Dostałeś już list z ZUS-u? Przeczytaj...

  Dostałeś już list z ZUS-u? Przeczytaj go uważnie. To jest Twoja przyszłość

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dostałeś już list z ZUS-u? Przeczytaj go uważnie. To jest Twoja przyszłość

  ©arc

  Do końca sierpnia do naszych skrzynek pocztowych powinny trafić listy z ZUS. To „Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, a tam dane o naszych składkach, kapitale początkowym oraz wysokości przyszłej emerytury. Pewne jest, że nie będą to wysokie kwoty. Nieraz obecni 20-30-latkowie będą musieli przeżyć zaledwie za jedną trzecią obecnego wynagrodzenia.
  Dostałeś już list z ZUS-u? Przeczytaj go uważnie. To jest Twoja przyszłość

  ©arc

  Do końca sierpnia każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeśli na jego indywidualne konto w ZUS-ie trafiła choćby jedna składka, powinien w skrzynce na listy znaleźć list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w nim „Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Z listu wyczytamy, jakie środki udało się odłożyć, ile wynosi kapitał początkowy, jaka część składek trafia do OFE.

  Część z ubezpieczonych dowie się też, ile może wynosić ich przyszła emerytura.
  Takie prognozy w „Informacji” znajdą osoby, które 31 grudnia 2015 skończyły 35. rok życia. To sporo ważnych informacji, dlatego Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym z wysyłanych obecnie listów, przypomina, że powinniśmy sprawdzić, czy podane w nim kwoty zgadzają się z naszą wiedzą o ich stanie.

  - W liście zapisana jest nasza przyszłość emerytalna - podkreśla Kosowska.

  Aby ułatwić analizę podanych tam kwot i wyliczeń, przygotowaliśmy czytelne objaśnienie do każdego z punktów, jakie znajdują się w przesyłce z ZUS-u. Za wzór posłużył nam list, jaki już w lipcu otrzymała 43-letnia mieszkanka naszego województwa, która około połowy dotychczasowego życia zawodowego pracowała w kilku firmach, m.in. na kolei, na umowach etatowych, następnie zdecydowała się na zmianę i otworzyła własny biznes.

  Jej emerytalna przyszłość nie wygląda optymistycznie. ZUS wyliczył, że jeśli będzie pracowała do 67. roku życia , na emeryturze przyjdzie jej żyć za 1147 zł brutto. A to i tak dużo, bowiem pracując na etacie zdążyła odłożyć kapitał początkowy. Osoby, które rozpoczęły pracę po 1999 roku, już go nie mają. Ich emerytura będzie wyliczona wyłącznie na nowych zasadach.

  - Kwota bazowa czy okres z najwyższymi zarobkami już nie jest podstawą wyliczenia emerytury. Teraz na swoją emeryturę pracujemy całe życie, bowiem ZUS pod uwagę bierze wysokość środków zebranych na indywidualnych kontach, które odkładamy w każdej pracy (oczywiście pracując na oskładkowanych umowach - przyp. red.) - wyjaśnia Aldona Węgrzyno- wicz, rzecznik prasowy ZUS-u w woj. śląskim.

  - Zebrane tam środki są dzielone przez dalsze trwanie życia, według tabeli, którą publikuje Główny Urząd Statystyczny. Jeśli składek będzie niewiele, to emerytura może wynieść zaledwie kilka lub kilkanaście złotych - uzupełnia.

  Węgrzynowicz przypomina, że osoby, które mają założone konto na platformie usług elektronicznych, papierowych listów mogą nie otrzymać.

  - Bowiem na PUE mają możliwość na co dzień sprawdzać, czy pracodawca odprowadza za nich składki oraz ile będzie wynosiła ich hipotetyczna emerytura - wyjaśnia.

  ZOBACZ JAK PRZECZYTAĆ I ZROZUMIEĆ LIST Z ZUS


  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co się stało ze 150 miliardami co nasze słońce narodu i europy wybrało

   Karlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a co się stało ze 150 miliardami co nasze słońce narodu i europy wybrało z OFE i miało trafić do ZUSu, ale jakoś nigdy nie trafiło, wiecie gdzie poszło?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama