Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiór - gmina przyjazna środowisku

Materiał partnerski

Między Tychami a Pszczyną, na śródleśnej polanie leży zamieszkiwana przez 4850 mieszkańców, jednowioskowa Gmina Kobiór. Zajmuje powierzchnię 4950 ha, z czego 85% stanowią lasy (ponad 1 ha na 1 mieszkańca). Przez środek miejscowości przepływa rzeka Korzeniec. Lokalizacja miejscowości jest jej wielkim atutem. Dzięki bliskości głównych arterii drogowych i kolejowych gmina jest doskonale skomunikowana z całym regionem. Dzięki walorom przyrodniczym i krajobrazowym jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Kobiórska społeczność, bez wątpienia, posiada umiejętność współpracy, a łącząc swe siły i talenty, wykazuje zaangażowanie w działania na rzecz wsi. W naszej gminie od lat kultywuje się dbałość o estetykę posesji, krajobraz kulturowy i przyrodniczy, czego dowodem jest zdobycie w 2012 roku II miejsca w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”. Na uwagę zasługuje też fakt, że jako gmina wiejska uplasowaliśmy się na I miejscu w województwie, a na 13 w kraju, w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na realizację inwestycji ( w przeliczeniu na 1 mieszkańca).

PIĘKNE POSESJE

Do dbałości o piękno swych posesji oraz do działań proekologicznych Kobiórzan nie trzeba zachęcać. Licznie biorą udział w przeróżnego rodzaju konkursach organizowanych przez Gminę, a to na „Najpiękniejszą zagrodę”, a to na Najpiękniejszą posesję”, to znów na „najbardziej zadbaną posesję”, czy na „Posesję przyjazną ludziom i środowisku”.

Przy współpracy z Gminą mieszkańcy sukcesywnie pozbywają się azbestu ze swoich zabudowań. Dzięki realizacji „Programu likwidacji wyrobów zawierających azbest” od 2007 roku usunięto ten szkodliwy materiał z 26 budynków na 47 zarejestrowanych. W przyszłym roku realizowany będzie projekt „Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest” w ramach RPO WSL 2014-2020, który obejmie kolejnych 10 obiektów.

Kobiórzanie już od najmłodszych lat wpajają dzieciom i młodzieży, jak ważną rolę odgrywa natura w ich życiu. Wiosenne akcje „sprzątania Kobióra” oraz „sprzątania świata”, prócz korzyści dla środowiska, przynoszą efekty w kształtowaniu postaw proekologicznych.

NISKA EMISJA

Niska emisja to problem nie tylko naszej gminy. Pierwszym krokiem w kierunku jej likwidacji była gazyfikacja. Na inwestycję pozyskano środki z WFOŚiGW oraz z Górnośląskich Okręgowych Zakładów Gazowniczych. Nie można tu pominąć wielkiego zaangażowania mieszkańców, którzy w czynie społecznym wykonali 45mb wykopów każdy i partycypowali w budowie finansowo. W efekcie wykonano łącznie 46 km sieci gazowej średnioprężnej i 9 km wysokoprężnej, zakończonej stacją redukcyjno – pomiarową. Gazyfikacją objęto 824 budynki. Obecnie dostęp do sieci gazowej ma praktycznie każdy. We wszystkich obiektach użyteczności publicznej oraz w placówkach oświatowych zamontowano kotły gazowe. W latach 2012-2014, przy wykorzystaniu środków z RPO WSL2007-2013 i pożyczek z WFOŚiGW, przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku szkoły i zainstalowano tam kolektory słoneczne. W trakcie realizacji jest projekt termomodernizacji budynku Urzędu Gminy i Domu Kultury.
W walce z niską emisją istotny jest także miejscowy plan zagospodarowania, który obliguje inwestorów do montażu ogrzewania ekologicznego. Dzięki temu już ok.25% posesji je posiada.

ŚMIECI

Nasza gmina jest jednym z pionierów gospodarki śmieciowej w Polsce. Już w 1998r. stała się udziałowcem Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami „Master”. W 1999r. utworzono w Kobiórze Zbiornicę Odpadów Komunalnych Selektywnie Gromadzonych, a mieszkańców zaopatrzono w worki umożliwiające segregację. W momencie wejścia ustawy śmieciowej w życie, selektywna zbiórka odpadów była już u nas normą.

ŚCIEKI

Na początku lat 90 gospodarka ściekowa na terenie naszej gminy była dramatyczna.
Pomimo kosztów wielokrotnie przewyższających możliwości finansowe, Gmina podjęła się wielkiego wyzwania. Zdecydowano się na budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej. Przedsięwzięcie to realizowano etapami pozyskując na ten cel środki zewnętrzne: dotację Wojewody Śląskiego w ramach programu sanitacji wsi, dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pożyczki z WFOŚiGW, dotacje z przedakcesyjnych funduszy unijnych PHARE 2000 I SAPARD oraz dotacje w ramach RPO WSL. Mamy więc 29 km sieci kanalizacyjnej i oczyszczalnię ścieków, która jest w stanie odbierać je z całej miejscowości. Ponad 90% gospodarstw jest skanalizowanych. W ciągu najbliższych 3 lat już wszyscy zostaną podłączeni.

KRAJOBRAZ

W 2001 w Kobiórski krajobraz wpisała się na stałe „Dolina Trzech Stawów”. To kompleks zbiorników małej retencji na rzece Korzeniec, spełniających funkcję przeciwpożarową, przeciwpowodziową i rekreacyjną. I oczywiście, jak większość naszych inwestycji, powstał przy wsparciu funduszy zewnętrznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!