Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą

Materiał Partnera Zewnętrznego
Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Termomodernizując swój dom warto pamiętać nie tylko o wymianie okien, ociepleniu dachu, ścian i piwnic, sprawności systemów ogrzewania i wentylacji, ale także o zmniejszeniu zużycia energii w otoczeniu budynku. Pomoże w tym m.in. zmiany w oświetleniu na gankach, balkonach czy w ogrodach.

Lampy solarne to najbardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe stosowane na zewnątrz budynków. Wyposażone są one w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - dają jednostajny strumień świetlny nawet do 8 godzin po zapadnięciu zmroku. Jest to zasługą zastosowanych modułów LED, które z jednej strony są oszczędne (przez co świecą dłużej na naładowanych bateriach), a z drugiej świecą ładnym, ciepłym i mocnym światłem.

- Energię słoneczną potrafimy przekształcić w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltanicznym, wytwarzanym najczęściej z krystalicznego krzemu (Si) – mówi Bogdan Ślęk, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Oświetleniowego, ekspert firmy Philips Lighting. – Poprzez szeregowe połączenie wielu ogniw, uzyskujemy większe napięcie, które pozwala optymalnie zasilić moduł LED – dodaje.

Kluczem do tego, by lampa była efektywna i działała przez lata jest zastosowanie odpowiedniego akumulatora do magazynowania energii. – Najlepszy obecnie jest litowo – jonowy, dużo trwalszy i bardziej wydajny, aniżeli dość popularny w tańszych lampach solarnych akumulator niklowo – jonowy – twierdzi Bogdan Ślęk.

Ze względu na brak poboru prądu, jedynym kosztem użytkowania oświetlenia jest lampa. Warto przy tym zwracać uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonana jest lampa, a także czy przystosowana jest do warunków zewnętrznych (stopień ochrony od IP 44 - numer oznaczający klasę szczelności - stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz przed wnikaniem wody).
44).

Oryginalne i dobrej jakości lampy solarne są wyposażone w dodatkowe funkcje energooszczędne, takie jak wyłącznik oraz czujnik ruchu. Dzięki nim światło jest włączone tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Służą temu: funkcja dzień/noc, która sprawia, że lampa zewnętrzna automatycznie włącza się po zmroku oraz czujnik ruchu.

Lampy solarne nie wymagają podłączania przewodów sieciowych. Emitują światło o jasności do 100 lumenów, co w zupełności wystarcza, by oświetlić wydzielony obszar lub podkreślić wybrane walory architektoniczne. Montaż jest bardzo prosty. Wystarczy kilka minut, by rozmieścić je np. w ogrodzie, w wybranych wcześnej miejscach. Mało tego – w każdej chwili można zmienić aranżację świetlną przestawiając je w inne miejsca.
Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!