawdzić – korzystając z komputera lub z mobilnej aplikacji w telefonie – jaki jest stan wolnych środków, które mamy do dyspozycji. Możemy też zerknąć w historię dokonanych oraz zaplanowanych operacji. Gdy korzystamy z kredytów lub lokat, w każdej chwili możemy też sprawdzić aktualny ich bilans.
  Coraz częściej zresztą poprzez główny panel z dostępem do konta możemy uzyskać ze strony banku wskazówki czy propozycje jak najkorzystniej swoimi aktywami zarządzać. Co istotne, wiele takich opcji nie wiąże się z żadnymi kosztami – lub ze zdecydowanie niższymi niż w sytuacji gdy tego typu sprawy postanowimy załatwić w okienku.

  Tanie bankowanie
  Najlepszym tego przykładem są przelewy. Niemal każdy z nas wykonuje ich w miesiącu kilka, jeśli nie kilkanaście. W przypadku większości rodzajów kont osobistych w PKO Banku Polskim , przelewy z konta internetowego są bezpłatne, a symbolicznym kosztem jest wydatek związany z korzystaniem z narzędzia autoryzacyjnego, tzw. „zdrapki”. Jednak jeśli zmienimy to narzędzie – na kody wysyłane SMS albo generowane przez token w telefonie, unikniemy nawet tych groszowych wydatków. Warto też wiedzieć, że właśnie trwa akcja promocyjna, w ramach której za taką zamianę możemy dostać 10-złotową premię.

  Konto internetowe umożliwia łatwe i wygodne przelewy – na różne sposoby, dostosowane do charakteru danego zlecenia. Gdy więc wykonujemy przelew jednorazowy, a więc taki, którego nie planujemy powtarzać w najbliższym czasie, wpisujemy dane adresowe odbiorcy i numer jego konta, a następne i zatwierdzamy kodem autoryzacyjnym. Możemy jednak „na wszelki wypadek” dane odbiorcy zarchiwizować w książce adresowej, w której łatwo je znajdziemy gdy przelew na konto takiej osoby zechcemy jeszcze w przyszłości wykonać.

  Przelewy automatyczne
  Regularnie płacimy czynsz za mieszkanie, opłacamy rachunki za prąd, gaz, telewizję czy telefon. Niektóre z nich są w stałej wysokości, w przypadku innych kwoty zmieniają się. W bogatym menu przelewów internetowych są opcje dostosowane do każdej z takich sytuacji.

  Jeśli opłacamy regularnie rachunek w stałej kwocie, możemy ustawić zlecenie stałe; określonego dnia miesiąca w określonej wysokości kwota będzie przelewana na wskazane konto odbiorcy, aż do odwołania. W przypadku zobowiązań płaconych w różnej wysokości i terminie mamy do dyspozycji zlecenia zmienne. Dzięki nim nie musimy pamiętać o terminie płatności rachunków bo zrobi to za nas bank. Zlecenie zostanie zrealizowane automatycznie we właściwym czasie. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy skorzystać z wygody związanej z taką formą płatności, ale jednocześnie zachować nad nimi kontrolę, to mamy możliwość ustawienia górnego limitu przelewu (wówczas jeśli obciążenie przekracza ten limit, przelew nie zostanie zrealizowany, o czym zostaniemy poinformowani). Możemy też wybrać opcję dodatkowej autoryzacji zlecenia zmiennego.

  Z kolei przy przelewach zagranicznych warto pamiętać, że choć wiążą się one z opłatą, to jednak gdy wykonujemy je z konta internetowego, opłaty te są zdecydowanie niższe. Zlecając taki przelew warto skonsultować się np. z infolinią banku lub sprawdzić na stronie internetowej koszty, aby wybrać najlepszą opcję.
  Stefan Kozłowski

  Więcej informacji
  o bankowości elektronicznej znajdziesz na portalu
  www.bankomania.pkobp.pl

  Praktyczne przelewy
  1. jednorazowe – preferowane do pojedynczych rozliczeń z osobami czy firmami
  2. zlecenia stałe – realizowane automatycznie w określonym czasie i kwocie
  3. zlecenia zmienne – płatności o zmiennej kwocie i terminie

  Ekspert radzi!
  Agnieszka Wilk, kierownik zespołu bankowości osobistej w oddziale 2 PKO Banku Polskiego w Katowicach
  Obsługa rachunku przez internet jest bardzo wygodna bo pozwala zarządzać nim bez wychodzenia z domu. Możemy zlecać przelewy, zakładać zlecenia stałe, zmienne do cyklicznych płatności oraz je modyfikować czy usuwać. Większość tych czynności jest całkowicie bezpłatna. Najbardziej popularną metodą płatności są zlecenia stałe - to bardzo wygodna forma regulowania należności o stałej kwocie i stałym terminie, jak np. czynsz, opłata za energię, czy telewizję kablową. W serwisie możemy też robić przelewy, które zlecane przez internet z reguły są bezpłatne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama