Ważne
  Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą

  Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą
  Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą
  Termomodernizując swój dom warto pamiętać nie tylko o wymianie okien, ociepleniu dachu, ścian i piwnic, sprawności systemów ogrzewania i wentylacji, ale także o zmniejszeniu zużycia energii w otoczeniu budynku. Pomoże w tym m.in. zmiany w oświetleniu na gankach, balkonach czy w ogrodach.

  Lampy solarne to najbardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe stosowane na zewnątrz budynków. Wyposażone są one w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - dają jednostajny strumień świetlny nawet do 8 godzin po zapadnięciu zmroku. Jest to zasługą zastosowanych modułów LED, które z jednej strony są oszczędne (przez co świecą dłużej na naładowanych bateriach), a z drugiej świecą ładnym, ciepłym i mocnym światłem.

  - Energię słoneczną potrafimy przekształcić w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltanicznym, wytwarzanym najczęściej z krystalicznego krzemu (Si) – mówi Bogdan Ślęk, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Oświetleniowego, ekspert firmy Philips Lighting. – Poprzez szeregowe połączenie wielu ogniw, uzyskujemy większe napięcie, które pozwala optymalnie zasilić moduł LED – dodaje.

  Kluczem do tego, by lampa była efektywna i działała przez lata jest zastosowanie odpowiedniego akumulatora do magazynowania energii. – Najlepszy obecnie jest litowo – jonowy, dużo trwalszy i bardziej wydajny, aniżeli dość popularny w tańszych lampach solarnych akumulator niklowo – jonowy – twierdzi Bogdan Ślęk.

  Ze względu na brak poboru prądu, jedynym kosztem użytkowania oświetlenia jest lampa. Warto przy tym zwracać uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonana jest lampa, a także czy przystosowana jest do warunków zewnętrznych (stopień ochrony od IP 44 - numer oznaczający klasę szczelności - stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz przed wnikaniem wody).
  44).

  Oryginalne i dobrej jakości lampy solarne są wyposażone w dodatkowe funkcje energooszczędne, takie jak wyłącznik oraz czujnik ruchu. Dzięki nim światło jest włączone tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Służą temu: funkcja dzień/noc, która sprawia, że lampa zewnętrzna automatycznie włącza się po zmroku oraz czujnik ruchu.

  Lampy solarne nie wymagają podłączania przewodów sieciowych. Emitują światło o jasności do 100 lumenów, co w zupełności wystarcza, by oświetlić wydzielony obszar lub podkreślić wybrane walory architektoniczne. Montaż jest bardzo prosty. Wystarczy kilka minut, by rozmieścić je np. w ogrodzie, w wybranych wcześnej miejscach. Mało tego – w każdej chwili można zmienić aranżację świetlną przestawiając je w inne miejsca.
  Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org


  Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org


  Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

  Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama