Chorzów – gmina przyjazna mieszkańcom

  Chorzów – gmina przyjazna mieszkańcom

  Materiał partnerski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chorzów – gmina przyjazna mieszkańcom
  1/9
  przejdź do galerii
  Konkurs Dziennika Zachodniego „Gmina na 6”
  Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie Ciebie rozumieją
  Christian Morgenstern

  Chorzów to miasto w sercu Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej z dużym potencjałem społecznym i ekonomicznym, które ma spore szanse na trwały i zrównoważony rozwój. Już dziś konsekwentnie modernizujemy infrastrukturę, dbamy o poprawę administracji i inwestujemy w sferę społeczną, aby nasze miasto było przyjazne mieszkańcom i otwarte na panujące trendy. W swoich poczynaniach stawiamy na szeroko rozumianą jakość życia, ponieważ uważamy, że jest to magnez dla nowych mieszkańców i inwestorów.

  Miasto powinno być dla ludzi, bo to oni je tworzą. Dlatego urząd miasta stara się być partnerem dla wszelkich inicjatyw społecznych. Naszym wspólnym wielkim wyzwaniem jest ożywienie ulicy Wolności. Krokiem w tym kierunku jest CUMA, czyli Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej Młodzieży, które zlokalizowane jest na tym głównym miejskim deptaku, tuż przy chorzowskim rynku, objętym kompleksową rewitalizacją. Zakończona niedawno druga edycja Festiwalu Kreacji i Animacji – „samoVolka” jest próbą wykorzystania energii ludzi i lokalnej tożsamości dla zbudowania nowego charakteru tego miejsca.
  Szeroką aktywizacją najmłodszych i najstarszych mieszkańców miasta od dawna zajmuje się Centrum Inicjatyw Społecznych. Kolejnym działaniem w tym zakresie jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej, które powstało na kanwie bardzo bogatych doświadczeń polityki senioralnej ostatnich lat.

  Od czterech lat oddajemy do dyspozycji mieszkańców coraz więcej środków w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie aktywnym udziałem w tej inicjatywie, dlatego też wprowadziliśmy możliwość finansowania projektów miękkich.

  W Chorzowie żyje 100 tys. mieszkańców, którzy oprócz standardowego zarządu infrastrukturą miejską oczekują od władz gminy nowych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, poziom edukacji, ułatwiających transport i zapewniających rekreację. Chorzów rozciąga się na obszarze zaledwie 33 km2, ale jednocześnie znajduje się tu 150 km dróg publicznych, autostrada A4, DTŚ i liczne węzły komunikacyjne. Aby miasto funkcjonowało sprawnie i było dobrze skomunikowane w jego centralnym punkcie zaplanowano centrum przesiadkowe za prawie 34 mln zł. Już od ubiegłego roku pasażerowie mogą wygodnie przesiadać się na linie tramwajowe i autobusowe podróżując w różnych kierunkach metropolii. O stan dróg dba Miejski Zarząd Ulic i Mostów i wywiązuje się z tego zadania znakomicie. Trzy najważniejsze inwestycje drogowe w 2016 r. opiewały na kwotę ponad 12 mln zł, a dwie z nich są już gotowe. Transport publiczny autobusów i tramwajów zapewnia Komunalny Związek Komunikacyjny GOP, którego miasto jest członkiem i udziałowcem.

  W wymiarze bezpieczeństwa, gdzie mamy jeszcze wiele do zrobienia, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. W tym roku oddano do użytku nową siedzibę Straży Miejskiej inwestując również w sprzęt, co kosztowało budżet miasta prawie 3,5 mln zł. Nowe samochody otrzymała także policja oraz straż pożarna.

  Bardzo duże nakłady finansowe przeznaczyliśmy w ostatnich latach na remonty i doposażenie placówek oświatowych, których jest w mieście ok. 100. Jednak nie chodzi tylko o pieniądze. Nasze szkoły słyną z wysokiego poziomu nauczania. Chorzowskie licea są bardzo popularne wśród młodzieży z całego województwa i mogą pochwalić się wyróżnieniami w skali kraju. Miasto myśli też o najmłodszych i ich rodzicach, starając się zapewnić opiekę i miejsce w przedszkolu czy żłobku.

  Nasze hasło promocyjne brzmi „Chorzów wprawia w ruch”. Czerpiąc z tradycji sportowych staramy się zachęcić jak najszerszą rzeszę mieszkańców do aktywnego spędzania czasu. Niewątpliwym atutem w tym zakresie jest usytuowanie w granicach miasta Parku Śląskiego, największego parku miejskiego w Europie. Jednak w dziedzinie rekreacji i sportu dzieje się bardzo dużo również poza Parkiem. Siłownie plenerowe i rozwój systemu ścieżek rowerowych to już chorzowskie standardy. Do dyspozycji mieszkańców jest dla przykładu również kort do padla, zmieniający się zimą w lodowisko, czy skatepark na zrewitalizowanym terenie byłej kopalni. Do tego dochodzi inicjatywa prywatna. Freestyle Park Chorzów przy ul. Stalowej stał się ostatnio bardzo popularnym miejscem dla tych, którzy nie potrafią doczekać się na zimę i chcą na nartach pojeździć o każdej porze roku.

  Mamy w Chorzowie nowoczesne hale sportowe, kryte baseny i boiska wielofunkcyjne, a naszymi aktualnymi wyzwaniami są park wodny dla najmłodszych, zimowa zjeżdżalnia saneczkowa i atrakcyjne dla całych rodzin odkryte kąpielisko.

  Rozmiar miejskich inwestycji, jak wszyscy wiedzą, zależy od wpływów z podatków. Zatem kładziemy spory nacisk na rozwój gospodarczy, komercjalizację gruntów miejskich, pobudzanie przedsiębiorczości oraz wsparcie zatrudnienia. Komplementarną do tych zabiegów jest oferta miasta w dziedzinie ochrony zdrowia, edukacji, opieki nad dziećmi, kultury i rekreacji. Dopiero sprzężenie tych dwóch sfer stanowi o sile naszego miasta.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama