Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Trząski: Zawsze dotrzymujemy danego słowa

Jędrzej Lipski
Marcin Śliwa
O kampanii wyborczej, nadchodzących wyborach, referendum i przyszłości Śląska i Polski z Piotrem Trząskim, pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, komendantem wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy w Katowicach rozmawiał Jędrzej Lipski.

JL: Do wyborów pozostało 6 tygodni. Kampania wyborcza przetacza się przez Polskę. Jak Pan ocenia stan świadomości społecznej obywateli?

Trudno w tej chwili oceniać stan świadomości społecznej obywateli naszego kraju. Jednak obserwując uważnie badania opinii społecznej, przeprowadzane przez różne ośrodki i środowiska i wczytując się w ich wyniki, można wysnuć wniosek, że świadomość społeczna i polityczna Polaków rośnie niemal z dnia na dzień. Przede wszystkim podnosi się świadomość odpowiedzialności za przyszłość Polski. Coraz więcej osób badanych wykazuje potrzebę udziału w wyborach, deklarując swoje zaangażowanie w sprawy państwa. Rośnie też systematycznie w sondażach poparcie dla obecnego obozu rządzącego, dla Zjednoczonej Prawicy. Pozwolę sobie przytoczyć dane sondażu CBOS sprzed kilku dni. Wynika z tego, że na PiS zamierza głosować 37 proc. badanych, czyli aż o 8 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Na KO - 21 proc., czyli o 7  proc. mniej niż w lipcu. Natomiast trzecie miejsce zajmuje Konfederacja. Te dane mówią same za siebie.

JL:15 października pójdziemy nie tylko do urn wyborczych, ale również referendalnych. O samym referendum dużo się mówi wskazując jego zasadność lub bezzasadność…

Nie będę się rozwodził nad głosami mówiącymi o bezzasadności referendum, bo są one niepoważne. Każdy, komu leży na sercu przyszłość Polski, bezpieczna przyszłość powinien oddać swój głos na karcie referendalnej. Powinien odpowiedzieć na te cztery, proste w istocie, pytania. Prowadzona przez PiS kampania referendalna „4 x nie” ma na celu wytłumaczyć Polakom, że biorąc udział w referendum decydują o kształcie i przyszłości państwa polskiego.  Decydują o naszym wewnętrznym bezpieczeństwie. I znowu pozwolę sobie przytoczyć wyniki sondaży opublikowane przez jedną z gazet. Ponad połowa Polaków zamierza uczestniczyć w referendum. Większość, bo niemal dwóch na trzech Polaków, odpowiada "nie" na wszystkie pytania - czytamy w opracowaniu Instytutu Badań Pollster. Z tego sondażu wynikają dwie sprawy: po pierwsze referendum będzie wiążące, bo głosować będzie ponad połowa uprawnionych, a po drugie wskazanie negatywnej odpowiedzi na postawione pytania przez większość głosujących świadczy pozytywnie o naszej zbiorowej odpowiedzialności.

JL: Wspomniał Pan o bezpieczeństwie Polski. To ważna sprawa, zwłaszcza w sytuacji realnego zagrożenia wojną. Co należy zrobić by tej wojny uniknąć.
Przywołam tu znane powiedzenie Sun Zi, autora najstarszego podręcznika sztuki wojennej na świecie: „chcesz żyć w pokoju, gotuj się do wojny”. Bezpieczeństwo Polski, Polek i Polaków to przede wszystkim zdolność obronna państwa. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2015 roku wynosił 38 mld złotych. Tydzień temu rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął projekt budżetu na rok przyszły, w przypadku Ministerstwa Obrony Narodowej w tym projekcie na obronność jest przeznaczone 158 mld złotych. Państwa członkowskie NATO, a w szczególności te znajdujące się na wschodniej flance, jak Polska, muszą mieć silne, liczne, nowoczesne, dobrze wyposażone i odpowiednio finansowane wojsko. Dzięki wypracowanym regulacjom prawnym, zwiększamy liczebność Wojska Polskiego, a także wydatki na Siły Zbrojne RP. Polska armia powinna być silniejsza i liczniejsza. Służba w Wojsku Polskim niesie wiele korzyści: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego. Dlatego zachęcamy żołnierzy do pozostania w służbie oraz wdrożymy koncepcję obrony powszechnej. Obecnie rozbudowywany jest potencjał 18. Dywizji Zmechanizowanej, nie zwalniamy także tempa rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Zamierzamy rozwinąć te jednostki, które już dzisiaj istnieją we wschodniej części Polski, do takich stanów, aby gwarantowały wysoką gotowość bojową. Wzmacniamy również nasze zdolności obronne w cyberprzestrzeni.

JL: Armia to przede wszystkim młodzi ludzie, mam nadzieję, że to nie jedyna propozycja rozwoju dla tej grupy społecznej. Jakie są możliwości rozwoju dla tych, wkraczających dopiero w dorosłość?

 Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie - pisał w XVI wieku Jan Zamoyski. Te słowa dzisiaj mają bardzo istotne znaczenie. Bo przyszłością Polski są właśnie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, kompetentni. Przyszłość jest zawsze efektem przemyślanego planu i ciężkiej pracy. Etos pracy jest największym zasobem Śląska. Transformacja społeczna, która się obecnie dokonuje ma szanse powodzenia, jeśli w tej chwili zainwestujemy w ludzi młodych i ich wykształcenie. wykształcimy ludzi kompetentnych. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów rozwoju jest nowoczesny, innowacyjny i przede wszystkim sprawiedliwy rynek pracy. Na Śląsku również społeczno-gospodarcza tkanka ulega bardzo głębokim zmianom. I dlatego musimy dbać o to by Śląsk rozwijał się w sposób zrównoważony. Troska o młodych ludzi to nie tylko starania o jak najlepsze wykształcenie, pomoc w zdobyciu wiedzy i umiejętności. To także troska o dobry start w dorosłość. Przykładem tego jest, dzisiaj zapomniany już program „Bez PIT dla młodych". Przypomnę, że to program rządowy, który wszedł w życie 1 sierpnia 2019 r. 
Według jego pierwotnych założeń osoby poniżej 26. roku życia osiągające dochód nie przekraczający 85 528 złotych w rocznym okresie rozliczeniowym są zwolnione z konieczności opłacania podatku dochodowego. Pozwala to zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych w ciągu roku. Już w 2020 r. z tej ulgi skorzystało około 2 mln pracowników. W 2021 r. jeszcze więcej młodych ludzi mogło otrzymać wyższe wynagrodzenie bez podatku. Rządowy program został rozszerzony i od 1 stycznia 2021 r. nieopodatkowane zostały również przychody z praktyk absolwenckich oraz stażu uczniowskiego. Ponadto, wiele jest programów ułatwiających młodym ludziom życie. Przykładem jest chociażby rządowy program "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", składający się z dwóch filarów. Jednym jest Bezpieczny Kredyt 2 proc., drugim Konto Mieszkaniowe, czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania. Instrumenty te mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

JL: To porozmawiajmy o seniorach…
Zarówno Ci, którzy dopiero dorastają, dzieci i młodzież, ,jak i Ci, którzy przeżyli swoje życie i weszli w jego jesień zasługują na szczególna uwagę i opiekę.  Z roku na rok osób starszych w Polsce przybywa, dzisiaj w wieku 60+ jest już co czwarty Polak. Polityka senioralna, troska o bezpieczeństwo osób starszych, również to finansowe, to obowiązek państwa. To także wcielanie w życie idei solidarności międzypokoleniowej i społecznej. To także wymierna pomoc finansowa. Mam tu na myśli 13, a za chwilę 14 emeryturę. Już od pięciu lat emeryci i renciści otrzymują swoje trzynaste świadczenia. To aż 15,4 mld zł dodatkowego wsparcia finansowego dla seniorów. Dzięki rekordowej waloryzacji świadczeń i realizowanym przez nas programom możemy wesprzeć osoby, które przez wiele lat ciężko pracowały i zasługują na spokojną, godną emeryturę. W tym roku na stałe wprowadzono wypłatę czternastych świadczeń, które są bardzo ważnym wsparciem w szczególności dla osób pobierających najniższe świadczenia.  Przypomnę, że w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 zł netto. Podsumowując potrzebę dbałości zarówno o tych najmłodszych jak i najstarszych dodam, że właśnie weszła w życie ustawa gwarantująca dostęp do bezpłatnych leków dostęp do bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 65+ oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

JL: Podsumujmy naszą rozmowę, na co chciałby Pan zwrócić jeszcze uwagę naszym Czytelnikom?
Warto zwrócić uwagę na to, że rządzące obecnie ugrupowanie przede wszystkim dotrzymuje danego, swoim wyborcom, słowa. Obiecywano uszczelnienie podatku VAT i zrobiono to, obiecywano rozwój Polski w ramach zrównoważonego rozwoju i dotrzymano słowa. Dzisiaj inwestycje prowadzone są na terenie całego kraju, nawet w najmniejszej gminie. Oferowane są programy, które mogą być realizowane przez gminy. Teraz idziemy z nowymi programami, z hasłem „To, co obiecujemy, zostanie dotrzymane”. Rząd PiS dotrzymuje swoje obietnice przy współpracy z lokalnymi samorządami, bez względu na sympatie i poglądy polityczne. Rozszerzenie programu bezpłatnych leków, podniesienie świadczenia z programu Rodzina 500+ do 800 złotych od nowego roku, a także zniesienie opłat za przejazd państwowymi autostradami to tylko nieliczne przykłady dbałości o sprawy obywatela naszego państwa.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera