Łazy – Gmina przyjazna mieszkańcom

  Łazy – Gmina przyjazna mieszkańcom

  Materiał partnerski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łazy – Gmina przyjazna mieszkańcom
  Łazy – Gmina przyjazna mieszkańcom
  Wysoka jakość obsługi petentów, profesjonalizm, rzetelność w działaniu, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie kultury pracy, szereg inwestycji mających na celu podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz inicjatywy dążące do dostępności do prestiżowych elementów kultury i sportu to priorytety Gminy Łazy. Gmina Przyjazna Rodzinie, Przyjazny Urząd i dwukrotny tytuł Samorządowy Lider Edukacji to tylko niektóre z osiągnięć Gminy Łazy, które w ostatnich latach poprzez nieustanne starania Urzędu Miejskiego stawiają Gminę Łazy w czołówce gmin przyjaznych dla mieszkańców.

  Gmina Łazy położona jest we wschodniej części woj. śląskiego na terenie niezwykle atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swym zasięgiem obejmuje miasto Łazy oraz 14 sołectw: Chruszczobród, Chruszczobród Piaski, Ciągowice, Grabowa, Hutki Kanki, Kuźnica Masłońska, Niegowonice, Niegowoniczki, Rokitno Szlacheckie, Skałbania, Trzebyczka, Turza, Wiesiółka oraz Wysoka, a jej obszar liczy 132 km2. Gminę Łazy zamieszkuje 16 010 osób.

  Władze Gminy przy każdej okazji podkreślają, że największym jej potencjałem są sami mieszkańcy, szczególnie młodzi, którzy kształcą się w dobrych placówkach oświatowych, a takich na terenie Gminy nie brakuje. Jesteśmy Gminą, gdzie dzieci niepełnosprawne uczą się i rozwijają w integracyjnym oddziale przedszkolnym. Dzięki fachowej i wykwalifikowanej opiece oraz codziennemu kontaktowi z rówieśnikami mają szansę prawidłowo się rozwijać, a ich dalsza droga życiowa na pewno będzie znacznie łatwiejsza.

  Od kilku lat Gmina przyznaje stypendia za szczególne osiągnięcia mieszkańców w dziedzinie sportu, kultury i nauki a corocznie organizowana Gala Najlepszy z Najlepszych potwierdza sukcesy naszych uczniów.
  Mieszkańcy bardzo aktywnie udzielają się w życiu całej społeczności, czego żywym i doskonałym przykładem są stowarzyszenia i organizacje utworzone właśnie przez pasjonatów oraz osoby, chcące zmienić coś w otaczającym je świecie. Rozległość i zakres ich działań, w jakie angażują się, ich społeczny charakter oraz wzrastający poziom realizowanych usług powodują, że są one cennym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego.

  Od 29 października 2013 r. w Gminie realizowany jest projekt: „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu skierowane na rzecz mieszkańców i jednostek organizacyjnych Gminy Łazy” współfinansowanego ze środków unijnych. W ramach projektu 70 uczestników otrzymało zestawy sprzętu komputerowego wraz z dostępem do Internetu.
  W Łazach odbywa się także kurs komputerowy skierowany dla pokolenia 50+ w ramach „Polski Cyfrowej Równych Szans”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie w ramach którego Biblioteka zorganizowała bezpłatne zajęcia z obsługi komputera i Internetu dla grupy wiekowej 50+.

  Na wsparcie liczyć mogą także rodziny wielodzietne, od 2013 roku działa Lokalna Karta „Rodzina 3+”, za sprawą której rodziny korzystają z dostępnych ulg i zniżek. Gmina Łazy realizuje również akcję „Koperta Życia”, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa osób chorych i samotnych, szczególnie przy interwencjach z udziałem służb ratowniczych.
  W Łazach funkcjonuje świetlica środowiskowa „Stokrotka”, placówka typu wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
  Od 2016 roku w Gminie działa Budżet Obywatelski, funkcjonują również fundusze sołeckie dzięki którym mieszkańcy decydować mogą na co przeznaczane są środki z gminnego budżetu.

  Nowoczesna, rozwijająca się oraz wspierająca swoich mieszkańców gmina, to zarazem samorząd, który potrafi na ten cel pozyskiwać znaczne środki z Unii Europejskiej. Łazy należą do tych gmin w regionie, które w umiejętny i skuteczny sposób korzystają z pieniędzy Brukseli. Dzięki środkom krajowym i unijnym udaje się inwestować w rozwój miasta, wsi oraz w mieszkańców. W ramach inwestycji stawiamy na ekologię, budujemy drogi, boiska, place zabaw, siłownie zewnętrzne, remontujemy domy kultury, rewitalizujemy osiedla i rozwijamy nowoczesne technologie.

  Gmina Łazy uruchomiła wiele narzędzi dzięki którym mieszkańcy mają łatwy kontakt z samorządem oraz dostęp do bieżących informacji na temat działań i inwestycji podejmowanych w mieście i sołectwach. Są to: Echa Łaz – bezpłatny dwutygodnik samorządowy i nowoczesna strona internetowa, którą cechuje przejrzystość i funkcjonalność. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w Gminie Łazy powstały media społecznościowe i newsletter sms-owy.

  Serwis Naprawmyto.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów w przestrzeni publicznej, zaobserwowanych w najbliższym otoczeniu. Mieszkańcy sygnalizują w tym miejscu sytuacje z zakresu infrastruktury, bezpieczeństwa czy też przyrody. Urzędnicy sprawdzają stronę i podejmują działania w celu rozwiązywania bieżących problemów w Gminie.

  Na mieszkańców oraz turystów czekają nie tylko ciekawe tereny, zabytki czy atrakcje turystyczne, ale również spora dawka dobrej zabawy i kultury. Największą popularnością cieszą się: Dni Łaz, Rajd Przeprawowy Poland Trophy, Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW, Ogólnopolski Bieg Przełajowy Policji i Dożynki Gminne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama