Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz wyjechać do pracy w Holandii? Za późno

Małgorzata Węgiel
arc
Czyżby nadszedł koniec pomarańczowego raju dla pakowaczy ciastek, pracowników linii produkcyjnej wytwórni konserw oraz spawaczy z Polski? Od 1 stycznia przyszłego roku rząd Holandii zamierza zaostrzyć przepisy dla obcokrajowców, którzy przyjadą do kraju tulipanów za chlebem.

Imigranci będą musieli się meldować i znać niderlandzki. Wcześniej, pracownikom bez kwalifikacji w przetwórstwie spożywczym, pomocy w rolnictwie, gastronomii i hotelarstwie, wystarczały podstawy angielskiego lub niemieckiego, a mieszkali, gdzie chcieli.

PRACA ZA GRANICĄ ŁATWIEJSZA

Pani Anna z Jaworzna razem z rodziną wiele razy była w Holandii. Pracowała jako magazynier w Beverwijk i w Meppel przy filetowaniu kurczaków. Dwa miesiące tymczasowej pracy za granicą pozwalały zaoszczędzić od 7 do 9 tys. zł. Zmiana przepisów oznacza dla niej poważny cios dla rodziny.

- Do Holandii regularnie za pracą wyjeżdża mój ojciec, który nie zna języka. Jeśli nowe przepisy będą rygorystycznie przestrzegane, tato może stracić pracę - mówi.

ILE MOŻESZ ZAROBIĆ W NIEMCZECH? SPRAWDŹ

Do tej pory holenderscy pracodawcy rzadko zwracali uwagę na to, czy cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy znają ich język. Michalina Daszkiewicz-Telecka z katowickiej agencji pośrednictwa pracy Covebo twierdzi, że planowane zmiany nie powinny drastycznie uderzyć w pracowników. Jej zdaniem, przyporzą za to problemów agencjom.

- Co tydzień wysyłamy około stu osób do pracy w Holandii, gdzie organizujemy także ich pobyt. Agencji po prostu przybędzie obowiązków - mówi.

Co się zmieni?
Czego będą dotyczyły nowe przepisy? Przede wszystkim trzba znać język.
Imigranci, którzy nie chcą pracować na czarno będą musieli znać podstawy niderlandzkiego, albo będą musieli przynajmniej zapisać się na kurs językowy. Jeśli tego nie zrobią - stracą prawo do zasiłku. Każdy przyjezdny będzie musiał w ciągu kwartału znaleźć sobie pracę, bo inaczej w ciągu 28 dni zostanie oddelegowany do ojczyzny. Po przyjeździe do Holandii, imigranci będą zobowiązani do zameldowania się w urzędzie gminy. Bezdomni będą wyrzucani. MLG

Ile kosztuje życie w Holandii?

Artur Ragan, specjalista ds. PR agencji Work Express w Katowicach opowiada o warunkach zatrudnienia w Holandii

W odniesieniu do każdego pracownika przyjeżdżającego do Holandii z zagranicy obowiązują przepisy CAO voor Uitzendkrachten 2009-2014 dotyczące wszystkich agencji pracy tymczasowej w Holandii. Każdy pracownik tymczasowy ma prawo do minimalnego wynagrodzenia brutto - wynosi ono conajmniej 8,51 euro za godzinę. W przypadku 40-godzinnego tygodnia pracy może zostać wynagrodzenie może wynieść 8,13 euro brutto za godzinę, jednak każdorazowo może dotyczyć to okresu maksymalnie jednego roku. Zgodnie z prawem holenderskim osoba powyżej 23 lat pracująca w pełnym wymiarze czasu nie może zarobić mniej niż 1 tys. 317 euro brutto miesięcznie. Koszty życia w Holandii są porównywalne z kosztami życia w Niemczech, ale czynsz w dużych miastach może wynieść nawet 600-700 euro. Koszty benzyny w Holandii są jednak wyższe: 1,67 euro w Holandii, w Niemczech ta benzyna kosztuje 1,50 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!