Praca sezonowa, oferty pracy na lato. Gdzie znaleźć pracę...

  Praca sezonowa, oferty pracy na lato. Gdzie znaleźć pracę sezonową?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Potrzebni są ludzie do pracy sezonowej nie tylko w gastronomii czy hotelarstwie. Sprawdziliśmy, ile można zarobić przez wakacje. Praca sezonowa, gdzie znaleźć pracę sezonową? Oferty pracy sezonowej. Jakie są zarobki w pracy sezonowej?
  Praca sezonowa 2016, oferty pracy sezonowej

  Pracownicy sezonowi znajdą zajęcie. Potrzebni są w branży hotelarskiej, gastronomicznej czy rolniczej i w administracji. ©123rf

  Praca sezonowa, gdzie znaleźć pracę sezonową? Oferty pracy sezonowej. Jakie są zarobki w pracy sezonowej?  „Poszukujemy pozytywnych i dobrze zorganizowanych pracowników do sezonowego punktu gastronomicznego w celu sprzedaży lodów włoskich i gofrów” - portale internetowe zapełniły się tego typu ogłoszeniami. Oznacza to, że sezon na pracowników wakacyjnych rozpoczął się na dobre. Potrzeba kelnerek, barmanów, sprzedawców czy murarzy. Sprawdziliśmy więc, ile można zarobić w poszczególnych branżach.

  Praca sezonowa 2016. Ale dla kogo?


  Chętni, by dorobić w wakacje nie mają na co narzekać. Jest w czym wybierać.
  Zauważają to również eksperci z agencji pracy Work Service. - Wobec umacniającego się rynku pracownika i notowanych rekordowo niskich poziomów bezrobocia, zainteresowani podjęciem zatrudnienia mogą w tym roku przebierać w ofertach - potwierdza Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. I jak dodaje, poza tradycyjnymi sektorami sezonowymi - gastronomią, hotelarstwem i rolnictwem - mamy w tym roku również dużo ofert z przemysłu.

  - W okresie letnim rekrutacje otwierają także branże produkcyjna i logistyczna, które mają oferty dla wielu młodych pracowników - uzupełnia.

  Praca sezonowa 2016. Ile można zarobić?


  Stawki, jakie proponują pracodawcy nie zwalają z nóg. W najnowszym rankingu prac wakacyjnych Work Service znajdują się takie stanowiska jak hostessa, pomoc biurowa i pracownik call center - ich średnie wynagrodzenie wynosi około 15 zł brutto za godzinę pracy. Ci ostatni poszukiwani są, m.in. w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach, Bielsku-Białej czy Gliwicach.
  Mniej zarobią pracownicy związani z firmami produkcyjnymi. Ich stawka to około 13 zł brutto za godzinę. Przeglądając ogłoszenia o pracę dla sprzedawców truskawek, borówek czy czereśni, zauważymy, że najczęściej proponowane stawki to 8-10 zł netto za godzinę. Takich pracowników potrzeba w Konopiskach, Blachowni czy Częstochowie. Potrzebni są też pracownicy do zbiorów owoców i warzyw. - Co ciekawe, najniżej w rankingu są kelnerzy - ci jednak często mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie dzięki napiwkom - zauważa Inglot.

  Na stawki „z górnej półki”, od 10 do 20 zł netto za godzinę, mogą liczyć pracownicy sezonowi w branży budowlanej. Poszukiwani są, m.in. brukarze, murarze czy glazurnicy. Najlepiej z doświadczeniem.

  1400 zł brutto (plus prowizja od utargu) miesięcznie oferuje Piotr Lubos właściciel firmy DPL, który w Częstochowie 20 czerwca otwiera typowo wakacyjny biznes - sprzedaż lemoniady.

  - Do tej pory zgłosiło się do nas dziewięcioro chętnych, więc można powiedzieć, że zainteresowanie jest spore - komentuje.

  Praca sezonowa 2016. Sprawdź, dwa razy


  Arkadiusz Kaczor z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach przypomina, że przed podpisaniem umowy o pracę, warto bardzo dokładnie sprawdzać pracodawców oferujących sezonowe oferty pracy.

  - Jeśli nie chcemy dać się oszukać, najlepiej korzystajmy wyłącznie z usług sprawdzonych pośredników lub wybierajmy oferty „z polecenia” - podpowiada. Dotyczy to szczególnie ofert pracy poza granicami kraju. Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić czy polski pośrednik pracy jest wpisany do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Tego działającego legalnie znajdziemy na liście.

  Praca sezonowa 2016. Książeczka sanepidowska


  W tym roku przed sezonem wakacyjnym zainteresowanie wykonywaniem badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella (wyrobieniem dawnej książeczki sanepidowskiej, zastąpionej przez orzeczenie lekarza medycyny pracy) jest wyjątkowo duże. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że nawet o 20 proc. większe niż w 2015. Takie badanie muszą wykonać wszystkie osoby, które pracują lub planują pracować przy żywności i istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na innych. Badanie polega na pobraniu i dostarczeniu do laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej trzech próbek kału, który musimy pobrać z trzech kolejnych wypróżnień (próbki przyjmowane są w Punkcie Przyjmowania Próbek od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8 do 11). Każdą próbkę należy umieścić w specjalnym plastikowym pojemniku z łopatką, który trzeba zapełnić do jednej trzeciej objętości (pojemniki do kupienia w aptekach). Aby badanie było ważne, próbki z dwóch pierwszych dni powinniśmy przechowywać w lodówce. Dopiero w dniu trzeciego pobrania, całość dostarczamy do laboratorium. Pojemniki z materiałem do badań muszą być opisane nazwiskiem, imieniem, datą pobrania oraz rodzajem zleconego badania. Całkowity jego koszt wynosi 99 zł. Możemy je wykonać na własną rękę, przed podjęciem pracy. Wtedy jego wynik będzie brany pod uwagę podczas wizyty u lekarza medycyny pracy, do którego skieruje nas potencjalny pracodawca. W przypadku, kiedy zostaliśmy zatrudnieni i konieczne jest wykonanie takich badań, kieruje na nie pracodawca i to on ponosi ich koszt. Zobowiązany jest on do wydania skierowania zawierającego między innymi informacje na temat stanowiska pracy, na którym dana osoba ma zostać zatrudniona oraz o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia. Na wyniki badania poczekamy od 2 do 7 dni. Możne je odebrać osobiście w punkcie, do którego oddawaliśmy próbki, w godz. od 13 do 15. Istnieje też możliwość uzyskania informacji przez internet. O login i hasło trzeba poprosić przy oddawaniu próbek do badania.

  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tymczasowa

   janek (gość)

   Zgłoś

   Pracuję jako magazynier w Magdeburgu. Faktycznie jest w czym wybierać jeśli chodzi o oferty pracy tymczasowej, wystarczy chociażby zajrzeć do ofert na mg solutions. Chwalę sobie tę pracę także ze...rozwiń całość

   Pracuję jako magazynier w Magdeburgu. Faktycznie jest w czym wybierać jeśli chodzi o oferty pracy tymczasowej, wystarczy chociażby zajrzeć do ofert na mg solutions. Chwalę sobie tę pracę także ze względów finansowych. Wydaje mi się, że pracując sezonowo też trzeba robić to co nam odpowiada, co da się polubić bo tylko wtedy będzie osiągać zyski i to do czego dążymy kiedy nie będziemy czegoś wykonywać z ogromnym przymusem a z chęcią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sezonowka

   Pati (gość)

   Zgłoś

   Jak chodzilam do liceum to korzystalam z takich wakacyjnych ofert pracy. Ale z wiekiem potrzeby zaczely rosnac wiec trafilam na tml professional i wyjezdzam dzieki nim do pracy do niemiec. Pracuje...rozwiń całość

   Jak chodzilam do liceum to korzystalam z takich wakacyjnych ofert pracy. Ale z wiekiem potrzeby zaczely rosnac wiec trafilam na tml professional i wyjezdzam dzieki nim do pracy do niemiec. Pracuje przy sortowaniu odziezy albo roznych pracach ogrodniczych. Zarobki sa znacznie wyzsze niz w Polsce wiec na o wiele wiecej moge sobie pozwolic. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli jesteś laureatką jednego z licznych konkursów miss ogłaszanych przez polskatimes

   nie czekaj oni już czekają (gość)

   Zgłoś / 2

   masz niepowtarzalną okazję zatrudnić się w jednej z licznych agencji towarzyskich. Nie tylko sezonowo !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama