Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Jaworzna nadal mówią NIE kopalni

Anna Zielonka
W Jaworznie już jest kopalnia. Władze miasta nie chcą kolejnej
W Jaworznie już jest kopalnia. Władze miasta nie chcą kolejnej fot. mikołaj suchan
Władze Jaworzna nie chcą prawie tysiąca miejsc pracy i 20 mln złotych, które mogłyby dostać jako opłatę eksploatacyjną za złoża węgla kamiennego pod kilkoma dzielnicami miasta.

Przedsiębiorstwo HMS Niwka Coal Production Company obiecuje, że wydobycie nie spowoduje szkód górniczych, a firma wspomoże miasto w pozyskiwaniu inwestorów. Ale wciąż nie może przekonać jaworznickiego prezydenta do uzgodnienia decyzji środowiskowej.

Firma koresponduje z Pawłem Silbertem. O plusach planowanej inwestycji poinformowała też Pawła Kaczmarczyka, niedawnego kontrkandydata urzędującego prezydenta. 20 milionów złotych to kwota, jaką miasto mogłoby pozyskać w ramach opłaty eksploatacyjnej przez cały okres trwania wydobycia. Jaworzniccy urzędnicy mają wiele przeciwwskazań.

- Ewentualne konsekwencje eksploatacji mogą dotknąć mieszkańców i tereny miasta. Istnieje duże ryzyko, że eksploatacja doprowadzi do powstawania szkód na powierzchni, np. mogą pękać domy. Poza tym ewentualne wydobycie wyłączyłoby z inwestycji tereny wcześniej do tego przeznaczone i wystraszyło potencjalnych inwestorów - tłumaczy Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Dodaje, że korzyści finansowe będą też niewielkie, dlatego że firma HMS będzie zlokalizowana na terenie Sosnowca, pieniądze z tytułu PIT i CIT nie trafią do budżetu Jaworzna. - Jako miasto mamy złe doświadczenia z podmiotami górniczymi, które były zobowiązane taką opłatę uiszczać - dodaje. Mieszkańcy Jaworzna mają mieszane uczucia. Ci, zagrożeni szkodami górniczymi, boją się o swoje domostwa. Ale byli górnicy uważają, że Jaworzno wiele straci na niewydaniu zgody na fedrowanie.

- To błąd. Węgiel to nasz skarb narodowy i wcześniej czy później będzie wydobyty, a lepiej żeby stało się to wcześniej - mówi Henryk Gierek z Niedzielisk.

Być albo nie być

Do wydania koncesji konieczne jest uzgodnienie decyzji koncesyjnej przez prezydenta Jaworzna. Wszystkie pozostałe strony, tzn. minister gospodarki, prezes Wyższego Urzędu Górniczego i prezydent Sosnowca wydały już postanowienia o uzgodnieniu tej decyzji koncesyjnej. Postanowienie władz Jaworzna ma obecnie kluczowe znaczenie dla kopalnianej inwestycji. Odmowa jej uzgodnienia może spowodować, że firma wycofa się z projektu.

Jakie są plusy wydobycia?

Rozmowa z Andrzejem Szędzielarzem z firmy Business Consulting, która reprezentuje HMS

Jakie są plusy wznowienia wydobycia w kopalni Niwka?

Po pierwsze, miejsca pracy. Kopalniana inwestycja to przynajmniej 20 lat poprawy sytuacji na rynku pracy i stałych wpływów do budżetu miasta. Otrzymujemy sygnały o ogromnym zainteresowaniu naszą inwestycją od mieszkańców Sosnowca i Jaworzna. Nie jesteśmy tym zaskoczeni, ponieważ szacujemy, że nasze przedsięwzięcie wykreuje w samym Jaworznie zapotrzebowanie na ok. 600-1 tys. fachowców i specjalistów z branży górniczej i nie tylko. Będą potrzebni nie tylko górnicy, ale firmy i osoby zatrudnione w usługach towarzyszących. Przy realizacji tej inwestycji, planujemy zaangażować firmy m.in. z Jaworzna.

Czemu inwestycja jest tak istotna?
Jej skala czyni z niej największe przedsięwzięcie inwestycyjne ostatnich kilkunastu lat, nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. Jej blokada przez władze Jaworzna może doprowadzić do rezygnacji inwestorzy. Tymczasem jesteśmy gotowi i bardzo chcemy przyczynić się do dalszego rozwoju Jaworzna, deklarując wsparcie finansowe systemu edukacyjnego w mieście, aby przygotować wykwalifikowaną kadrę pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera