Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KAS - to nie szyfr, ale klucz do szarej strefy

Katarzyna Domagała-Szymonek
Już w poniedziałek, 14 marca, rozpoczynamy konkurs „Dziennika Zachodniego” i Urzędu Kontroli Skarbowej „Fiskus podpowiada”. Rozmowa z Sylwią Kobyłkiewicz, dyrektorem UKS w Katowicach

Rok zaczął się dla was wielką reformą. Rząd szykuje spore zmiany administracyjne w służbach skarbowych.
Jesteśmy w trakcie budowy nowego systemu skarbowego - Krajowej Administracji Skarbowej. Pod koniec marca rząd ma przedstawić szczegóły jej funkcjonowania, a w połowie roku projekt powinien trafić pod głosowanie. Mówiąc ogólnie, plany zakładają przeniesienie wszystkich zadań realizowanych dziś przez administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną do nowo tworzonych struktur. W ten sposób powstaną dwa urzędy: administracji skarbowej i celno-skarbowej. Jednym z kluczowych powodów ich powołania jest zmniejszanie szarej strefy i uszczelnianie systemu podatkowego.

Dotąd nie udało się uszczelnić systemu podatkowego. Jak zmiana struktur miałaby pomóc?
Pomoże. Wszystkie te instytucje mają w miarę podobne zakresy działań, przez co niejednokrotnie powielaliśmy swoją pracę. KAS-y pozwolą na racjonalne podzielenie obowiązków. Skoordynują przepływ informacji, a tym samym pozwolą na szybszą i sprawniejszą pracę. Połączenie tych instytucji jest najlepszym rozwiązaniem. Proszę pamiętać, że zmiany nie będą dotyczyły tylko ustawy podatkowej. Podam przykład. Obecnie w Krajowym Rejestrze Sądowym trzeba podać miasto i adres firmy. Jej właściciel składa wniosek o wykreślenie adresu. Sąd przychyla się do niego, ale nie pilnuje już, aby właściciel podał nowy adres. Jako adres firmy zostaje więc samo miasto. Tymczasem w przypadku spółek prawa handlowego kontrolę wszczyna się w jej siedzibie. Gdzie ona jest, skoro sąd pozwolił wykreślić adres? Gdzie mamy rozpocząć kontrolę? Sądy również bardzo ochoczo podchodzą do wykreślania organów uprawnionych do reprezentowania spółki. Widać tu brak korelacji między różnymi instytucjami w państwie. A takie działania nieuczciwych przedsiębiorców, powiedzmy mocniej - przestępców podatkowych - są celowe. Wykorzystują wszystkie możliwe luki prawne, by nie płacić podatków. Nasze dziurawe prawo im w tym pomaga. Dlatego tak ważnym zadaniem jest uszczelnienie systemu.

Jak szacujecie, ile pieniędzy w skali regionu nie trafia, choć powinno, do budżetu państwa?
Nie jestem w stanie podać dokładnej kwoty. To bardzo trudne do oszacowania. Pewien obraz z pewnością da wysokość kwot, na jakie opiewają wydawane przez nas decyzje. A niektóre z nich sięgają dziesiątek milionów złotych. W 2015 roku w naszym regionie inspektorzy kontroli skarbowej zakończyli 527 postępowań kontrolnych, a łączne ustalenia wyniosły 1,5 miliarda złotych. Dodatkowo ujawnili też 22 tysiące 795 fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 2,6 miliarda złotych. Od paru lat nasze działania skupiają się na kilku obszarach. Te najważniejsze to: przestępczość paliwowa, oszustwa w zakresie podatku VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym, szara strefa, wyłudzenia zwrotu podatku VAT poprzez fikcyjne faktury czy nadużycia w podatku dochodowym.
W tym roku jednym z priorytetowych zadań UKS jest badanie cen transferowych.
Analiza dotychczasowych działań kontroli skarbowej pozwoliła wyodrębnić kilka obszarów, w których najczęściej pojawiają się nieprawidłowości. Jednym z nich jest badanie cen transferowych w podmiotach powiązanych. Chodzi o to, że każda transakcja powinna odpowiadać określonym warunkom rynkowym, np. jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej. W praktyce często obserwujemy transakcje pomiędzy spółką matką i spółką córką, w których za określoną usługę wystawiana jest faktura na znacznie wyższą kwotę niż wynosi jej wartość rynkowa (np. normalnie za telefon komórkowy zapłacilibyśmy 100 złotych, a na fakturze widnieje kwota 500 zł). Na takiej praktyce traci budżet państwa, bo firma wykazuje fakturę w kosztach uzyskania przychodu, zmniejszając swoją podstawę opodatkowania i odprowadza do budżetu państwa mniejsze podatki - CIT i VAT.

Do końca marca podatników obowiązuje abolicja. Chętnie korzystają z tej możliwości?
Nie. Chociaż wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem umów. Jeżeli są to usługi niematerialne, bardzo trudno urzędnikom udowodnić, czy ich cena nie była zawyżona. Nieuczciwi podatnicy o tym wiedzą.

Rozmawiała: Katarzyna Domagała-Szymonek

Wszystko, co trzeba wiedzieć o konkursie DZ i UKS „Fiskus podpowiada”

Fiskus chętnie podpowie, a Czytelnicy DZ mają szansę wygrać cenne nagrody.

W najbliższy poniedziałek - 14 marca - na stronie Naszych Spraw rozpoczynamy kolejną edycję konkursu „Fiskus podpowiada”. Zadanie uczestników polega na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania przygotowane przez ekspertów Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. To będzie pierwszy z 6 odcinków konkursu. Kolejne ukażą się na łamach DZ: 21 i 29 marca, 4, 11 i 18 kwietnia.

W poniedziałek, prócz podpowiedzi i pierwszego pytania konkursowego, podamy też szczegółowe informacje dotyczące zasad udziału w konkursie DZ i UKS. W tym roku są one nieco inne: na pytania konkursowe będzie można odpowiadać wyłącznie za pomocą SMS-ów. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera