Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Rady Europy w Częstochowie wkrótce się zmieni. Mieszkańcy zdecydowali, jak ma wyglądać

Plac Rady Europy w Częstochowie zostanie przebudowany. Przedstawiono dwie koncepcje - mieszkańcy wybrali wariant B. W galerii trzy pierwsze zdjęcia prezentują wybrany wariant, kolejne trzy wersję, która nie przypadła do gustu częstochowianom.
Plac Rady Europy w Częstochowie zostanie przebudowany. Przedstawiono dwie koncepcje - mieszkańcy wybrali wariant B. W galerii trzy pierwsze zdjęcia prezentują wybrany wariant, kolejne trzy wersję, która nie przypadła do gustu częstochowianom. TiM Architekci
Plac Rady Europy w Częstochowie zostanie przebudowany. Pracownia TiM Architekci na zlecenie miasta przygotowała dwie koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy. Jedna zakładała całkowitą rewolucję, a druga mocną modernizację, ale z zachowaniem niektórych istniejących już elementów. Mieszkańcy podczas głosowania drogą mejlową wybrali drugi z wariantów, o czym na Facebooku poinformował Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Mieszkańcy Częstochowy zdecydowali, jak będzie wyglądać Plac Rady Europy, znajdujący się przed głównym wejściem na dworzec Częstochowa Osobowa. O tym miejscu zrobiło się w tym roku głośno, kiedy władze miasta zdecydowały się na likwidację fontanny, która była w fatalnym stanie technicznym.

Plac Rady Europy w Częstochowie zostanie przebudowany

Jak tłumaczyli przedstawiciele Urzędu Miasta likwidacja fontanny była związana z planami magistratu wobec Placu Rady Europy. racownia TiM Architekci na zlecenie miasta przygotowała dwie koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy. Jedna zakładała całkowitą rewolucję, a druga mocną modernizację, ale z zachowaniem niektórych istniejących już elementów.

Poproszeni o wyrażenie opinii mieszkańcy, wybrali drugą z koncepcji, o oczy na Facebooku poinformował Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta.

Z 80 Waszych maili 72 zawierały głos za wersją B (...) Zdecydowana większość komentarzy - choć trudno precyzyjnie podać ich liczbę, bo były ich setki w różnych miejscach - także wskazywała tę wersję - stwierdził Krzysztof Matyjaszczyk.

- Plac Rady Europy powinien stanowić wizytówkę miasta - podkreślał podczas prezentacji obydwu wariantów Tomasz Borowiecki z TiM Architekci, które przygotowało koncepcje projektowe. - Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania. Pierwsza wersja to kompletna rewolucja. Jest ona mocno geometryczna, oparta na siatce kwadratów z elementami małej architektury i nowym oświetleniem. Wprowadziliśmy też wodę. Odwołaniem do nazwy, czyli Rady Europy, jest wprowadzenie zieleni, w przypadku której będzie dominował kolor... niebieski. Z kolei druga wersja to zachowanie dotychczasowej pergoli i wprowadzenie swobodnej kompozycji zieleni. Głównym elementem będzie fontanna i przestrzenna ławka w kształcie symbolu Rady Europy, czyli litery E. Do tego 12 podświetleń fontanny, jako 12 gwiazdek Unii Europejskiej - tłumaczy Tomasz Borowiecki.

od 16 lat

Wartość projektu to 45 mln zł, ma być on dofinansowany ze środków unijnych

Wartość całego projektu - i nie chodzi tu tylko o zagospodarowanie Placu Rady Europy, ale również o dwa centra przesiadkowe - będzie wynosić 45 milionów złotych. 38 milionów miałoby stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo