Czas na światłowód

  Czas na światłowód

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jarosław Starczewski, Dyrektor Wykonawczy ds. Rynku Klientów-Operatorów Orange Polska

  Jarosław Starczewski, Dyrektor Wykonawczy ds. Rynku Klientów-Operatorów Orange Polska

  Rozmowa z Jarosławem Starczewskim, Dyrektorem Wykonawczym ds. Rynku Klientów-Operatorów Orange Polska.
  Jarosław Starczewski, Dyrektor Wykonawczy ds. Rynku Klientów-Operatorów Orange Polska

  Jarosław Starczewski, Dyrektor Wykonawczy ds. Rynku Klientów-Operatorów Orange Polska

  Orange Polska inwestuje w rozwój sieci światłowodowej w różnych częściach kraju, także w Bielsku-Białej. Dlaczego wybraliście Państwo to miasto?
  Bielsko-Biała dynamicznie się rozwija. Widzimy tu ogromny potencjał, a przede wszystkim ludzi potrzebujących nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Są one potrzebne do rozwoju miasta,poprawy jakości życia mieszkańców i konkurencyjności działających tu przedsiębiorstw.Realizując inwestycje w sieć światłowodową,szukamy właśnie takich miejsc. Bielsko-Biała jest jednym z ponad 30 miast, w których zainwestujemy duże środki finansowe, by zbudować najnowocześniejszą sieć światłowodową i zastąpić dotychczasową sieć kabli miedzianych.

  Jak będzie przebiegała inwestycja w Bielsku-Białej?
  Ze względu na to, że chcemy zapewnić jak największy zasięg nowej sieci, podzieliliśmy inwestycję na trzy etapy. Najpierw musimy ustalić, w jakich obszarach miasta zainteresowanie mieszkańców jest największe. Tam będziemy chcieli rozpocząć nasze działania. Chcielibyśmy, aby do końca bieżącego roku znacząca część gospodarstw domowych Bielska-Białej była w zasięgu naszego światłowodu. Na podłączenie do sieci będą mogli liczyć zarówno mieszkańcy domów wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Jesteśmy przygotowani na to,by zrealizować inwestycje o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów złotych.
  Liczymy przy tym na wsparcie ze strony samorządu oraz dobrą współpracę ze spółdzielniami mieszkaniowymi, bo będzie to sprzyjać szybszej i sprawniejszej realizacji inwestycji,na której przecież skorzystają wszyscy. Dzięki temu będziemy mogli w stosunkowo szybkim czasie zbudować w Bielsku-Białej rozległą infrastrukturę światłowodową, która umożliwi każdemu mieszkańcowi czy przedsiębiorstwu łatwy dostęp do sieci internetowej zapewniającej nieosiągalną dotąd prędkość i najwyższą jakość usług.

  Czy inwestycja obejmie tylko miasto, czy także sąsiednie miejscowości powiatu bielskiego?
  Dziś mówimy tylko o Bielsku-Białej, ale to początek. Jeśli okaże się jednak, że w sąsiednich miejscowościach także jest widoczny popyt, będziemy zainteresowani wybudowaniem sieci światłowodowej również w innych lokalizacjach. Staramy się być jak najbardziej elastyczni i szybko dostosowywać się do potrzeb rynku,ale nie jest możliwe jednoczesne prowadzenie inwestycji na terenie całego kraju.Zależy nam, by wspólnie z władzami i mieszkańcami Bielska-Białej ustalić kwestię realnego popytu na nasze usługi. Zależy nam też na dobrej współpracy z władzami w zakresie uzgodnień technicznych czy pozwoleń niezbędnych do prowadzenia prac. Ich brak lub długotrwały proces uzyskiwania spowodowałyby wydłużenie terminu realizacji inwestycji, a jestem przekonany, że klienci chcieliby mieć możliwość skorzystania z Internetu światłowodowego jak najszybciej. Zależy nam również na tym, aby do minimum ograniczyć ingerencję w infrastrukturę komunalną, bo spowoduje to mniej niedogodności dla mieszkańców, a także wymierne oszczędności.

  Jakie są atuty światłowodu?
  Światłowód to bardzo nowoczesna technologia odporna na wiele czynników, które ograniczały możliwości sieci starszych generacji. Infrastruktura światłowodowa jest całkowicie bezpieczna, bo światłowód nie emituje pól magnetycznych, przesyła sygnał świetlny niosący zakodowane informacje. Nie ma zatem żadnych zagrożeń dla istniejących instalacji – na przykład sieci gazowej czy wodociągowej.Ważny jest też aspekt ekologiczny - kable miedziane wymagały dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu światłowodów potrzebne będzie jej o wiele mniej. Światłowód ma bardzo wiele zalet, które można długo wymieniać.To technologia przyszłości, która będzie umożliwiała przesył danych liczony w terabitachna sekundę. W naszej sieci, już dziś można kupić usługi zapewniające prędkości 100, 300 czy 600 Mb/s, ale w przyszłości możliwości transmisyjne mogą być zwielokrotnione.Ogromnym atutem jest brak wpływu warunków atmosferycznych na funkcjonowanie usług– żadne zjawiska atmosferyczne nie powodują obniżenia parametrów usług, a ich prędkość nie spada także pod wpływem obciążenia generowanego przez innych użytkowników sieci. Światłowód zapewnia transmisję nie tylko bardzo szybką, ale również o bardzo wysokiej jakości i niezawodności, jego możliwości w zakresie transmisji danych są właściwie nieograniczone.

  Jakmieszkańcy Bielska-Białej w praktyce skorzystają z tej technologii?Światłowód kojarzy się obecnie z szybszym i lepszym połączeniem internetowym?
  Nie mówimy tylko o Internecie, lecz ozaspokojeniu potrzeb,jakie mają współczesne gospodarstwa domowe i mieszkający w nich ludzie.Dziś nie korzystamytylko z telewizora, którybył symbolicznym pudełkiem, przed którym rodziny zasiadały razem oglądając program. Dziś każdy ma lub może mieć własny dostęp do interesującychgo treści –wiadomości w Internecie, programów, gier, filmów czy muzykinie tylko na telewizorze czy komputerze, ale i na indywidualnych urządzeniach przenośnych np.tabletach czy smartfonach.W gospodarstwie domowym nie ma już centralnego miejsca, które dystrybuuje treści multimedialne.
  Użytkownikamistają się mieszkańcy domu i urządzenia podpięte do sieci. Dostęp do Internetu powinien uwzględniać sumę tego zapotrzebowania.Nie chciałbym szczegółowo koncentrowaćsię na aspektachtechnologicznych - mieszkańcy Bielska-Białej nie muszą się zastanawiać, jakiej przepustowości używają. Dla nich najistotniejsze jest to, że łączeświatłowodowe, którego możemy im dostarczyć,całkowicie spełni ich potrzeby, zarówno obecne, jak i te, które pojawią się w przyszłości.

  Co powinni zrobićbielszczanie, by skorzystać z zakładanego przez Orange Polska światłowodu w swoim mieście?
  Wystarczy, że skorzystają z naszej infoliniipod numerem 510 700 700 lub odwiedząjeden z naszych salonów sprzedaży i podadzą adres, pod którym mieszka osobazainteresowana technologią światłowodową. Niebawem pojawi się takżespecjalna strona internetowa dla Bielska-Białej. Za jej pośrednictwem będzie można sprawdzić, w jakim miejscu miastainwestycje są aktualnie realizowane i kiedy usługa Orangebędzie dostępna wdanej okolicy. Myślę, że ważną informacją będzie także to, że sama instalacja infrastruktury światłowodowej w domu nie jest wcale skomplikowana czy kłopotliwa. Nie korzystamy ze starej infrastruktury - jeśli takowasię znajduje, towymieniamy urządzenia,montując nowe. Ograniczamy ingerencję do niezbędnego minimum.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Neostrada

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Lepiej się pospieszcie ze swoją ofertą również w innych miastach śląska. Ludzie zaczną odchodzić od takich ofert jak Neostrada 80Mb, gdzie transfer rzeczywisty nie przekracza 30Mb. LTE Ultra...rozwiń całość

   Lepiej się pospieszcie ze swoją ofertą również w innych miastach śląska. Ludzie zaczną odchodzić od takich ofert jak Neostrada 80Mb, gdzie transfer rzeczywisty nie przekracza 30Mb. LTE Ultra zabiera wam klientów.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama