Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światłowodowa Częstochowa

Materiał Informacyjny Orange
O budowie nowoczesnej sieci światłowodowej w Częstochowie, jej możliwościach i korzyściach, jakie daje mieszkańcom i miastu rozmawiamy z Pawłem Buchmanem, dyrektorem nieruchomości Orange Polska

Budujecie Państwo sieć światłowodową w Częstochowie. Ilu mieszkańców miasta zostanie nią objętych?
Zależy nam, aby wszyscy mieli dostęp do światłowodu, także mieszkańcy domów jednorodzinnych. Inne firmy często decydują się na inwestycje tylko w wybranych miejscach. Chcielibyśmy w perspektywie dwóch-trzech lat wszystkim mieszkańcom Częstochowy zapewnić dostęp do światłowodowego, najszybszego obecnie internetu.

Dlaczego jako jedno z miejsc inwestycji, wybraliście Państwo Częstochowę?
Wybraliśmy Częstochowę bo naszym zdaniem rozwija się bardzo dynamicznie i ma bardzo dobrą perspektywę rozwoju. W mieście tym widzimy duże zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania technologiczne i usługowe i związany z tym popyt na super szybki internet.

Jaki jest harmonogram inwestycji? Jaki jest obecnie etap jej realizacji?
Rozpoczęliśmy pierwszy etap. Mamy już pierwszych klientów podłączonych do światłowodu. Całość inwestycji zamierzamy zrealizować w trzech etapach i wszystko zakończyć w 2018 roku. W pierwszym etapie, który realizujemy w tym roku, dostęp do światłowodu chcielibyśmy zaproponować 20-30 procent mieszkańców Częstochowy.

Ile Państwa firma zainwestuje w Częstochowie? Jaki jest kosztorys?
W pierwszym etapie zamierzamy wydać ok. 20 milionów złotych. W następnych etapach zakładamy podobne sumy. Wszystko będzie oczywiście uzależnione od tego, jak będzie przebiegać inwestycja oraz od tego jakie będzie zainteresowanie Częstochowian naszymi usługami.

Sieć światłowodowa znacznie przewyższa miedzianą, jakie są jej największe atuty?
Wszyscy korzystamy z internetu, telewizji i wideo na żądanie, ale w perspektywie 2-3 lat potrzeby związane z przesyłam danych znacznie wzrosną . To wszystko będzie wymagać odpowiedniej infrastruktury i technologii. To co wyróżnia światłowód, to przede wszystkim niezawodność działania, odporność na działania czynników zewnętrznych np. pogody oraz ogromne możliwości rozwojowe. Już teraz można mieć transfer danych na poziomie 600 Mbs i z takiej prędkości mogą korzystać wszyscy domownicy równocześnie na wielu urządzeniach. Nasz sposób komunikowania się czy wymiana danych opiera się coraz częściej na internecie. Coraz rzadziej zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu, musimy podróżować. Coraz więcej jest usług dostępnych przez internet np. wirtualni doradcy czy wirtualne biura.

Co będzie musiał zrobić klient, aby skorzystać z budowanej przez Państwa sieci światłowodowej?
Klient ma do wyboru wiele możliwości . Może się zgłosić do punktu sprzedaży lub zadzwonić pod numer infolinii 800 123 456. W tych lokalizacjach, w których wybudujemy infrastrukturę światłowodową, będziemy też informować mieszkańców o numerze pod który można zadzwonić. Do zainteresowanych skierujemy pracownika, który przedstawi ofertę i zaproponuje odpowiednie usługi. Po podpisaniu umowy nasi technicy podłączą internet z którego klient będzie mógł od razu korzystać na wszystkich swoich urządzeniach.

Jednym z Państwa projektów jest Smart City. Na czym on polega?
Jest wiele polskich miast, które wprowadzają inteligentne rozwiązania. Dobrym przykładem jest transport miejski i rozkład jazdy autobusów, który jest ustalany raz na jakiś czas. Gdyby istniał dostęp do danych online, jak bardzo dana linia jest wykorzystywana przez pasażerów, to również online można by zwiększyć lub zmniejszyć liczbę autobusów obsługujących tę linię. W ten sposób de facto możemy antycypować zmiany w strukturze miasta.. Bardzo podobna sytuacja dotyczy oświetlenia ulic. Kolejny przykład to monitoring i sposób zabezpieczenia miasta. Mam tutaj na myśli nie tylko zdarzenia kryminogenne, ale również sprawy związane z natężeniem ruchu. Ostatnio rozmawiałem z prezydentem Słupska o znaczeniu ciągów komunikacyjnych. Wiadomo, że determinują one handel i rozrywkę. Mając informację, jak te ciągi się układają, w oparciu o monitoring miejski, jesteśmy w stanie definiować tkankę miasta, zmieniając sprawy bezpieczeństwa, w zależności od zapotrzebowania. Mając infrastrukturę, która umożliwia przesyłanie, zbieranie i analizowanie danych, automatycznie i sprawnie zarządza się miastem.

Spotkaliście się Państwo z przedstawicielami Urzędu Miasta w Częstochowie. Zdradzi Pan, jak przebiegało spotkanie?
Władze miasta są bardzo przychylne naszemu projektowi. Chcemy współpracować w interesie mieszkańców, aby każdy miał dostęp do najszybszego internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty