Ile zarabiają mieszkańcy woj. śląskiego. Zarobki 400 - 40...

  Ile zarabiają mieszkańcy woj. śląskiego. Zarobki 400 - 40 000 zł RAPORT

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawdziliśmy, jak nasze zarobki wyglądają obecnie. Reporterzy „Dziennika Zachodniego” wyruszyli w teren, by ustalić, ile zarabiają mieszkańcy w ich
  1/6
  przejdź do galerii

  Sprawdziliśmy, jak nasze zarobki wyglądają obecnie. Reporterzy „Dziennika Zachodniego” wyruszyli w teren, by ustalić, ile zarabiają mieszkańcy w ich miastach i powiatach. W naszym regionie płace wahają się od tysiąca do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wiele zależy od wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. W zestawieniu uwzględniliśmy kwoty brutto.
  ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE

  Ile zarabia się na Śląsku i woj. śląskim? Zajrzeliśmy do portfeli przedstawicieli innych zawodów. Reporterzy „Dziennika Zachodniego” sprawdzili, ile zarabiają górnicy, pracownicy służby zdrowia, czy też osoby związane z kulturą lub sportem (kwoty zarobków podajemy brutto). Niektóre pensje są zaskakujące, ale prawdziwe. Obalamy mity ws. zarobków.
  Ten rok ma być rokiem podwyżek - prognozowali eksperci. Okazuje się jednak, że z psychologicznego punktu widzenia wzrost płac wcale nie musi być korzystny dla firmy i pracowników. Bzdura? Przeczytajcie dalej.

  Dr Małgorzata Chrupała-Pniak z Zakładu Psychologii Pracy i Organizacji Uniwersytetu Śląskiego tłumaczy, że to nieprawda, że im więcej zarabiamy, tym więcej i lepiej pracujemy. - Potoczna opinia jest taka, że jesteśmy istotami ekonomicznymi - to znaczy, że im więcej pieniędzy pracodawca nam zaproponuje, tym efektywniej będziemy pracować.
  Dotychczasowe badania w ramach psychologii pracy pokazują, że nie jest to do końca prawdą. W przypadku takich zadań, w których musimy wykonać wiele skomplikowanych operacji umysłowych, które nie są proste i rutynowe, to obietnica premii czy sama świadomość tego, że w przyszłości mogą pojawić się za to jakieś lepsze pieniądze, blokuje kreatywność i efektywność - podkreśla Małgorzata Chrupała-Pniak.

  - W związku z tym, jeśli w biznesie jest takie przekonanie, że aby pracownicy osiągali lepsze wyniki, to trzeba im więcej płacić, to może to być ślepy zaułek - dodaje psycholog.

  Ekspertka podkreśla, że pozytywny efekt związany z podwyższeniem płac może być krótkoterminowy. Badania potwierdzają także, że podwyżki czy premie mogą jedynie na krótko obniżać niezadowolenie z pracy. - Jeżeli dostaniemy podwyżkę, to jest to dla nas forma nagrody, która wpływa na nasze zadowolenie. Można sobie wyobrazić, że w krótkim okresie pracownicy mogą przeżywać pozytywne emocje i odczuwać mniejsze niezadowolenie i nie będą narzekać. Bezpośredniego przełożenia na to, że pracodawca poprzez wzrost wynagrodzenia wzbudzi wysokie zaangażowanie u pracowników, jednak nie ma i jest to myślenie życzeniowe - zaznacza Małgorzata Chrupała-Pniak.  Wiadomo, że pracujemy po to, by zarabiać pieniądze, które są nam potrzebne do życia. Większość z nas jest jednak zazwyczaj niezadowolona z tego, ile pieniędzy wpływa na nasze konto. - Zgadzam się z tym, że jeśli zapytamy ludzi, ile zarabiają lub ile dostali podwyżki, to zawsze powiedzą, że za mało. Koledzy zajmujący się psychologią ekonomiczną mówią, że jest to taka spirala oczekiwań - że ciągle chcemy więcej i ciągle jest nam mało. Jest to jednak naturalne. Wydaje mi się, że uwolnienie płac w najbliższym czasie może spowodować, że pracodawcy będą chcieli podnieść wynagrodzenia po to, by dać sygnał, że pracownik jest dla nich ważny lub po prostu, by zatrzymać go w firmie, by nie wybrał oferty konkurencji - uważa Małgorzata Chrupała-Pniak.

  Sprawdziliśmy, jak nasze zarobki wyglądają obecnie. Reporterzy „Dziennika Zachodniego” wyruszyli w teren, by ustalić, ile zarabiają mieszkańcy w ich miastach i powiatach. W naszym regionie płace wahają się od tysiąca do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wiele zależy od wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. W zestawieniu uwzględniliśmy kwoty brutto.

  Czekamy również na Wasze sygnały dotyczące zarobków w poszczególnych miejscowościach. Informacje możecie przesyłać na adres: p.drabek@dz.com.pl.

  Reporterzy „Dziennika Zachodniego” sprawdzili zarobki przedstawicieli poszczególnych zawodów na terenie całego województwa śląskiego. Wszystkie kwoty podajemy brutto

  ILE ZARABIA SIĘ NA ŚLĄSKU I WOJ. ŚLĄSKIM?
  ZAROBKI DO 1500 ZŁ


  7 zł
  za godzinę zarabia barman w Czyżowicach w pow. wodzisławskim.

  8 zł
  za godzinę otrzymuje sprzedawca pamiątek na Żywiecczyźnie.

  10 zł
  za godzinę jazd dostaje w powiecie zawierciańskim instruktor nauki jazdy z 2-letniem doświadczeniem.

  10 zł
  za godzinę plus ok. 150 zł premii ma pracownik w kiosku znajdującym się na terenie galerii handlowej w Rybniku. Ma 3 lata doświadczenia.

  10,50 zł
  za godzinę otrzymuje spawacz elektryczno-gazowy w Jaworznie.

  11 zł
  za godzinę dostanie operator ciągnika w Jaworznie. Z pracodawcą ma podpisaną umowę-zlecenie.

  16 zł
  za godzinę zarabia ogrodnik w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  17 zł
  za godzinę może zarobić monter instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  17 zł
  za godzinę zarabia animator na urodzinach z Mysłowic. Trzy lata doświadczenia.

  20 zł
  za godzinę zarabia technik radiolog w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim.

  50 zł
  za mszę świętą bierze średnio organista w jednej z parafii w pow. rybnickim.

  60 do 120 zł
  za zajęcia inkasuje instruktor/ pedagog tańca w Bytomiu. Podobnie jest na terenie Zabrza.

  400 zł
  dostaje sprzątaczka w jednym z zakładów mechanicznych w powiecie zawierciańskim.

  400 zł
  za pomalowanie salonu bierze malarz prowadzący własną działalność w powiecie rybnickim.

  400 zł
  otrzymuje pomoc hipoterapeuty na terenie Jaworzna.

  500-600 zł
  kasjerki w marketach w Jaworznie - 6 zł za godzinę (bez szkoły) i 7 zł (uczące się).

  700 zł
  otrzyma recepcjonista - pracownik biurowy (umowa-zlecenie) w Jaworznie.

  875 zł plus napiwki
  otrzyma fryzjer zatrudniony na pół etatu w Lędzinach. 6 lat doświadczenia.

  925 zł
  otrzyma sprzątaczka z wykształceniem podstawowym pracująca na pół etatu w Sosnowcu. Tyle samo zarobi fryzjer zatrudniony na pół etatu w Gliwicach.

  925 zł
  zarobi doświadczony masażysta w jednym z hoteli w powiecie zawierciańskim.

  Zróżnicowane są m.in. zarobki organistów. W powiecie rybnickim płaci się około 50 złotych za mszę świętą. W Jastrzębiu-Zdroju ta kwota może być o 50 złotych wyższa. Więcej kosztuje ślub. Organista podczas takiego wydarzenia na Śląsku Cieszyńskim dostaje od 100 do 300 złotych. Najczęściej 150-200 złotych. W Zabrzu organista z 5-letnim doświadczeniem otrzymuje miesięcznie 2 tysiące złotych.


  1000 zł
  dostaje piłkarz z Bytomia. Gra w IV lidze.

  1233 zł
  dieta radnego w Siemianowicach Śląskich.

  1350 zł
  zarobi początkujący fryzjer na pół etatu w Siemianowicach Śląskich.

  1500 zł
  tyle powinien zarobić fotograf ślubny na Podbeskidziu.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   murarz

   weegree (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oferujemy pracę dla MURARZY w Belgii.
   Praca od zaraz. Atrakcyjne wynagrodzenie. Bezpłatne zakwaterowanie i ubezpieczenie. Umowa polska.
   Wymagane: doświadczenie w zawodzie.
   CV prosimy przesyłać...rozwiń całość

   Oferujemy pracę dla MURARZY w Belgii.
   Praca od zaraz. Atrakcyjne wynagrodzenie. Bezpłatne zakwaterowanie i ubezpieczenie. Umowa polska.
   Wymagane: doświadczenie w zawodzie.
   CV prosimy przesyłać na adres: info@weegree.com
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TYLKO PRAWDA

   jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   elektromonter pod ziemią 2100 na rękę KWK WESOŁA (mam paski z wypłat do wglądu :) kto zawyża dane a no zarząd spółki obecnie 460 pozorantów i 6 prezesów 4 kopalnie w KHW
   Początek KHW około 40...rozwiń całość

   elektromonter pod ziemią 2100 na rękę KWK WESOŁA (mam paski z wypłat do wglądu :) kto zawyża dane a no zarząd spółki obecnie 460 pozorantów i 6 prezesów 4 kopalnie w KHW
   Początek KHW około 40 WSZYSTKICH ŻŁOBÓW a KOPALŃ 11 !!!!!!!!! gdzie tu jest logika każdy milczy MOŻE SIĘ W KOŃCU KTOŚ KUR..... ZAINTERESUJE TĄ BANDĄzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Place

   Gornik emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W naszym pieknym kraju jest dziki zachod jesli chodzi o zarobki. Ja mam 2550 emerytury dziesiec lat na emeryturze. Na dniuwkach emerytalnych wykiwali mnie kierownicy oddzialu. Od 1981 roku do 2006...rozwiń całość

   W naszym pieknym kraju jest dziki zachod jesli chodzi o zarobki. Ja mam 2550 emerytury dziesiec lat na emeryturze. Na dniuwkach emerytalnych wykiwali mnie kierownicy oddzialu. Od 1981 roku do 2006 nie mialem wliczonych sobot i niedziel swiat itd. Obliczylem ze nie mam odprowafzonych 4500 dni za swieta. Do tego pylica, kregosub zwyrodnienie barku.kto korzystal to kozystal. Jakim prawem dyrektorzy prezesi zarabiaja takie kwoty podane? Skad miliaderzy i milionerzy? Na machlojach! Nie ma takiego przelicznika by tyle dorobic w takim czsie! . w tadio podawali ze Kulczyk kupil dzialke za 200 tys pod Poznaniem i zaraz sprzedal za 2 mil. To ciekawe. I co ma nie zyje, ksiadz powiedzial trumna kieszeni nie ma. I tu jest sprawiedliwosc. Ja sie ciesze z tego co mam uczciwie dla mnie liczy sie rodzina kasa jest na dalszym miejscu,pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MAM WIELKĄ PROŚBE !!!!!

   elektryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   PROSZĘ OPUBLIKOWAĆ PENSJE PANÓW PREZESÓW KHW A JEST ICH TYLKO 6 MACIE NA TYLE ODWAGI ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ile zarabiają mieszkańcy woj. śląskiego

   katowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ja mam 200 zł miesięcznie umowa o dzieło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lekarz rezydent pełne prawo wykonywania zawodu

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   2200 na rękę łącznie z dyżurami, dni powszednie, święta, wielkanoc na oddziale za darmo. W szpitalu średnio od 6.40 do 18-19tej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do autora tekstu P.D*****.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Szanowny Panie to są chyba jakieś kpiny a PRIMA APRILIS jeszcze niema.! Zarówna Pani Dr. z Zakładu Psychologii Pracy, jest chyba w WIRTUALNEJ Polsce bo to wszystko jest kłamstwo.! Wystarczyło nie...rozwiń całość

   Szanowny Panie to są chyba jakieś kpiny a PRIMA APRILIS jeszcze niema.! Zarówna Pani Dr. z Zakładu Psychologii Pracy, jest chyba w WIRTUALNEJ Polsce bo to wszystko jest kłamstwo.! Wystarczyło nie zaglądać do portfeli ale pofatygować się do skarbówki i otrzymać wyniki przybliżone realiom.!!! A prawdę mówiąc z obserwacji wynika że 90% osób jest NIEPRODUKTYWNA i tylko przejada to nasze PKB zamiast na nie pracować.! W jaki to niby sposób mamy się bogacić jako naród? Bogacą się jednostki i to jeszcze nie legalnie bo nie za prawdziwą robotę/pracę/ ale za wiedzę,którą posiadają na papierku a której nie potrafią wdrożyć w życie tylko oszukują innych.!!!
   W tym kraju nie płaci się za budowę ojczyzny ale za jej okradanie .!!! Proszę się nie dziwić ze kraj stoi na skraju bankructwa bo jak się ma takich EKONOMISTÓW i takie kominy zarobków to nigdy nie wystarczy zwykłemu zjadaczowi , na chleb powszedni .!!! Już tacy byli co to próbowali za 500 zł. przeżyć i uznali ze się nie da.! System jaki opanowali Ci z tytułami naukowymi i t.z.w. świstkami rozłoży każdego a na SAHARZE zabrakło by piasku jak by zaczęli go przeliczać nasi specjaliści,ekonomiści i ludzie z tytułami. To tak się nie da i nie przystoi człowiekowi i naturze że tylko to co przed nosem a to za to już przepaść , poza wszelkimi marginesami . Gro specjalistów narzekało na były PRL bo tam nie mieli pieniędzy ale obecnie sami sobie płacą i jest OK.! Ale to i tak mało i wciąż mało.!!! Zatem zaproponuje bo podobno jest w kraju demokracja każdemu dorosłemu obywatelowi po 3 000 od łebka. Będzie demokracja i sprawiedliwość? Będzie.! Jak mnie kiedyś uczyli podobno głupi nauczyciele , że wiedza jest dla mnie nie po to bym był inaczej traktowany ale by wiedza mogła ulżyć w pomysłach , pracy i życiu. Dlaczego wiec psioczy się tu i ówdzie na PRL a jednocześnie kroczy tą samą drogą ale dla siebie, wyłącznie??? Zasady dla ojczyzny odwrócono i jest zasadne to co dla mnie.!!! Autorze tekstu jaka więc jest różnica miedzy tymi zerami? Bo 4 to liczba zasadna ale 4-zera już nie.! Podobno jest demokracja to jakie jest jej oblicze w porównywaniu tych zer? Dlaczego rozszerza się coraz bardziej to najgorsze HANDEL LUDŹMI i jest na to przyzwolenie państwa? Ano dla tego ze te kominy pozwalają na to.!!! Skarbówki nie obchodzi że np. ten Kowalski nie będzie miał co do gara wrzucić oni działają w/g prawa a że one nie ludzkie /tylko z księżyca/ to nie ich broszka. To właśnie ludzie nauki /z wyjątkami/ są tymi najgorszymi ze złych i bez mrugnięcia
   okiem ogołocą każdego kto nawet tych groszy nie dopłaci do podatku. A który okazuje się jest od wszystkiego a nawet i od powietrza .Czyż to nie chore??? Nie dla ekonomistów wszystko się liczy
   tylko nie drugi człowiek/ ale prawie każdy wierzący krzyżem gotów leżeć w kościele a diabła posiada w swym ciele/ Prawda jest taka że prosty człowiek nie ma nic na własność w tym kraju dlatego bo każdy płaci HARACZ w postaci podatku i to od wszystkiego. Nie posiadamy nic poza batem i terrorem władzy a same pozwolenia na cokolwiek mówią jasno o tym i tu nie koniecznie należy szczycić się wykształceniem bo ono nic wspólnego z prawdą nie ma.!!! Sam kłam i szyderczość w naszych przepisach się panoszy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   fjklcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nauczyciel stażysta 1997 zł brutto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No chyba wy

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Te badania to jest jakaś kpina - w supermarketach i na magazynach dają 1200 i nikt się nie patyczkuje...o knajpach to nawet lepiej nie wspominać. Ciekawe skąd te dane :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ty dupis! gornik dolowy 4600 zl ??? chyba brutto z dwoma niedzielami

   krukol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaaa

   jai ona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   ja 7pl brutto za godzine,,,-, i zona 1750brutto za msc pracy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama