Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytaj ZUS o świadczenia

Redakcja
17.11.2015 opole zus opole afera seks dyrektorfot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
17.11.2015 opole zus opole afera seks dyrektorfot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska brak
Jak umowa o pracę wpływa na uprawnienia do renty rodzinnej Czy dość krótki staż pracy daje prawo do pobierania emerytury

Pobieram świadczenie przedemerytalne. We wrześniu tego roku osiągnę wymagany wiek emerytalny i będę miała prawo do e-merytury. Czy ZUS sam przyzna mi tę emeryturę?

Niestety, nie. W sprawie przyznania emerytury - po pobieranym świadczeniu przedemerytalnym bądź zasiłku przedemerytalnym - należy zgłosić w ZUS-ie wniosek o przyznanie tej emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomi panią pisemnie - na 3 miesiące przed datą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - o konieczności złożenia wniosku o emeryturę, wobec upływu okresu, na jaki zostało pani przyznane świadczenie przedemerytalne. Do pisma zostanie dołączony formularz wniosku o emeryturę. Wypełniony wniosek o emeryturę powinna pani złożyć w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u, nie wcześniej niż 30 dni przed datą ukończenia wieku emerytalnego oraz nie później niż w miesiącu, w którym ukończy pani powszechny wiek emerytalny.

Otrzymujmy wraz z siostrą z ZUS-u rentę rodzinną po zmarłym tacie. Od czerwca będę zatrudniony na umowę o pracę. Czy moje wynagrodzenie będzie wpływało na pobieraną przez nas rentę?

Jak wynika z podanej przez pana informacji, renta rodzinna jest podzielona między dwie uprawnione osoby, tzn. w części dla pana i w części dla pana siostry. Wynagrodzenia, które pan uzyska z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, będą obciążały część świadczenia przysługującą tylko panu. Natomiast w niezmienionej wysokości będzie wypłacana część renty rodzinnej przysługująca pana siostrze, jeżeli nie będzie ona osiągała przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe .

Uwaga! Co kwartał ogłaszane są kwoty przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracujących emerytów i rencistów.

Od marca br., jeżeli emeryt lub rencista osiąga przychód nie przekraczający kwoty 2.846,90 zł, wówczas jego świadczenie nie ulega zmniejszeniu. Natomiast jeżeli wysokość osiąganego przychodu przekracza kwotę 5.287,10 zł, wtedy pobierane świadczenie jest zawieszane.

Urodziłam się w styczniu 1956 roku. Mam przepracowanych tylko 10 lat na przełomie lat 1970-1990. Czy wobec tego będę miała prawo do emerytury?

Tak. Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. mogą nabyć prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Dla pani powszechny wiek emerytalny wynosi co najmniej 61 lat i 1 miesiąc.

Należy jednak zaznaczyć, że dla osób, które nie udowodniły określonego okresu ubezpieczenia - dla pani wynoszącego 22 lata - wysokość obliczonej emerytury nie podlega pod-wyższeniu do kwoty najniższej emerytury. To oznacza, że w momencie, kiedy organ rentowy ustali wysokość pani emerytury i okaże się ona niższa od kwoty najniższej emerytury krajowej - ZUS nie podwyższy pani emerytury do wysokości najniższej emerytury krajowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie natomiast wypłacał pani emeryturę w faktycznie ustalonej wysokości.

Słyszałam, że mogę złożyć wniosek o przeliczenie mojej emerytury, jeżeli miałam udzielony urlop wychowawczy z tytułu opieki nad dziećmi. Czy to prawda?

Ostatnio wprowadzona zmiana do ustawy emerytalnej -z dniem 1 maja 2015 r. - umożliwiła przyjęcie za okresy opieki nad dzieckiem po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów, a nie jak dotychczas - po 0,7 proc. Toteż jeżeli pobiera pani emeryturę z tzw. systemu zreformowanego, czyli emeryturę, którą zasadniczo przyznaje się osobom urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i której podstawą obliczenia jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego - może pani złożyć wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego oraz emerytury.

To właśnie kapitał początkowy podlega ponownemu ustaleniu poprzez przyjęcie do wyliczenia jego wartości jako okresy składkowe - okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem przebyte przed dniem 1 stycznia 1999r. Oprac. JJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!