W ciągu dnia mamy 3 godziny i 36 minut tylko dla siebie

  W ciągu dnia mamy 3 godziny i 36 minut tylko dla siebie

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ciągu dnia mamy 3 godziny i 36 minut tylko dla siebie
  Z badań Barometr Providenta wynika, że dziennie na swoje potrzeby i przyjemności jesteśmy w stanie wygospodarować maks. 3,5 godziny. To o 20 min. mniej niż w 2015 r. Jednocześnie rosną wydatki związane ze spędzaniem wolnego czasu.
  W ciągu dnia mamy 3 godziny i 36 minut tylko dla siebie
  Życie w biegu to dla wielu Polaków codzienność.Zapytaliśmy ich, ile czasu są w stanie wygospodarować w dzień powszedni tylko dla siebie. Zadeklarowali, że jest to 3 godziny 36 minut. Największy deficyt wolnego czasu zanotowaliśmy u osób w przedziale wiekowym 25-39 lat. Wynika to zapewne z konieczności godzenia obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu– mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

  Jak wynika z Barometru Providenta – cyklicznego badania Polaków, najmniej czasu mają osoby w wieku 25-39 lat. Na swoje potrzeby przeznaczają ok. 2 godz. i 24 min. dziennie. Największą ilością wolnego czasu cieszą się osoby powyżej 59. roku życia – ponad 6 godzin.

  Czas i pieniądze dla siebie…
  Jak pokazuje badanie, przeciętny Polak średnio miesięcznie wydaje na siebie, swoje przyjemności oraz potrzeby 215 zł. To o 6 zł więcej, niż w ubiegłym roku. Kobiety wydają mniej niż mężczyźni, bo tylko 192 zł. W przypadku mężczyzn kwota ta wynosi 241 zł.

  Najwięcej na siebie wydają osoby najmłodsze. Według badania,Polacy do 24 lat potrafią wydać 251 zł miesięcznie. Natomiast osoby najstarsze, powyżej 59. roku życia,na swoje potrzeby przeznaczają 174 zł – mówi Przemysław Kasza.

  …i dla rodziny
  Przeciętne gospodarstwo, w którym ponoszone są koszty związane z utrzymaniem dzieci, wydaje na ten cel średnio 760 zł miesięcznie. W przypadku gospodarstw o najniższym dochodzie (do 2 tys. zł netto) wydatki te wynoszą 540 zł. Dla porównania, w gospodarstwach o dochodzie powyżej 5 tys. zł wydatki wzrastają do 960 zł.
  Coraz bardziej liczy się dla nas czas poświęcony dzieciom. 28 proc. rodziców uważa, że poświęca im go za mało. W ubiegłym roku tylko 27 proc. ojców przyznało, że chce poświęcić więcej czasu dzieciom i rodzinie. W tym roku odsetek ten wzrósł aż o 10 pktproc. i wynosi 37 proc. W przypadku kobiet, udział tych deklaracji nie zmienił się i wynosi ok. 20 proc.

  Mężczyźni deklarują, że chcieliby poświęcić więcej czasu rodzinie. Mamy nadzieję, że jest to skuteczność edukacji dotyczącej ojcostwa, a nie tylko fakt generalnego skrócenia czasu dostępnego dla rodziny –mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

  Badanie zrealizował PBS w dniach 08-10.04.2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama