Krzyżanowice - gmina przyjazna inwestorom

  Krzyżanowice - gmina przyjazna inwestorom

  Materiał partnerski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krzyżanowice - gmina przyjazna inwestorom
  1/9
  przejdź do galerii
  Naszym oknem na świat jest Autostrada A1/D1 zwana Bursztynową. Jesteśmy jedną z najbardziej skomunikowanych polskich gmin, położonych na polsko – czeskim pograniczu pomiędzy aglomeracjami Ostrawy, Rybnika oraz Katowic. Obszar Gminy Krzyżanowice, z dostępem do A1 przez przejście graniczne Chałupki – Bogumin, rozciąga się wzdłuż Drogi Krajowej nr 45 relacji Chałupki – Opole. Przecina go zmodernizowana linia kolejowa nr 151 Malmö – Ystad do Wiednia, Budapesztu i Pragi. Gmina ma szybkie połączenia komunikacyjne z lotniskami w Ostrawie oraz Katowicach.

  Dogodne położenie między aglomeracją ostrawską, rybnicką oraz górnośląską daje szybki dostęp do blisko 3,8 mln mieszkańców po polskiej i czeskiej stronie. To ogromny potencjał wykwalifikowanych specjalistów i pracowników. Jesteśmy w centrum Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA. Dwa duże obszary aglomeracji miejskich Ostawy i Katowic we współpracy z Opolem (PL) i Żyliną (SK) łączy intensywna współpraca na poziomie ekonomicznym i społecznym. Usytuowanie EUWT TRITIA na osi korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk otwiera nowe możliwości inwestycyjne i tworzenia więzi międzyregionalnych. Wielowiekowe tradycje produkcji i usług, otwartość na innowacje i inwestorów globalnych, a także bliskość polskich i czeskich centrów edukacyjnych, w tym akademickich, czynią z Gminy Krzyżanowice wyjątkowo atrakcyjny obszar do inwestowania.

  Wchodzimy w skład Subregionu Zachodniego województwa śląskiego. Od wielu lat kolejne edycje raportu pod nazwą „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polskich”, który jest efektem projektu badawczego przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera, wskazują, że województwo śląskie jest inwestycyjnym liderem. Subregion Zachodni ciesz się najwyższą atrakcyjność przemysłową (2. miejsce w Polsce) i usługową. Gmina Krzyżanowice konsekwentnie modernizuje swój układ drogowy, wprowadziła ulgi dla inwestycyjne oraz rozwija partnerstwo z sąsiednimi gminami czeskimi, co umożliwia nie tylko skuteczne pozyskiwanie środków unijnych na międzynarodowe projekty, ale również buduje kompetencje w zakresie obsługi inwestorów na polsko-czeskim pograniczu.

  Zarządzamy gminą w sposób ekologiczny, nowoczesny, oszczędny i efektywny. Wszystkie miejscowości mają dostęp do sieci gazowniczej. Dostrzegając korzyści i perspektywy e-gospodarki dzięki dotacji rządowej wybudowaliśmy sieć szerokopasowego internetu na bazie światłowodu. W 2013 r., jako pierwsi w Polsce, rozpoczęliśmy kształcenie startupowe młodzieży realizując - pod auspicjami resortu rozwoju regionalnego – pierwszy w Polsce polsko-czeski projekt „Strat up na pograniczu”, uznany w 2015 r. za najbardziej innowacyjny na Gali Funduszu mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Kładziemy nacisk na integrację lokalnej społeczności w procesie zaspokajania ich potrzeb. Mamy liczne, prężnie działające informacje organizacje społeczne. Tworzymy przyjazną przestrzeń do życia, na którą składa się rozbudowana sieć placówek oświatowych i kulturalnych oraz obiekt sportowo-rekreacyjne, a także ścieżki rowerowe.

  Ratyfikowane przez Polskę Europejskie Porozumienie o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) otwiera nowe perspektywy dla Gminy Krzyżanowice, aktywnie włączającej się w dyskusje związane z odtworzeniem żeglugi śródlądowej na Odrze. Przez nasz teren przebiega droga wodna E30 – łączącą Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie. Sąsiadujemy ze zbiornikiem Racibórz. To największy taki obiekt w Polsce, otwierający perspektywy rozwoju turystyki i rekreacji, a także eksploatacji kruszyw. Już dziś gmina dysponuje terenami żwirowni i wyrobisk pożwirowych do zagospodarowania. Naszego regionu sięgają plany doprowadzenia tzw. szerokiego toru oraz budowy centrów logistycznych w Gorzyczkach oraz Boguminie.
  logo

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama