Ważne

  Gmina Żarnowiec

  Materiały Gminy Żarnowiec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kompleks szkół im. Jana Pawła II w Żarnowcu.
  1/10
  przejdź do galerii

  Kompleks szkół im. Jana Pawła II w Żarnowcu.

  Gmina Żarnowiec jest gminą wiejską o typowym charakterze rolniczym, położona w północno – wschodniej części woj. śląskiego. W strukturze gospodarstw przeważają producenci rolni, którzy sprzedają w skali roku około 35 mln litrów mleka, 2 tys. ton mięsa wołowego, 1 tys. ton mięsa wieprzowego i 2 tys. ton drobiu.
  Bardzo małe zaludnienie, 38 mieszkańców na km2 – w Polsce 124 mieszkańców na km2 sprawia, że zbudowanie i utrzymanie infrastruktury cywilizacyjnej dla 4750 mieszkańców jest dużym wyzwaniem.

  Wybudowanych zostało ponad 140 km dróg o dobrej nawierzchni asfaltowej. Doprowadzono do wszystkich 14 sołectw sieć wodociągową, zmodernizowano linie energetyczne i oświetlenie uliczne, rozprowadzono sieć telefoniczną i szybki Internet.


  W ostatnim czasie pozyskano środki zewnętrzne i zamontowano 691 instalacji solarnych do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.
  W Żarnowcu wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków wraz z częścią kanalizacji sanitarnej, a dla gospodarstw oddalonych, zaplanowano budowę 380 przydomowych oczyszczalni ścieków.

  Zmodernizowano 10 budynków Ochotniczej Straży Pożarnej, w których są świetlice. Prężnie działa 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wyposażonych w niezbędny sprzęt i umundurowanie oraz 13 Kół Gospodyń Wiejskich, w których 267 pań przekazuje tradycje młodszemu pokoleniu.

  Gmina Żarnowiec to długa historia, tradycja oraz nowoczesność. Już w Kronice Galla Anonima wspomina się o miejscowości Żarnowiec, gdzie 919 lat temu było spotkanie Króla Władysława Hermana z synami Zbigniewem i Bolesławem. W Żarnowcu był, już niestety nieistniejący, zamek wybudowany przez Króla Kazimierza Wielkiego, w którym przez 2 lata więziona była jego żona Adelajda.

  Na terenie gminy można zwiedzać ruiny niezakończonej budowli zamku w Udorzu, Kościoły w: Żarnowcu, Chlinie, Łanach Wielkich, galerię w Woli Libertowskiej, spichlerze w Udorzu. Skorzystać można także ze spływu kajakowego nieuregulowanymi odcinkami rzeki Pilicy, aktywnie wypocząć w Stadninie Koni w Udorzu oraz przejechać się 55 km tras rowerowych wśród pól, lasów i łąk.

  Wszystkie dzieci mają możliwość spędzać czas w nowoczesnym Przedszkolu, a starsze dzieci i młodzież pobierać naukę w trzech Szkołach Podstawowych oraz Zespole Szkół Rolniczych.

  Na nowoczesnym boisku sportowym w Żarnowcu, często nawet wieczorem, można zobaczyć trenującą młodzież natomiast do dyspozycji dzieci w różnych miejscowościach, są place zabaw.

  Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki od lat promieniuje na okoliczne miejscowości swoją działalnością, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Do najlepszych zespołów można zaliczyć Kapelę Regionalną „Żarnowiacy” oraz Wielopokoleniowy Zespół Regionalny ”Korona Żarnowca”. Od ponad 100 lat nieprzerwanie uświetniają uroczystości gminne trzy Orkiestry Dęte w Łanach Wielkich, Woli Libertowskiej oraz Chlinie.

  Gminna Biblioteka Publiczna i jej placówki: Filia w Łanach Wielkich i Punkt w Otoli oferują bogaty księgozbiór wraz z cyklicznie wydawaną od 1994 r. gazetą „Echo Żarnowca”.

  Dla seniorów rozpoczynamy adaptację budynku po byłej Szkole Podstawowej w Woli Libertowskiej na dzienny dom seniora, do którego będziemy dowozić i odwozić wszystkich zainteresowanych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama